چه زمانی کودک به روانشناس نیاز دارد؟

چه زمانی کودک به روانشناس نیاز دارد؟

 

کودکان قدرت تصمیم گیری را در خانه می آموزند یعنی جایی که بیشترین وقت خود را در آنجا سپری کرده ،کارها و فعالیت های گوناگونی را تجربه می کنند. والدین می توانند با پر بار کردن فعالیت های روز مره کودکان در خانه و آموزش آنان در سنین مختلف، موجب رشد شخصیت و توانایی های فرزندانشان شوند.

همه ی کودکان نیازمند توجه منظم و رسیدگی کافی از سوی والدین و مراقبین نزدیک به خود هستند. یکی ازروش های ابراز علاقه و توجه نسبت به کودک،”گوش کردن فعال” به گفته ها و خواسته های اوست.

چه زمانی کودک به روانشناس نیاز دارد؟

چه زمانی کودک به روانشناس نیاز دارد؟

شما اگر شنونده ی خوبی باشید و بی درنگ در برابر افکار و احساسات فرزندتان واکنش نشان دهید. این فرصت را برای او فراهم کرده اید که روش صحیح برخورد با مشکلات را بیاموزد زیرا صبر و درک والدین بسیار مهم تر از ارائه ی سریع راه حل به کودک است.

به دلیل باورهای غلطی که در مورد سلامت روان وجود دارد، بسیاری از کودکان توجه و مراقبت لازم را دریافت نمی کنند. در واقع خانواده ها باید بدانند که اگر در مواقع ضروری از روانشناس کمک بگیرند نشانه ضعف و ناتوانی آن ها نخواهد بود.

کودکان در مسیر رشد و زندگی خود موانع بسیاری نظیر اضطراب، استرس، غم و غیره را تجربه می کنند و بسیار دشوار است که بدانیم چه هنگام کودک می تواند روی پای خود بایستد و چه زمانی نیاز به کمک یک متخصص دارد.

در بسیاری از موارد والدین تا آنجا که ممکن باشد از مراجعه به پزشک و روانشناسس خودداری می کنند.

چه زمانی کودک به روانشناس نیاز دارد؟

چه زمانی کودک به روانشناس نیاز دارد؟

اگر دست کودکتان شکسته باشد، مراجعه به پزشک اولین کاری است که انجام خواهید داد؛ پس چرا زمانی که روح کودکتان آسیب دیده است، از مراجعه به متخصص دوری می کنید؟!

خبر بسیار خوب آن است که متخصصین می توانند کمک های بسیاری خوبی به کودک شما برسانند. کودکان از سن ۴ سالگی می توانند به راحتی از این گونه درمان ها بهره ببرند. اگر در کودک خود به موارد زیر برخورد کردید، حتماً به متخصص مراجعه کنید:

۱٫ کودکتان در خانه، مدرسه و اجتماع با مشکل روبه رو است

اگر کودکی از لحاظ احساسی با مشکل روبه رو باشد، بسیار بد رفتار خواهد شد. به طور مثال جواب معلم خود را می دهد، خواهر و برادرش را می زند و به حرف مربی خود گوش نمی دهد.

۲٫ کودکتان ناگهان شروع به فاصله گرفتن از دوستان خود کرده است

روابط دوستی به مرور زمان تغییر می کنند و برخی از کودکان گروهای دوستی بزرگ تری را می پسندند. اما اگر کودکتان از دوستان خود دوری می کند، می تواند برای شما زنگ خطری باشد. حواستان به این جملات باشد: همه از من متنفر هستند، من یک بازنده هستم، من هیچ دوستی ندارم.

۳٫ کودکتان پسرفت کرده است

یک اصل وجود دارد: هنگامی که کودکان با یک تغییر عمده در زندگی خود مواجه می شوند نظیر تولد نوزاد جدید، تغییر محل زندگی یا طلاق والدین، ممکن است دچار پسرفت شوند. اما رفتارهایی نظیر شب ادراری، وابستگی شدید، ترس بیش ازحد، و کج خلقی هایی که به تغییر مربوط نمی شوند و یا ماه ها پس از تغییر همچنان باقی می مانند، نشانه هایی از مشکل هستند.

چه زمانی کودک به روانشناس نیاز دارد؟

چه زمانی کودک به روانشناس نیاز دارد؟

۴٫ کودکتان به شدت ناراحت و نگران است

همه کودکان نگرانی هایی داشته و همگی ممکن است گریه کنند و این بخشی از کودکی است؛ اما نگرانی هایی که مانع از به مدرسه رفتن او و یا مراقبت از خودش شود، می تواند غیرعادی باشد.

۵٫ عادت های خواب و اشتهای کودکتان تغییر کرده است

علامت های نگران کننده می تواند شامل اختلالات خواب، کابوس، پرخوری یا کم خوری بیش ازاندازه و سردرد و دل درد شدید را شامل شود.

۶٫ کودکتان رفتارهای خود-مخربی از خود نشان می دهد

این مسئله می تواند بسیار سخت باشد، زیرا گاهی کودکان ممکن است بدون آنکه بخواهند به خود آسیب برسانند، سر خود را به چیزی بکوبند. اما رفتارهای خود-مخرب تکرارشونده، می تواند نگران کننده شوند؛ نظیر کندن ناخن ها از ته به نحوی به درد بگیرد، زدن یا ب******** خود.

۷٫ کودکتان درباره مرگ زیاد سخن می گوید

هنگامی که کودک با مفهوم مرگ آشنا می شود، بسیار طبیعی خواهد بود که در مورد آن صحبت کند. اما صحبت مکرر از مرگ می تواند زنگ خطر باشد. مراقب جملاتی که در مورد خودکشی و یا دیگر کشی هستند باشید. هرگونه صحبت در مورد خودکشی و یا کشتن دیگران نیاز فوری به کمک متخصص دارد.

به طور کلی شناخت شما از کودکتان بیشتر است. برخی از کودکان می توانند به راحتی احساسات خود را بروز دهند. رفتار آن ها را به دقت تحت نظر بگیرید. اگر رفتاری در او می بینید که شما را نگران می کند حتماً از یک متخصص کمک بگیرید.

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید