تاثیر اساسی تغذیه بر IQ کودکان

تاثیر اساسی تغذیه بر IQ کودکان

طبق تحقیقاتی که روی ۱۴ هزار کودک انگلیسی در سنین ۳، ۴، ۷ و ۸ سالگی انجام شد مشخص شده که شکافی عظیم بین کودکانی که در سنین پایین از مواد غذایی غنی از چربی و قند استفاده می‌کنند و کودکانی که تغذیه سالم‌تری شامل سالاد، میوه، ماهی و غلات دارند وجود دارد.

۲۰ درصد کودکانی که تغذیه نادرستی دارند آی‌کیو حدود ۱۰۱ دارند در حالی که ۲۰ درصد کودکانی که تغذیه سالمی دارند آی‌کیو حدود ۱۰۶ دارند. به گفته محققان دانشگاه بریستول شاید این ارقام خیلی نزدیک به هم باشد اما همین تفاوت‌ اندک در زندگی و تحصیل کودکان تاثیر شگرفی می‌گذارد.

تغذیه و IQ کودکان

تغذیه و IQ کودکان

به عبارت ساده‌تر می‌توان گفت عادات غذایی در دوران کودکی بر درک و رفتار بزرگسالی افراد تأثیر می‌گذارد. مغز طی ۳ سال اول زندگی سریع‌ترین رشد خود را دارد. مصرف غذاهای سالم به رشد بهتر و سریع مغز کمک کرده و باعث می‌شود فرد آینده درخشان‌تری از نظر اجتماعی و اقتصادی داشته باشد.

همچنین به عقیده‌ی گروه پژوهشی دانشگاه آدلاید استرالیا، تغذیه‌ی خوب، IQ کودکان را بالا می‌برد و تغذیه‌ی نامناسب کاملاً برعکس عمل کرده و بهره‌ی هوشی بچه ها را پایین می‌آورد.

 این گفته نتیجه‌ی بررسی نوع تغذیه‌ی بیش از ۷۰۰۰ کودک است. بررسی‌ها نشان می‌دهد IQ بچه‌هایی که از شیر مادر تغذیه کرده و از ۱۵ تا ۲۴ ماهگی نیز تغذیه‌ی باکیفیتی داشته‌اند یعنی میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کرده‌اند به طور متوسط در سن ۸ سالگی ۲ نمره بالاتر بوده است.

 برعکس IQ کودکانی که در دو سال اول زندگی‌شان به طور مرتب بیسکوییت، شکلات، چیپس و در حالت کلی هله‌هوله و نوشیدنی‌های شیرین مصرف کرده‌اند در سن ۸ سالگی ۲ نمره افت کرده است. نتایج این پژوهش همچنین نشان داده است که مصرف غذاهای خانگی برای رشد بهره‌ی هوشی بچه‌ها بهتر از مصرف غذاهای آماده و حاضری است.

تغذیه و IQ کودکان

تغذیه و IQ کودکان

بررسی‌ها نشان می‌دهد IQ بچه‌هایی که از شیر مادر تغذیه کرده و از ۱۵ تا ۲۴ ماهگی نیز تغذیه‌ی باکیفیتی داشته‌اند یعنی میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کرده‌اند به طور متوسط در سن ۸ سالگی ۲ نمره بالاتر بوده است. به عقیده‌ی محققان، تغذیه مناسب در دو سال نخست تولد کودکان برای تأمین مواد مغذی مورد نیاز رشد سلول‌های مغزی آن‌ها لازم و ضروری است.

سرپرست تیم تحقیقاتی این پژوهش می‌گوید: «درست است که اختلاف بهره‌ی هوشی یا همان IQ چندان زیاد نیست اما این پژوهش نخستین پژوهشی است که نشان می‌دهد تغذیه‌ی کودکان ۶ تا ۲۴ ماه می‌تواند روی بهره‌ی هوشی آن‌ها در ۸ سالگی تأثیر بگذارد. برای همین والدین باید دقت کافی را روی تغذیه‌ی فرزندانشان داشته باشند زیرا غذایی که ما در دهان آن‌ها می‌گذاریم تأثیر طولانی مدتی روی مغز آن‌ها می‌گذارد.»

 پس هله‌هوله‌ها و نوشابه را از دم دست بچه‌هایتان جمع کنید. به هر ترفندی که شده آن‌ها را با میوه و سبزیجات مفید آشتی دهید.

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


یک پاسخ به “تاثیر اساسی تغذیه بر IQ کودکان”

  1. فروشگاه عروسک می‌گه:

    ممنون بابت مقاله خوبتون واقعا مفیید بود

پاسخ دهید