اهمیت خط خطی کردن‌های کودک‌

اهمیت خط خطی کردن‌های کودک‌

کودکان در زندگی و در بسیاری از مسائل مربوط به خود ناآگاهانه از محیط طبیعی خویش الهام می‌گیرند یا درصدد تقلید از آن برمی‌آیند، البته آن‌ها با دید و دریافتی دیگر به تمام موجودات چه جاندار و چه بی‌جان می‌نگرند و می‌اندیشند.

این موضوع چیزی نیست مگر سادگی توأم با صداقتی که در وجود آن‌هاست، حتی این صداقت با احساسات بی‌آلایش آن‌ها درهم آمیخته می‌شود و پدیده‌ای به بار می‌آورد که تأثیر آن در چهره و رفتار و حرکات و حتی در خطوط و نقوشی که پدید می‌آورند، کاملاً محسوس است.

خط خطی کردن‌های کودک‌

خط خطی کردن‌های کودک‌

با آشنا ساختن کودک‌تان با پاستل، آبرنگ و دیگر ابزار‌های هنری و فراهم ساختن امکان کثیف کاری‌هایشان، مهارت‌های حرکتی ظریف کودک‌تان را ارتقاء ببخشید. کشف رنگ‌های جدید کار بسیار هیجان انگیزی برای نوپایان است. بنابراین تصور کنید که تا چه اندازه هیجان انگیز خواهد بود که یک رنگ را در دست نوپای‌تان قرار دهید و اجازه بدهید تا آن را روی یک صفحه کاغذ سفید بپاشد.
مداد شمعی‌ها نیز وسایلی جادویی هستند که هنر خلق آثار هنری را به نوپایان می‌آموزند. بدون شک پیکاسوی کوچک شما هر جایی را به جز‌‌ همان جا که شما می‌خواهید خط خطی خواهد کرد؛ اما بسیار مهم است که به او اجازه دهید تا هر کاری را انجام دهد که می‌خواهد و در ذهن دارد.

خط خطی کردن به او کمک می‌کند که کنترل خود را بر انگشتانش افزایش بدهد و بعد‌ها از این کنترل کسب شده برای گرفتن چنگال در دست، نوشتن با یک مداد و مسواک زدن دندان‌هایش استفاده کند. تصمیم‌ گیری و آزادی در مورد اینکه از کدام رنگ‌ها استفاده کرده، چه اشکالی را بکشد و آن‌ها را کجا ترسیم کند، قدرت خود مختاری و استقلال او را افزایش می‌دهند.

و اگرچه اشکال عجیب و غریبی که او رسم می‌کند مفهومی ندارند، اما با گذشت زمان بالاخره به اشکال و حروف قابل تشخیص تبدیل می‌شوند. یاد گرفتن این موضوع که نشانه‌ها و اشکال می‌توانند حروف و شکل‌های قابل فهمی را بسازند، امر مهمی است. درست همانند هنرمندان با ارزش که از آثار هنریشان برای ابراز هیجانات‌شان استفاده می‌کنند، خلق آثار هنری توسط نوپایایتان به راهی برای کنار آمدن با ناکامی‌هایی که کودکان در طول روز تجربه می‌کنند، کمک می‌کند.

خط خطی کردن‌های کودک‌

خط خطی کردن‌های کودک‌

برای اینکه فرصت بیشتری را برایِ تمرینِ خط خطی کردن‌های کودک‌تان فراهم کنید، چند برگه سفید را رویِ سینی صندلی پایه دارِ نوزادتان بچسبانید تا روی آن‌ها اشکالی را ترسیم کند و مشکل این را نداشته باشد که کجا را خط خطی کند؛ همچنین می‌توانید یک رول بزرگ از کاغذ‌های متصل شده به هم را روی زمین بگذارید؛ و سپس به او چند مداد شمعی یا پاستل بزرگ و ضخیم قابل شست و شو و غیر سمی بدهید (در این سن از دادن مداد و یا خودکار به نوپای‌تان پرهیز کنید، زیرا آن‌ها دارای نوک و قسمت‌های تیزی هستند که ممکن است برای او خطرناک باشند). شما می‌توانید چند شکل، حرف و یا صورت‌های خندان بر روی کاغذ او بکشید تا به او ایده بدهید. اما اگر این کار را هم نکنید او خودش به سرعت به رابطه علت و معلولی گذاشتن پاستل بر روی کاغذ پی خواهد برد.

گزینه بی‌نظیر دیگری که در کنار کار با پاستل ارائه می‌شود، استفاده از رنگ‌های انگشتی است (این رنگ‌ها نیز باید مانند مورد بالا غیر سمی و قابل شست و شو باشند).
در حالی که همه نوپایان از چسبناک شدن انگشتان‌شان لذت نمی‌برند، اما برخی آن را دوست دارند و با آن بازی می‌کنند؛ همچنین اغلب آن‌ها مجذوبِ این رنگ‌های درخشان می‌شوند، که هنگامی که با یکدیگر ترکیب می‌شوند نیز رنگ‌های جدید و فوق العاده‌ای را می‌سازند.

لذت، خلاقیت و تفریح کودک‌تان را با دادن یک قلموی بزرگ به او تکمیل کنید، حتی می‌توانید توپی (که زیاد کوچک نباشد و امکان خفگی نداشته باشد) را به او بدهید تا درون رنگ بزند و روی کاغذ بغلتاند. هنگامی که صحبت از خلق اثر هنری توسط نوپا می‌شود، امکان تنوع این آثار از وسعت آسمان‌ها نیز می‌گذرد. فقط یادتان باشد که پوشیدن لباس کار را فراموش نکنید.

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید