بازی با روغن و قرص جوشان

بازی و سرگرمی کودکان (5)

  اگر دنبال ایده ای ساده و زیبا برای سرگرم کردن فرزندتان هستید در این پست از سایت نازک یک سرگرمی بسیار زیبا در قالب یک آزمایش علمی ارائه شده است که مواد و وسایل مورد نیاز برای انجام دادن آن در هر خانه ای یافت میشود . برای آشنایی با این سرگرمی کودکانه که بیشتر جنبه علمی و برانگیختن سوال برای کودکان دارد ادامه ی مطلب را مشاهده کنید .

برای انجام دادن این آزمایش به مواد و وسایل زیر نیاز دارید :
بطری
روغن
آب
مقداری رنگ خوراکی که در آب حل می شود
قرص جوشان

بازی و سرگرمی کودکان (3)

ابتدا از کودک بخواهید که مقداری روغن در بطری بریزد . این روغن می تواند هر نوع روغنی باشد . اگر مقدار روغن زیاد باشد مشاهده ای که از این آزمایش حاصل می شود جذابتر خواهد بود و برای تحریک حس کنجکاوی بچه ها بهتر است .

بازی و سرگرمی کودکان

حالا از کودک بخواهید که مقداری آب به روغن اضافه کند . از او بخواهید که با دقت این مرحله از کار را مشاهده کند و دیده های خود را در قالب جملاتی هر چند کوتاه بر زبان بیاورد . فقط به این توضیح که آب در قسمت پایین و روغن روی آن قرار می گیرد بسنده کنید و نیاز نیست که توضیحاتی مربوط به چگالی روغن و آب در اختیار کودک بگذارید .

بازی و سرگرمی کودکان (4)

سپس از کودک بخواهید که چند قطره رنگ خوراکی را به بطری اضافه کند . کودک در این حالت مشاهده می کند که قطره های رنگ از روغن عبور کرده و به لایه ی زیرین که آب می باشد می رسد و در آب حل می شود .

بازی و سرگرمی کودکان (1)

در مرحله ی بعد یک یا دو قرص جوشان معمولی را دو یا سه تکه کنید .

بازی و سرگرمی کودکان (5)

از کودک بخواهید که تکه های قرص جوشان را به بطری بیندازد و اتفاقاتی که رخ می دهد را مشاهده کنید . حبابهایی از رنگ جدا شده و به لایه روغن می آید که برای کودکان بسیار جذاب است . این حباب ها ناشی از آزاد شدن گاز دی اکسیدکربن قرص جوشان است که هنگام مجاورت با آب آزاد می شود و به بالا می آید .

بازی و سرگرمی کودکان (2)

 پیشنهاد میکنیم این آزمایش علمی را در خانه با فرزندتان انجام دهید .


26 پاسخ به “بازی با روغن و قرص جوشان”

  1. شاهین می‌گه:

    من هرکاری می کنم انجام نمیشه حتا به معلم علومم گفتم ایشون هم انجام داد ولی بازم نتیجه ای نگرفتیم میشه یه راهنمایی کنید که چیکار کنیم

پاسخ دهید