ممنوعیت مصرف فست فود برای کودکان

ممنوعیت مصرف فست فود برای کودکان

 

مصرف فست فودها تهدیدی برای سلامت کودکان و نوجوانان محسوب می­شود و سایر افراد را نیز در معرض خطر ابتلا به بیماری­­های غیرواگیر قرار داده­ است. در دنیای امروز که کار و تحصیل بیش از پیش مورد توجه اقشار مختلف جامعه به ویژه زنان و جوانان قرار گرفته است،­ فرصت آشپزی سنتی را کم کرده و مصرف فست فودها را افزایش داده است.

متاسفانه در کشور مامصرف فست فود و نوشابه ای گازدار رشد زیادی داشته است.

ممنوعین مصرف فست فود برای کودکان

ممنوعین مصرف فست فود برای کودکان

اگر بخواهیم به بارزترین ضرر فست فود بر سلامت جنسی اشاره کنیم ابتدا بلوغ زودرس و درانتها ناتوانی های جنسی زنان و مردان که آغازگر ناباروری است کافی است.

نتایج یک پژوهش نشان می دهد میزان تاثیر نوع تغذیه (بخصوص انتخاب  فست فود به جای غذاهای تازه)  در آینده فرزندان می تواند بیش از موقعیت اجتماعی والدین تاثیر گذار باشد.

این تحقیقات که بر روی کودکان اسکاتلند انجام شده نشان می دهد، کودکانی که بیشتر از فست فود استفاده می کنند، نسبت به دیگر کودکانی که غذای سالم می خورند ضریب هوشی پایین تری دارند. غذای اصلی کودک بر رشد و توانایی های ذهنی او تاثیر بلند مدت می گذارد و کودکانی که دراین میان دائما از فست فود و غذاهای آماده استفاده کنند شانس کمتری برای بالا رفتن بهره هوشی دارند. این تحقیق روی بیش از ۴هزار کودک ۴ تا ۵ساله اسکاتلندی انجام شده است.

ممنوعین مصرف فست فود برای کودکان

ممنوعین مصرف فست فود برای کودکان

محققین می گویند والدینی که با تحصیلات دانشگاهی بالاتر نگران شیوه تغذیه کودکشان بودند و سعی می کردند بیشتر غذاهای تازه برای وعده اصلی او تدارک ببینند، موجب تاثیرات مثبتی روی بهره هوشی آنها شدند.
در عوض کودکان خانواده هایی که چندان شرایط مالی خوبی نداشتند در اکثر روزها به فرزندانشان غذاهای آماده ویا فست فود می دادند و این مسئله روی بهره هوشی آنها تاثیر منفی داشت. به گفته محققان، نوع غذا روی رشد مغزی کودکان تاثیر می گذارد. این یافته نشان می دهد تازگی و کیفیت ماده غذایی به ویژه در سن رشد از میزان مصرف موادغذایی مهم تر است.
بر پایه این بررسی مصرف غذاهایی مانند چیپس، پیتزا و شیرینی قبل از ۳ سالگی با کاهش آی کیوی کودکان در ارتباط است. همچنین بر اساس تحقیق مشابهی که در دانشگاه آدلاید در استرالیا صورت گرفته ، فاصله بهره هوشی کودکان با تغذیه سالم و فست فود با بالا رفتن سن بیشتر می شود و می تواند تاثیراتش را تا اواخر دهه دوم زندگی افراد نشان دهد.

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید