توصیه هایی برای تقویت حواس پنجگانه‌ کودک

توصیه هایی برای تقویت حواس پنجگانه‌ کودک

طی اولین هفته های پس از تولد، نوزاد شما کار زیادی بیشتر از خوردن، خوابیدن، گریه کردن و کثیف کردن جایش انجام نمی دهد. اما در واقعیت، همه حواس نوزاد عمل می کند و همه مناظر، صداها و بوهای دنیا را تجربه می کند.

خیلی سخت است که بفهمیم یک نوزاد تازه متولد شده دقیقاً چه حسی دارد—اما اگر به واکنش های فرزندتان به نور، صدا و تماس ها توجه دقیق داشته باشید، متوجه حواسی پیچیده خواهید شد.

توصیه هایی برای تقویت حواس پنجگانه‌ کودک

توصیه هایی برای تقویت حواس پنجگانه‌ کودک

بینایی

نوزاد شما می تواند تا فاصله ۲۰ تا ۳۵ سانتیمتری را به بهترین شکل ببیند و وقتی از بغل مادر یا پدر به بالا نگاه می کند خوب تمرکز کند. نوزاد تازه متولد شده شما چیزهای دورتر را هم می بیند اما تمرکز بر روی آنها برایش سخت است. بااینحال نوری که از دور از پنجره به داخل می تابد، می تواند توجه چشم او را جلب کند.

بعد از صورت انسان ها، روشنایی و حرکات چیزهایی هستند که نوزادان تازه متولد شده علاقه زیادی به نگاه کردن به آنها دارند. حتی یک نقاشی که از دو چشم، یک بینی و دهان تشکیل شده باشد هم اگر نزدیک چشمهایش گرفته شود، توجه نوزاد شما را به خود جلب می کند.

با اینکه دید نوزاد شما کار می کند اما هنوز نیاز به کمی تنظیم بیشتر دارد مخصوصاً برای تمرکز بر روی مسافت های دور. حتی ممکن است گاهی چشم های نوزادتان به اصطلاح چپ شود. این مسئله کاملاً طبیعی است و عضلات چشم نوزادتان با گذشت زمان و بعد از چند ماه قوی تر شده و بالغ می شود.

نوزادان تازه متولد شده رنگ های متضاد را خیلی بهتر از رنگ های شبیه به هم تشخیص می دهند. تصاویر و اسباب بازی های سیاه و سفید توجه نوزادتان را برای مدت طولانی تری به خود جلب می کند تا اشیاء و تصویری که رنگ های مشابه زیادی در آنها باشد.

چشم انداز های جالب زیادی برای فرزندتان آماده کنید و به آنها نشان دهید اما دقت کنید که اینکار را بیش از اندازه انجام ندهید. یک شیء در هر زمان کافی است و فراموش نکنید که در طول روز نوزادتان را کمی در اطراف خانه بچرخانید تا مناظر بیشتری برای نگاه کردن به آنها برای او فراهم شود.

توصیه هایی برای تقویت حواس پنجگانه‌ کودک

توصیه هایی برای تقویت حواس پنجگانه‌ کودک

شنوایی

اکثر نوزادان تازه متولد شده قبل از مرخص شدن از بیمارستان تحت معاینه شنوایی قرار می گیرند. اگر این معاینه برای نوزاد شما انجام نگرفت یا نوزادتان در خانه به دنیا آمد، حتماً طی ماه اول تولد او را برای آزمایش شنوایی نزد پزشک اطفال ببرید. مشکل اکثر نوزادانی که با مشکلات شنوایی به دنیا می آیند با معاینه شنوایی در بدو تولد تشخیص داده می شود.

در برخی موارد، فقدان شنوایی به دلیل مسائلی مثل عفونت، آسیب و تخریب سطوح شنیداری ایجاد می شود و این مشکلات تا زمان کودکی مشخص نمی شود. بنابراین خیلی مهم است که شنوایی نوزادان به طور منظم در طول دوران رشد تحت معاینه و آزمایش قرار گیرد.

نوزاد تازه متولد شده از زمانی که در رحم مادر بود صداهایی را می شنید. ضربان قلب مادر، سر و صداهای دستگاه گوارش مادر و حتی صداهای خارجی مثل صدای حرف زدن مادر و اعضای خانواده بخشی از دنیای قبل از تولد نوزاد را تشکیل می دهد.

وقتی نوزادتان به دنیا می آید، صداهای محیط خارج برایش بلندتر و مشخص تر می شوند. نوزاد ممکن است از صدای سگ همسایه بترسد و یا از صدای نرم اتو یا جاروبرقی احساس آرامش کند.

به واکنش نوزادتان به صداهای مختلف توجه کنید. صدای انسان ها، مخصوصاً صدای پدر و مادر، بهترین موسیقی ممکن برای نوزاد است. نوزادتان می داند که از همین جاست که غذا، گرما و آرامش به او می رسد. اگر نوزاد در گهواره شروع به گریه می کند، ببینید که چطور صدای نزدیک شدن شما به او ساکتش می کند. ببینید که چطور وقتی با صدای مهربان و ملایم با او حرف می زنید، به حرف هایتان گوش می دهد.

نوزاد شما شاید نتواند هنوز حواس دیداری و شنیداری خود را با هم هماهنگ کند اما حتی وقتی به دور خیره شده است، مطمئن باشید به صدای حرف زدن شما توجه دارد.

بویایی و چشایی

تصور می شود که نوزادان تازه متولد شده قادر به بو کردن هستند زیرا می دانیم که می توانند بچشند و این دو حواس بسیار به هم مرتبط و نزدیک هستند. تحقیقات نشان می دهد که نوزادان تازه متولد شده مزه های شیرین را در بدو تولد ترجیح می دهند و شیشه شیری که پر از آب شیرین است را با ولع می خورند درحالیکه از خوردن یک چیز تلخ را ترش خودداری می کنند.

در شش ماه اول تولد، نوزادان غذای مورد نیاز خود را از شیر مادر یا شیرخشک مصرف می کنند و بعد شروع به خوردن غذاهای جامد مخصوص کودکان می کنند. ازآنجا که نوزدان طعم های شیرین را دوست دارند، بهتر است که با سبزیجات شیرینی مثل هویج شروع کنید. با بزرگ تر شدن نوزاد، طعم های دیگر را هم برای او امتحان کنید تا نوزادتان به همه طعم ها و مزه ها علاقه مند شود.

لامسه

حس لامسه برای نوزادان تازه متولد شده اهمیت زیادی دارد. از طریقه لاسمه نوزادان چیزهای زیادی درمورد محیط پیرامونشان یاد می گیرند. در ابتدا نوزاد فقط به دنبال آرامش و راحتی است. نوزاد که از یک مایع بسیار گرم و راحت بیرون آمده است، الان برای اولین بار احساس سرما را تجربه می کند، مجبور است زبری چوب گهواره را تحمل کند و لبه خشک لباسش را احساس می کند.

نوزادان برای تجربه تماس های نرم چشم امید به والدینشان دارند: پتوهای نرم، آغوش گرم و آرامش بخش و نوازش های عاشقانه. تقریباً با هر تماسی نوزاد چیز تازه ای درمورد زندگی یاد می گیرد. پس سعی کنید تا می توانید او را نرم و محبت آمیز ببوسید تا نوزادتان بفهمد دنیا محل آرامش بخشی است.

توصیه هایی برای تقویت حواس پنجگانه‌ کودک

توصیه هایی برای تقویت حواس پنجگانه‌ کودک

برای تقویت حواس کودک وسایل و بازی‌های گوناگونی وجود دارد اما هیچ کدام به اندازه آنچه در طبیعت یافت می‌شود، نمی‌تواند آموزنده و جالب توجه باشد. مثلا شما می‌توانید با رنگ سیب باعث افزایش حس بینایی، با بوی سیب موجب بالا رفتن حس بویایی و با خوردن سیب باعث پرورش حس چشایی او شوید. با هم برخی راه‌های افزایش حواس پنجگانه را مرور می‌کنیم.

یک روز خوشمزه را شروع کنید

غذا می‌تواند هر ۵ حس کودک شما را فعال کند. یک روز در ماه را به تهیه یک غذای جدید اختصاص دهید و اجازه دهید فرزندتان با همه حواس پنجگانه‌ خود آن غذا را توضیح بدهد. از او درباره چیزهای بد و خوبی که درباره غذا به نظرش می‌رسد، اعم از صدا، بو، مزه و حس بیشتر سوال کنید.

بیرون از خانه دنبالش بگردید

به همراه فرزندتان فعالیت‌هایی انجام دهید که حس او را نسبت به بافت‌ها، ‌بوها،‌ صداها،‌ مزه‌ها و دیدنی‌ها تقویت کند. هر جایی برای این کار مناسب است اما بیرون از خانه و طبیعت بهترین انتخاب است. می‌توانید برای این منظور گالری‌های هنری، اجراهای موسیقی و تئاتر و غذاهای متفاوت رستوران‌ها را در نظر بگیرید. آنها مجبور نیستند از همه چیز خوش‌شان بیاید اما نمایش این موارد آنها را حساس و حواس‌شان را تقویت می‌کند.

نمایشگاه برگزار کنید

اجازه دهید کودک‌تان یک نمایشگاه کوچک برگزار کند. او می‌تواند بافت انواع سنگ‌هایی را که جمع کرده، رنگ‌ لباس‌ها، انواع ادویه‌ها و عطرشان و اسامی انواع گوناگون غذاها با طعم‌های مختلف را برای شما به نمایش بگذارد و درباره‌ آنها توضیح دهد.

توصیه هایی برای تقویت حواس پنجگانه‌ کودک

توصیه هایی برای تقویت حواس پنجگانه‌ کودک

بازی حواس پنجگانه راه بیندازید

یک کیسه پر از چیزهای جالب و هیجان‌انگیز تهیه کنید؛ چیزهای نرم، سفت، زبر و پیچ‌و تاب‌دار. بعد از فرزندتان بخواهید چشم‌هایش را ببندد و براساس همین حواس تشخیص دهد چه چیزی را برداشته است. بازی‌های دیگری که می‌توانید انجام دهید به صورت مجزا و برای تقویت هر حس است مثلا برای تقویت شنوایی از کودک‌تان بخواهید صداهای حیوانات و پرندگان مختلفی را که می‌شناسد ، تقلید کند.

یک شعر براساس حواس بنویسید

این کار را هرجا و هر موقع که بخواهید می‌توانید انجام دهید، در تعطیلات یا در ماشین. این کار بسیار ساده است: یک موضوع را انتخاب کنید و شعر را طوری تنظیم کنید که در هر خط یکی از حواس گنجانده شود. فرزندتان را تشویق کنید تا از یک کلمه توصیفی استفاده کند. اگر دیدید قافیه ندارد می‌توانید از گنجاندن اسم حس مورد نظر صرفنظر کنید.

برای مثال

من گل‌ها را می‌بینم/ حس بینایی دارم

من گل‌ها را می‌بویم/ حس بویایی دارم

می‌شنوم صدا را/حس شنوایی دارم

میچشم مزه‌ها را/ حس چشایی دارم

با دست می‌کنم لمس/ نرمی، گرمی، سرما را

حس لامسه دارم/ شکر می‌کنم خدا را

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


2 پاسخ به “توصیه هایی برای تقویت حواس پنجگانه‌ کودک”

  1. خیلی ممنون از مطالب آموزنده تان.
    عالی بود

پاسخ دهید