بروز یبوست در کودکان

بروز یبوست در کودکان

به زبان ساده، یبوست به دفع مدفوع سفت و دردناک می‌گویند که با ناراحتی همراه است. البته در بسیاری مواقع به اشتباه الگوی طبیعی دفع را به حساب یبوست می‌گذارند یا بر خلاف آن، کودک یبوست دارد، ولی به موقع تشخیص داده نمی‌شود.

در نوزادان، ممکن است پس از هر بار تغذیه با شیر مادر دفع وجود داشته باشد، یا حتی دفع به فواصل هفت روز یک بار انجام شود، ولی نرم و بدون هر گونه درد و ناراحتی. بنابراین، حتی این الگوی دفع هم یبوست تلقی نمی‌شود.

درمان یبوست کودکان

درمان یبوست کودکان

برخی از والدین تصور می‌کنند که کودکشان باید هر روز اجابت مزاج داشته باشد، در صورتی که این تفکر چندان صحیح نیست و تعداد دفعات دفع به اندازه سهولت تخلیه آن اهمیت ندارد.

مصرف قطره آهن و مصرف بیش از یک لیوان شیر پاستوریزه در روز در کودکان می تواند موجب بروز یبوست در آن ها شود.

این متخصص بیماری های کودکان تصریح کرد: ایجاد یبوست اگر بر اثر مصرف مواد تغذیه ای نباشد، ممکن است بر اثر اختلالاتکبدی، بیماری های دستگاه گوارش و خوب کار نکردن دستگاه گوارش به وجود آید.

درمان یبوست کودکان

درمان یبوست کودکان

صبا گفت: در مواردی که یبوست علت غیربیماری داشته باشد و روده ها تنبل باشد و خوب کار نکند، می توان از مایعات و انواع ملین ها و روغن ها برای درمان آن استفاده کرد. همچنین چرب کردن مقعد کودک نیز به امر تخلیه کمک می کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: عدم درمان یبوست موجب اذیت و آزار کودک شده و در موارد شدیدتر باعث هموروئید و دفع خون از مقعد خواهد شد.

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید