تلفظ نوک زبانی صداهای(س) و (ز) در کودکان

تلفظ نوک زبانی صداهای(س) و (ز) در کودکان

index

لیسپ

نوک زبانی تلفظ کردن، به تغییر شکل دادن صداهای (س) و (ز) اطلاق می شود، و گاهی از آن تحت عنوان  نوعی  لیسپ یاد می شود.صدای(س) و (ز)، با قرار دادن نوک زبان روی لثه، پشت دندان های بالا و بیرون دادن هوا، تلفظ می شود. برای تلفظ صحیح این صدا ها نباید زبان روی دندان ها و یا بین دندان ها قرار بگیرد، و یا به آنها فشار وارد کند. اگر زبان به سمت جلو فشار وارد کند،ممکن است حروف(س و ز) بیشتر نوک زبانی تلفظ شوند، که از آن تحت عنوان( لیسپ قدامی) یاد می شود.

لیسپ

لیسپ گفتار

یکی از رایج ترین علل تلفظ نوک زبانی کودکان، حالتی است که به آن رانش زبان(tongue thrust) می گویند، که به عنوان بلع وارونه نیز شناخته می شود، در این شرایط اغلب هنگام صحبت کردن یا بلع  زبان در میان دندان ها ی پیشین فشار وارد می کند، ،ممکن است شما نیز متوجه شده باشید هنگامی که در حال تماشای تلویزیون، نوشتن و یا و گوش دادن هستند، زبانشان بیرون و دهانشان کمی باز است. فشارهای زبان، عدم تعادل زبان،لبها و دیگر ماهیچه های صورت، می تواند باعث بروز دیگر مشکلات گفتاری و یا دندانی شود.

index..

لیسپ

یکی از عوامل دیگر، که در شکل گیری این حالت وجود دارد ، مکیدن انگشت است. هنگامی که کودکی شستش را داخل دهانش می گذارد، به دندان های بالایی و برآمدگی زیر کام فشار وارد می کند و زبان را زیر شست پخش می کند،زمانی که باید زبان برای تلفظ(س ز) بالا آورده شود، مکیدن شست، زبان را در وضعیت مخالفی قرار می دهد.

آیا تلفظ نوک زبانی مشکلی را برای کودکان به وجود می آورد؟

بروز این مشکل به سن کودک بستگی دارد، این حالت معمولا بین سن ۷ تا ۸ سالگی از بین می رود ولی اگر باقی بماند باید برای رفع آن با آسیب شناس گفتار و زبان مراجعه کرد.

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


2 پاسخ به “تلفظ نوک زبانی صداهای(س) و (ز) در کودکان”

  1. طراحی سایت می‌گه:

    بسیار عالی

پاسخ دهید