نقش تغذیه با شیر مادر

نقش تغذیه با شیر مادر

نقش بسیار ارزنده تغذیه با شیر مادر در امر تکامل عصبی و روانی کودک که در سال اول زندگی آغاز شده بود با تداوم تغذیه با شیر مادر درسال دوم زندگی استمرار پیدا می کند.
اغلب کودکان در ایام بیماری به ویژه در جریان اسهال، استفراغ و تب کم اشتها هستند ولی معمولا اشتهایشان نسبت به تغذیه با شیر مادر حفظ شده و یا حتی بیشتر می شود لذا این تغذیه کودک – مهم آب و غذا در ایام بیماری از شدت کاهش وزن آنان می کاهد و به بهبودشان کمک می کند.

تغذیه با شیر مادر

تغذیه با شیر مادر

شیر مادر می تواند کودک شما را دربرابر اضافه وزن و چاقی مزمن مصون نگه دارد و وزنی طبیعی و نرمال را برای آنان ایجاد کند.

دانیل زمانفر امروز چهارشنبه ۲۰ خردادماه در هشتمین همایش سراسری غدد و متابولیسم کودکان در ساری با ارائه مقاله ای اظهار کرد: در گذشته چاقی کودکان را از عوامل وراثتی می دانسته اند ولی بررسی ها نشان داده است تغذیه در ماه های اول تولد در چاقی و اضافه وزن در بزرگسالی بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

وی ابتلا به دیابت، بیماری های قلبی و عروقی و دیگر بیماری ها را از خطراتی که افراد چاق در معرض آن خواهند بود دانست و گفت: اگر فرزندان کم وزنی داشته باشیم و اختلالات رشد به سمت چاقی تغییر کند خطرات بیماری های چاقی بروز خواهد کرد و فرد هر چه در طول زمان در معرض این اختلالات باشد زمان بروز مشکلات سریع تر خواهد بود.

تغذیه با شیر مادر

تغذیه با شیر مادر

وی دریافت کالری بیشتر به خصوص در زمان شیرخواری و تحرک کم در زمان کودکی را از عوامل چاقی عنوان کرد و ادامه داد: برای پیشگیری از چاقی باید از سنین کم شروع کرد، هر چند در زندگی امروزی فعالیت ها کم شده است اما با رژیم غذاییمناسب در سنین کم می توان از چاقی جلوگیری کرد.

این عضو هیات علمی با مقایسه شیر مادر و شیرخشک که پایه اصلی آن شیر گاو است، عنوان کرد: شیر مادر حاوی شش درصد پروتئین و ۴۵ درصد هیدروکربنات است در حالی که شیر خشک حاوی ۲۰ درصد پروتئین و ۳۰ درصد هیدروکربنات است از این رو کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند کمتر وزن گرفته و ۱۵ تا ۲۰ درصد کمتر در معرض خطر چاقی قرار دارند.

وی با توصیه به اینکه در رژیم غذایی کودکان باید از پروتئین کم استفاده شود، گفت: پروتئین موجب تحرک انسولین در بدن شده و انسولین تسهیل کننده ساخت چربی در بدن خواهد بود.

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید