تولد امام حسن(ع) و مراسم گرگشو

گرگشو

امشب درب همه ی خانه های شهر ما باز است و بزرگترها پذیرای بچه هایی هستند که کیسه در دست شادباش و هدیه تولد امام حسن (ع) را از صاحب خانه ها می خواهند . این مراسم به گرگشو معروف است . اگر چه این سال ها رسم و رسومات زیادی به این رسم سنتی ما جنوب ها اضافه شده است اما هنوز هم صدای شادی بچه ها مثل آن قدیمهاست .مثل ما که پابه پای هم سن و سال های خودمان در قالب گروه های پنج تا ده نفره  وارد بیش از دویست خانه می شدیم و تا کیسه ها پر از نقل و شیرینی نمیشد به خانه برنمیگشتیم .

تولد امام حسن (ع) را به شما بازدیدکنندگان سایت نازک تبریک می گوییم .

فایل فلشی که برای دانلود آماده کرده ایم بسیار زیباست و گویای این مراسم سنتی در جنوب است .

دانلود فیلم کارتونی گرگشو به مناسبت تولد امام حسن (ع)

گرگشو


4 پاسخ به “تولد امام حسن(ع) و مراسم گرگشو”

 1. سلام می‌گه:

  سلام
  این مراسم گره گشو(گرِی گشو) یعنی گره گشاست!
  به اعتقاد قدما که حضرت فاطمه(سلام الله علیها) برای سلامتی امام حسن(ع)انجام دادهو همچنان مردم به این رسم عمل می کنند و حاجتمندان حاجت می گیرند
  البته صحت آن را خود تحقیق کنید!
  با تشکر
  همچنان منتظر پاکسازی سایت هستیم!!
  متشکریم

 2. bahar..92 می‌گه:

  سلام ودرود برشما
  ضمن قبولی طاعات شما دوستان عزیز
  من هم جنوبی (بوشهری)هستم.امروز خواستم مختصری از مراسم گرگشو در وبم بنویسم که دیدم در سایت شماخیلی جذاب ومفیددر خصوص این مراسم بیان شده وبه همین دلیل کپی این پست در وبم درج کردم..
  بسیار سپاسگزارم

 3. ام عدنان می‌گه:

  سلام ومتشکرم از مطالب جالبتون.ما عربهای خوزستان نیز چنین مراسمی رو داریم .هم در تولد امام حسن و هم نیمه شعبان با اسم قرقیعان.

 4. غریبی می‌گه:

  با سلام. من هر روز که به وبتون سر می زنم با چیزهای زیبایی روبرو میشم و بیشتر از گذشته فکرهای خلاقانه به سراغ خودم هم میاد. من همم جنوبی (بوشهری) هستم. خیلی خوشحالم که شما بسیار موفق عمل کردید. امیدوارم همیشه موفق باشین

پاسخ دهید