اصول تشخیص کودکان باهوش

اصول تشخیص کودکان باهوش

آیا می‌دانید که روند منطقی و درست رشد کودکان از لحاظ دستیابی به مهارت‌های ارتباطی چگونه طی می‌شود؟ کودکان تا قبل از سه سالگی، فقط از طریق حسی ـ حرکتی و لامسه نسبت به جهان اطراف خود آگاهی کسب می‌کنند، اما همین کودک پس از سه سالگی می‌تواند جمله بسازد و مفاهیم را متوجه شود و شروع به صحبت کردن کند.
اما در این میان، بسیاری از والدین، نگران زیاد صحبت کردن کودکانشان هستند، در حالی که زبان به عنوان یکی از عوامل رشد شناختی کودکان محسوب می‌شود. می‌توان از این واکنش رفتاری، نقطه قوتی برای رشد مهارت‌های ارتباطی کودک به وجود آورد.
تشخیص کودکان باهوش

تشخیص کودکان باهوش

 یکی از اصول تشخیص کودکان باهوش، تسلط سریع‌تر بر تکلم است، یعنی رشد شناختی بچه‌هایی که دیرتر از سه تا ۳٫۵ سالگی صحبت می‌کنند، با تاخیر صورت می‌گیرد، اما زیاد صحبت کردن کودکان، در بسیاری موارد نیز با هدف جلب توجه والدین قابل بررسی است.
کودک شما هر چه زودتر حرف زدن را یاد بگیرد زودتر سوالاتش شروع می شود که باید مناسب ترین رفتار را در این دوران با پرگویی کودک داشته باشیم.
بهترین رفتار در زمانی که کودک از شما سوال می پرسد جواب دادن به ساده ترین روش و کامل ترین شکل است دقت کنید که اگر پاسخ سوالش را نمی دانید صادقانه بگویید جواب را نمی دانم اما پیدا می کنم. با کودکتان در کتاب به دنبال پاسخ بگردید و هر چه به دست آمد را برایش بگویید تا شکی در ذهنش نماند و از شما  فردی مسمم و دقیق در ذهن خود بسازد.
کودک را به سوال کردن ترغیب کنید چطور؟ هرگز زمانی که کودک صحبت می کند و یا سوالی دارد به او نگویید ” چقدر حرف می زنی ” اگر کاری دارید به او بگویید تا صبر کند اینگونه هم صبر کردن و هم احترام به کار دیگران را به او می آموزید.
تشخیص کودکان باهوش

تشخیص کودکان باهوش

کودک مانند انسان گرسنه می ماند که اگر این نیازش برطرف نشود عواقبی منفی به بار خواهد آورد.
این پرسش ها و حرف زدن های زیاد نشانه رشد کنجکاوی کودک شماست که شما را بید خوشحال کند.تربیت کودک با سولات او در ابتدای کودکی شکل می گیرد که ممکن است سوالاتی مختلف همچون سوالات جنسی که در این مورد در سایت نمناک کامل توضیح داده شده است داشته باشد ویا گاهی در مورد مرگ و خدا بپرسد که نباید با پاسخ هایی فکر او را منحرف کنیم بهترین پاسخ این است که تا حد ساده توضیح دهیم و بقیه را با توضیح اینکه در مدرسه خوای دانست کامل کنیم.
 به یاد داشته باشید که هرگز به کودک خود پاسخ دروغ ندهید!


پاسخ دهید