رفلکس های دهانی حلقی در کودکان

رفلکس های دهانی حلقی در کودکان

 

انچه که در این مطلب برایتان نقل می کنم مختصری می باشد در مورد رفلکس های دوران نوزادی و کودکی در کودکان نرمال، اگر این رفلکس ها با توجه به سن یاد شده موجود نباشند، غیر طبیعی تلقی می شوند.

بیش از نیم قرن پیش ، مطالعه ی رفلکس های نوزادان طبیعی  و بررسی ارتباط انها با بیماری های مغزی، آسیب شناسان گفتار و زبان و سایرین را به بررسی فلج مغزی و مورد توجه قرار دادن سایر رفلکس های دهانی و حلقی علاقه مند نموده است.

بعضی از متخصصین گفتار و زبان معتقدند که رفلکس های دهانی و حلقی غیر طبیعی نقش مهمی در رشد گفتار کودک دچار فلج مغزی دی********ریک دارد. آنها معتقدند که پایداری یا عدم وجود این رفلکس ها، پیش بینی کننده  دی********ری(گفتار فلجی) است.

index

رفلکس

 

در اینجا مختصری در مورد این رفلکس ها و سن هر کدام توضیح داده می شود:

۱- رفلکس جستجو کردن:

این رفلکس با لمس نواحی صورت نوزاد خود را نشان می دهد، با اعمال ضربات ملایم روی گوشه ی دهان یا چانه، رفلکس چرخش سر نوزاد از یک پهلو به پهلوی دیگر ایجاد می شود.. پاسخ به صورت چرخش و حرکت سر به سمت محرک و دور شدن از محرک بوده وبا تماس لب ها با محرک خاتمه می یابد. این رفلکس معمولا تا یک ماهگی از بین می رود. ولی با پاسخ چرخش سر به طور مستقیم جایگزین می شود که در ان کودک منبع را با لبها گرفته و شروع به مکیدن می کند. این رفلکس بین ۳ تا ۶ ماهگی از بین می رود.

۲- رفلکس مکیدن:

اگر انگشت یا پستانک در دهان کودک قرار بگیرد، عمل مکیدن به سرعت و با دوره های از استراحت رخ می دهد.این رفلکس از بدو تولد یکپارچه می شود و در ۲ یا ۳ ماهگی به صورت هدفمند رشد کرده و فعالیت فک با ان ادغام می شود. الگوی مکیدن غیر عادی بین ۶ ماهگی تا ۱ سالگی از بین می رود.

۳- رفلکس بلع:

بعد از اینکه رفلکس مکیدن به صورت یک الگوی تغذیه ای کلی یکپارچه شد، این رفلکس همان بلع طبیعی می باشد که با چهار مرحله دارد. این رفلکس از بدو تولد شروع می شود و تا اخر عمر باقی می ماند.

۴- رفلکس زیانی:

در این رفلکس اگر لب ها یا زبان لمس شود، زبان بین لب ها کشیده می شود. این رفلکس بعد از ۱۸ ماهگی غیر طبیعی است.

۵- رفلکس گاز گرفتن:

فشار ملایم روی لثه باعث بسته شدن فک می شود  و پاسخ گاز گرفتن ایجاد می شود.این رفلکس از بدو تولد وجود دارد و در سنین ۹ تا ۱۲ ماهگی از بین می رود. و با الگوی جویدن بالغتر جایگزین می شود.

۶- رفلکس تهوع:

00

رفلکس های دوران کودکی

به کار بردن محرک در قسمت خلفی زبان و یا روی دیواره ی خلفی حلق باعث بسته شدن سریع دریچه کامی حلقی می شود.این پاسخ اولیه با باز شدن دهان ، اکستنشن سر پایین امدن کف دهان و بالا رفتن حنجره و دیافراگم همراه است. این رفلکس دائمی می باشد.

برگرفته از کتاب:نورولوژی برای اسیب شناس گفتار وزبان

 

 

نشریه اینترنتی زندگی کودکان

 


پاسخ دهید