مزایای داشتن کودک باهوش

مزایای داشتن کودک باهوش

همه پدر و مادرها دوست دارند فرزندان باهوش، با تمرکز و خوش حافظه‌ای داشته باشند ولی واقعیت این است که نسل بچه‌های تبلت به دست و رایانه باز، با وجود آنکه مهارت‌های فنی بیشتری دارند اما از برخی مهارت‌های ذهنی، جسمی و اجتماعی نسل قبل از خودشان بی‌بهره‌اند.

تربیت کودک باهوش

تربیت کودک باهوش

فعالیت‌های روزمره بدنی یا بازی‌های غیررایانه‌ای فقط باعث تقویت عضلات و یا روابط اجتماعی بهتر نمی‌شوند. این فعالیت‌ها مستقیماً روی مهارت‌های ذهنی و هوش تأثیر دارند. اگر می‌خواهید فرزندتان مهارت‌های بدنی و ذهنی بیشتری کسب کند، این تمرینات را با او دنبال کنید:

بازی اختلاف‌ها را پیدا کن که سرگرمی کودکی ما بود، می‌تواند هم فرزندتان را سرگرم کند، هم توجه و تمرکز او را افزایش دهد.

مقابل هم بنشینید، توپی را به سمت او بیندازید و از او بخواهید پس از گرفتن توپ دوباره آن را به شما بدهد و این کار را تکرار کنید.

شماری دکمه به کودک بدهید و بخواهید تا آنها را بر اساس اندازه یا رنگ به نخ بکشد.

‌ با چند چوب حصیر یا مداد طرح ساده‌ای بسازید، ۲۰ ثانیه فرصت دهید کودک به آن نگاه کند بعد طرح را جمع کنید و از او بخواهید آن چه را به یاد دارد بسازد.

طرح‌های ساده‌ای به صورت ناقص مثل آدمکی بدون دماغ یا گربه‌ای بدون گوش روی کاغذ بکشید و از کودک بخواهید جزء حذف شده در تصاویر را تشخیص دهد.

دانشمندان دریافتند کودکانی که کمتر بازی می‌کنند و مادرانشان آنها را کمتر در آغوش می‌گیرند و با والدین خود کمتر در تعامل هستند، مغز کوچک‌تری دارند و مغز آنها به خوبی رشد نمی‌کند. محبت میان شما و کودک‌تان، به او کمک می‌کند تا پایه و اساس مهارت فکر کردن را بیاموزد.

با کودک خود صحبت کنید
صحبت کردن با کودک، مهارت‌های گفتاری او را تقویت می‌کند. وقتی که کودک شما صحبت می‌کند، به حرف‌های او گوش دهید. این کار، برقراری ارتباط را تقویت می‌کند و توانایی‌های کودک را افزایش می‌دهد.

برای کودک خود کتاب بخوانید
از زمانی که حتی کودک شما متوجه لغات نمی‌شود، برای او کتاب بخوانید. این کار ضمن تقویت مهارت‌های گفتاری هوش او را افزایش می‌دهد و همچنین علاقه او را به خواندن کتاب و مطالعه بیشتر می‌کند.

تربیت کودک باهوش

تربیت کودک باهوش

اجازه دهید کودک‌ بازی کند
وقتی کودک بازی می‌کند، مهارت‌های اجتماعی، جسمی و روحی او پرورش می‌یابد و هنگام بازی با کودکان دیگر، با برداشت‌ها، احساسات و نظرات و تجارب آنها آشنا می‌شود.

موسیقی را به بخشی از زندگی کودک خود تبدیل کنید
مطالعات نشان داده‌اند گوش دادن به موسیقی حافظه را تقویت می‌کند، توجه، انگیزه و یادگیری کودک را افزایش و همچنین استرس را که برای مغز کودک بسیار مخرب است، کاهش می‌دهد. نواختن یک آلت موسیقی، تفکر و استدلال کودک را بالا برده و این کودکان نسبت به سایر کودکان در رشته ریاضی موفق‌تر خواهند بود.

کودک خود را به ورزش کردن تشویق کنید
ورزش نه تنها او را قوی، بلکه با هوش نیز می‌کند و باعث افزایش جریان خون در مغز و ساخته شدن سلول‌های مغزی جدید می‌شود. همچنین در میزان هوش بزرگسالان تأثیر مثبت می‌گذارد؛ ولی از آنجا که مغز کودک هنوز به‌طور کامل شکل نگرفته است. تأثیر آن روی مغز او بسیار بیشتر است.

اجازه دهید، کودک‌تان کارهای متفاوت انجام دهد
کودکان از رفتار بزرگسالان الگوبرداری می‌کنند. اگر او شما را در حین مطالعه، نوشتن، ساختن و یا انجام کارهای خلاق ببیند، از شما تقلید کرده و به انجام این کارها علاقه‌مند می‌شود.

تماشای تلویزیون را محدود کنید
کودک شما نباید قبل از دو سالگی تلویزیون تماشا کند؛ زیرا فرصت بازی، ایجاد روابط اجتماعی، خواندن و آموزش را از دست خواهد داد و نمی‌تواند فعالیت‌های مهم‌تری را که موجب رشد مغز او می‌شود، انجام دهد. کودک خود را تشویق کنید بازی‌های رایانه‌ای فکری انجام دهد. یادگیری و تفریح توام، بهترین روش برای آموزش کودکان است. این بازی‌ها علاوه بر اینکه هماهنگی دست و چشم کودک را افزایش می‌دهند، او را با تکنولوژی آشنا می‌کنند و دانش موسیقی، صدا، ریاضی و… کودک نیز تقویت می‌شود.

از رژیم غذایی سالم استفاده کنید
تغذیه سالم کودک در میزان هوش او نقش عمده‌ای دارد. تغذیه صحیح کودک از زمانی که در رحم مادر است، باید آغاز شود. یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین (تخم‌مرغ، ماهی، گوشت) توجه، هوشیاری و تفکر کودک را افزایش می‌دهد. کربوهیدرات‌ها، سوخت مغز را تأمین می‌کنند و بهترین آنها در میوه‌ها و غلات وجود دارند. ویتامین‌ها و مواد معدنی را نیز فراموش نکنید.

تحرک مغز کودک با بازی
اولین روز زندگی، مغز کودک شروع به شکل‌گیری می‌کند. مغز او متشکل از صد میلیارد سلول به نام نورون است که مانند یک جاده و یا پل به یکدیگر متصل هستند. هر چقدر ارتباط و اتصال میان نورون‌ها قوی‌تر باشد، او باهوش‌تر خواهد بود. این اتصالات زمانی که کودک در معرض محیط، رنگ‌ها، صداها، بوها، حرکات و یا حتی آغوش مادر قرار گیرد، شکل می‌گیرند.

کارهای ساده‌ای همچون صحبت کردن با کودک، استفاده از لباس‌های رنگارنگ و یا لمس انگشتان، مغز کودک را تقویت و این اتصالات را قوی‌تر می‌کند. به عبارت دیگر، قرار دادن کودک در محیط غنی و سالم موجب تحریک و رشد مغز او می‌شود.

همچنین بازی‌های ساده، فعالیت‌های فکری و فیزیکی کودک را تقویت می‌کند. مطالعات نشان می‌دهند نوزادانی که مغز آنها تحریک می‌شود، زودتر از سایر کودکان مستقل می‌شوند و از خود تصور بهتری دارند و کودکانی که به آنها رسیدگی و مغز آنها برای رشد تحریک نمی‌شود، در سال‌های ابتدایی مدرسه با مشکل روبه‌رو خواهند شد و این مشکل ممکن است تا سال‌ها همراه او باشد.

همچنین پژوهشگران دریافتند کودکانی که دارای پس زمینه‌های ژنتیکی یکسان هستند و یا حتی در یک خانواده به دنیا آمده‌اند، اگر در محیط‌های مختلف رشد کنند، مقدار هوش و توانایی‌های آنها از یکدیگر متفاوت خواهد شد.

نوزادانی که در یک محیط هوشمند پرورش داده می‌شوند، شخصیت بهتری خواهند داشت و هوش آنها بیشتر خواهد بود. تحریک نوزاد و بازی با او، هم برای شما و هم برای نوزادتان سرگرم کننده خواهد بود و نه تنها کودک بهتر رشد می‌کند، بلکه شما نیز به شناخت بهتری از کودک‌تان دست خواهید یافت و اولین معلم تأثیرگذار در زندگی‌اش خواهید بود. در زیر به برخی از بازی‌های متناسب با سن کودک اشاره شده است که با انجام این بازی‌ها می‌توانید مغز کودک را برای رشد بهتر تحریک کنید (استفاده از محیط و اسباب‌بازی‌ها در حرکات بی‌خطر در بازی فراموش نشود).

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید