درمان مناسب راه رفتن نادرست کودک‌

درمان مناسب راه رفتن نادرست کودک‌

زمانیکه بچه برای اولین بار قدم های خود را بر می دارد و شروع به راه رفتن می کند مادر سرشار از شادی می شود… اگر هر گونه تاخیری در این زمینه رخ دهد ، به جای آن احساس ترس و پریشانی می کند مخصوصا اگر بچه دیگری در همان سن در اطراف شما وجود داشته باشد که شروع به راه رفتن کرده است و اینجاست که شما شگفت زده می مانید

بعضی نوپایان هنگام راه رفتن پا‌های‌شان را به سمت داخل بر می‌گردانند و راه رفتن آن‌ها مانند پنگوئن‌ می‌شود. این مشکل بدون هیچ درمان دارویی حل می‌شود و کودکان قادر به راه رفتن، دویدن و ورزش کردن بدون کوچک‌ترین مشکلی خواهند بود.

راه رفتن نادرست کودک‌

راه رفتن نادرست کودک‌

در گذشته کفش‌ها و بریس‌های مخصوصی برای این مشکل استفاده می‌شد ولی هم اکنون متخصصین متوجه شده‌اند که این وسایل هیچ کمکی به از بین رفتن هر چه زود‌تر این مشکل نمی‌کند و دیگر استفاده از آن‌ها را توصیه نمی کنند. راه‌های تقویت مهارت‌های حرکتی نوپایان را اینجا بخوانید.

علت این مشکل چیست؟

وقتی کودک در رحم مادر رشد می‌کند استخوان‌هایی که در ساق پای کودک هستند، چرخشی به داخل انجام می‌دهند تا بتوانند در رحم جای بگیرند. گاهی استخوان‌های موجود در ران کودک نیز چرخشی به داخل دارند، در نتیجه هنگامی که کودک شروع به راه رفتن می‌کند، چرخش به سمت داخل در پا‌هایش مشخص می‌شود.

به طور معمول این مشکل، در ۶-۴ سالگی، به دنبال آموزش مهارت‌های راه رفتن از بین می‌رود، اما برای والدین درک پیشرفت و بهبودی روزافزون این مسأله کمی مشکل است. پزشکان معمولاً به والدین توصیه می‌کنند تا فیلمی از پاهای کودک هنگام راه رفتن بگیرند و آن را با فیلم سال بعد مقایسه کنند. با تماشا و مقایسه دو فیلم، تعیین پیشرفت آسان‌تر می‌شود. اما اگر باز هم هیچ پیشرفتی ندیدید، با پزشک  م******** کنید.

راه رفتن نادرست کودک‌

راه رفتن نادرست کودک‌

مشکل راه رفتن کودک‌ باید با موارد زیر ارزیابی شود و درمان مناسب با مراجعه به پزشک صورت بگیرد:

  • راه رفتن همراه با لنگیدن باشد.
  • راه رفتن همراه با درد در ساق پا و کف پا باشد.
  • کودک در حد انتظار، راه رفتن و حرف زدن را یاد نگرفته باشد؛ درباره تأخیر در راه رفتن کودک بیشتر بدانید.
  • اختلال و مشکل پا بد‌تر شده باشد.
  • چرخش یک پا به داخل بیشتر از دیگری باشد.
  • تا ۳ سالگی حالت پای کودک بهتر نشده باشد.

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید