تفاوت روانشناسی میان کودک دختر و پسر

تفاوت روانشناسی میان کودک دختر و پسر

 

والدینی که هم فرزند دختر دارند و هم پسر، می دانند که رشد پسران ودختران، با سرعتی کاملا متفاوت از هم صورت می پذیرد. اینکه والدین از وجود این تفاوت ها آگاه شوند، مسیر راه تربیت را برایشان هموار تر می سازد.

بررسی های انجام شده بر روی کودکان ونوجوانان بین پنج تا هجده ساله نشان می دهد که پسران عملا می توانند بهتر از دختران هدفی را با پرتو نور بزنند، چیزی را بر اساس یک نقشه از پایین تا بالا بازسازی کنند، تعداد اشیای سه بعدی را کنار هم بچینند و مسایلی راکه به تفکر ریاضی نیاز دارد، حل کنند. تمام این توانایی ها حداقل در ۸۰ درصد تمام مردان و پسران در نیم کره راست مغز قرار گرفته است.

تفاوت روانشناسی میان کودک دختر و پسر

کودک دختر و پسر

برخی خانواده‌ها دختران‌شان را تشویق می‌کنند تا با ماشین‌های اسباب بازی نیز بازی کنند؛ بعضی هم پسران‌شان را به بازی و نوازش عروسک ترغیب می‌کنند. بیشتر اوقات دختران، یک عروسک زیبا و ظریف را برای بازی انتخاب می‌کنند و پسران به دنبال تانک و موتورهای شارژی هستند.

چرا این تفاوت وجود دارد؟

بچه‌ها برخی از این رفتارها را یاد گرفته‌اند و هیچ تردیدی برای انتخاب‌های‌شان ندارند؛ آن‌ها بدون هیچ پرسشی اسباب بازی‌ای مشابه هم‌جنس‌های خود انتخاب می‌کنند؛ اما در حقیقت تربیت و روانشناسی میان دختر و پسر تفاوت عمیقی با یکدیگر دارد و تنها به این مسائل ساده ختم نمی‌شود.

دانشمندان گمان می‌کنند مغز دختران و پسران حتی قبل از تولد در رشد و شکل متفاوت است.

آیا به راستی تفاوت بین مغز دختران و پسران وجود دارد؟

بله، تفاوت‌های فیزیکی در رشد مغز یک پسر و دختر وجود دارد؛ اما در حال حاضر محققان هنوز به این موضوع که این تفاوت چه اثری بر رفتار، شخصیت و غیره دارد؛ پی نبرده‌اند. برای نمونه؛ دانشمندان می‌گویند: یک منطقه از مغز که وجود دارد که پسرها را به سمت وسایل پر تحرک و دخترها را سمت پرورش دادن می‌کشاند؛ البته این مسائل هنوز تثبیت نشده است.

تفاوت روانشناسی میان کودک دختر و پسر

کودک دختر و پسر

رشد مغز یک پسر در رحم مادر، چگونه است؟

پسرها در رحم مادرشان یک ماشین کوچک تولید تستوسترون هستند. یک استاد فیزیولوژی از دانشگاه مریلند مطالعاتی را در خصوص رشد و توسعه مغز نوزادان پسر انجام داده است که نشان داد نوزادان پسر در هنگام تولد با تستوسترون زیادی معادل یک مرد ۲۵ ساله به دنیا می‌آیند. این میزان پس از تولد شروع به کاهش کرده و زمان بلوغ دوباره افزایش پیدا می‌کند.

رشد مغز دخترها در رحم مادر چگونه است؟

تستوسترون دخترها نیز قبل از تولد بسیار بالاست اما نه به اندازه پسرها؛ دختران در حال تولید هورمون زنانه استروژن هستند که در مغز آن‌ها تاثیر کمی می‌گذارد.

مقایسه رشد مغز دختران و پسران

بعد از به دنیا آمدن یک نوزاد دختر یا پسر، مغز آن‌ها مسیرها و فرآیند متفاوتی را در پیش می‌گیرد. مطالعات با استفاده از M.R.I نشان داده که برخی از مناطق مغز دختران سریع تر از مغز پسران رشد می‌کند و بالعکس. بنابراین رشد مغز پسران و دختران هم سن و سال می‌تواند در مراحل مختلف سنی متفاوت باشد.

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید