روش شیردهی به نوزادان دوقلو

روش شیردهی به نوزادان دوقلو

از همان روزهای اول تولد نحوه شیردادن به نوزاد بسیار مهم است. مادر می تواند درهر وضعیتی که راحت است بنشیند یا دراز بکشد،طوری که شانه ها و قفسه سینه شیر خوار روبروی پستان مادر وبینی او هم سطح نوک پستان باشد.

شیردهی به نوزادان

شیردهی به نوزادان

سپس اگر در حالت نشسته است یک دست وبازوی خودرا زیر سروشانه نوزاد قرار داده ودست دیگررا زیر پستان بگذارد به شکلی که انگشت شست روی پستان وچهار انگشت دیگر زیر پستان قرار گیرد .در حالت خوابیده مادر می تواند به پهلو دراز کشیده ،نوزاد را کنار خود قرار داده وبا یک دست او را به طرف خود برگرداند.

شیردهی به دوقلوها بیشتر از حد تعیین شده (شیردهی به یک بچه) طول خواهد کشید و در ابتدا کمی دشوار است؛‌ اما هیچ دلیلی وجود ندارد که شما نتوانید این کار را انجام دهید. اعتقاد به این‌که از پس این مساله برخواهید آمد،‌ مهم‌ترین بخش برای شیردهی موفقیت آمیز است.

برای این‌کار باید برنامه‌ریزی صحیح کنید و از دوستان و خانواده‌تان کمک بگیرید. نکاتی را که پزشکان به شما می‌گویند را مد نظر قرار دهید و به کار گیرید. در برخی مراکز مامایی، کلاس‌های آموزشی برای مادرانی که دوقلو باردار هستند، وجود دارد اگر این کلاس‌ها را رفته باشید برای شیردهی نگرانی نخواهید داشت.

شیردهی به نوزادان

شیردهی به نوزادان

آیا شیردهی به دوقلوها زمان زیادی می‌خواهد؟

این درست مانند این است که شما بخواهید یک بطری شیر را به دو بچه بدهید. شیردهی با شیشه شیر وقت‌گیر‌تر از شیردهی با شیر مادر است. همان‌طور که شما نیاز به آماده شدن با روش خاصی را برای شیردهی به دوقلوها دارید،‌ شستن و ضدعفونی کردن شیشه‌ها نیز وقت‌گیر خواهد بود.
ممکن است این سوال برای شما هم پیش بیاید: آیا من می‌توانم به صورت هم‌زمان به دو بچه‌ام شیر بدهم؟ پاسخ ما این است: بله، گرچه این نیاز به تمرین و گذشت زمان دارد اما ممکن است. با این وجود زمانی که شما شیردهی به دوقلوها را آغاز خواهید کرد،‌ در حین کار ممکن است روش‌های ساده‌تری را نیز برای سهولت کار و شیردهی جداگانه به بچه‌ها پیدا کنید به خصوص اگر این دوقلوها اولین زایمان شما هستند.

به صورت معمول، شیردهی به صورت جداگانه ساده‌تر است زیرا شما می‌توانید از هر دو دست‌تان برای گرفتن نوزاد به خوبی استفاده کنید و وقتی نوزاد در جای مناسب قرار گرفت یکی از دست‌های‌تان را رها کنید. اکسی توسین، هورمونی است که وقتی شما در حال شیردهی هستید و تشنه می‌شوید،‌ ترشح می‌شود، بنابراین شما نیاز به نوشیدن جرعه‌ای آب دارید.

پس شیردهی جداگانه این امکان را نیز برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید از دست دیگرتان استفاده کنید و خودتان هم آب بنوشید. با این حال، شیردهی به دوقلوها به طور هم‌زمان صرفه جویی در وقت است و به شما زمان بیشتری برای استراحت و خواب بهتر می‌دهد. اگر یکی از نوزادان اشتیاق بیشتری برای شیرخوردن نسبت به دیگری داشت، ممکن است او بهتر از دیگری و با سرعت بیشتری شیر بخورد.
رفلکس در سینه زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های عضلانی در سینه تحریک به فشار شیر از کیسه‌ها می‌شود. این سبب می‌شود نوزاد به راحتی شیر بخورد. از آنجایی که این مسئله به طور هم‌زمان در دو سینه رخ می‌دهد منفعت شما در شیردادن هم‌زمان به دو نوزادتان است.

شیردهی در یک زمان به شما این امکان را می‌دهد تا آرامش هر دو نوزاد خود را برآورده کنید و گرسنگی هر دو را رفع کنید؛‌ اما به یاد داشته باشید که هر کدام از نوزادان شما یک نفر هستند و ممکن است یکی از آن‌ها نیاز به خوردن شیر بیشتر داشته باشد.

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید