راهکارهای مقابله با سرماخوردگی در کودکان

راهکارهای مقابله با سرماخوردگی در کودکان

مواد غذایی سرشار از ویتامین C، میوه و سبزی‌های تازه، لبنیات و پروتیین در پیشگیری و درمان سرماخوردگی بسیار موثرند. رعایت بهداشت شخصی نظیر شست‌وشوی مکرر دست‌ها، استفاده از وسایل شخصی، تغذیه مناسب، خوردن صبحانه، بررسی و درمان عوامل زمینه‌ای و دوری از استرس و تقویت سیستم ایمنی در پیشگیری از بسیاری بیماری‌ها به‌ویژه سرماخوردگی تأثیر بسزایی دارد. کودکان به دفعات به سرماخوردگی دچار می شوند؛ به ویژه اگر خواهر یا برادر بزرگترشان ویروس سرماخوردگی را از مدرسه به خانه بیاورد. تا حدود دو ماهگی، باید از تماس نوزاد با افراد سرماخورده ای که عضو خانواده نیستند، جلوگیری کنید.

راهکارهای مقابله با سرماخوردگی در کودکان

راهکارهای مقابله با سرماخوردگی در کودکان

نوزاد تا این سن، برای تنفس، واقعاً به باز بودن راه های بینی نیاز دارد، زیرا به اسانی قادر به تنفس از راه دهان نیست و در نتیجه ممکن است از گرفتگی بینی واقعاً رنج بکشد.
اغلب سرماخوردگی ها خفیف هستند. دورۀ سرماخوردگی عادی یک هفته تا ده روز است. شروع آن ممکن است با تب و به دنبال آن گرفتگی بینی، عطسه و گاهی سرفه همراه باشد. کودک را همیشه از ابتلا به سرماخوردگی حفاظت یا از دچار شدن او به سرماخوردگی خواهر یا برادرش پیشگیری ننمایید. حالت اول شما را عصبی می کند و حالت دوم غیرممکن است.
اگرچه سرماخوردگی ها ناخوشایند هستند، اما در یک سال اول زندگی لازم است فرزندتان چند بار سرما بخورد. به این ترتیب در آینده کودکتان کمتر مستعد ابتلا به سرماخوردگی ویروسی خواهد شد که موجب غیبت های چند هفتگی او از مدرسه می شود.
توصیه هایی در مورد دارو
به کودکان زیر شش ماه هیچ نوع داروی سرماخوردگی نباید داده شود؛ زیرا برای آنان مؤثر نیست و به جای کمک به خواب بهتر، ممکن است او را بیش فعال نماید. دستمال گرمی را برای چند دقیقه روی سینوس های کودک قرار دهید. پیش از شیر دادن به او یا هرگاه ناآرام به نظر می رسد، بینی کودک را با استفاده از پوار تخلیه کنید.
استفاده از پوار بینی
کودک را به حالت نشسته نگه دارید. سر او را کمی به عقب خم کنید و چند قطره محلول سالین (آب نمک) در بینی او بچکانید و یک دقیقه صبر کنید. سپس سر کودک را بالا نگه دارید، حباب پوار را فشار دهید و در ابتدای یکی از سوراخ های بینی کودک قرار دهید. حباب را آهسته آزاد کنید.
سپس پوار را از بینی بیرون آورید. با فشار محتویات آن را روی دستمال کاغذی تخلیه کنید. همین مراحل را برای سوراخ دیگر بینی تکرار کنید.
همچنین می توانید گرفتگی بینی نوزاد را با چند قطره محلول سالین که در هر سوراخ بینی می چکانید، به طور موقت برطرف کنید (یکی دو دقیقه صبر کنید و سپس با پوار تخلیه کنید). می توانید از محلول سالین موجود در داروخانه ها و قطره چکان استاندارد استفاده کنید. همچنین می توانید با تهیۀ محلول یک چهارم قاشق شربت خوری نمک در هشت اونس آب گرم شیر آشپزخانه، روزانه محلول تازه تهیه کنید و در یک بطری تمیز نگه دارید. می توانید چند قطره شیر مادر در بینی نوزاد بچکانید (یا شیر را بدوشید و با قطره چکان در بینی بچکانید). شیر دارای اثر محلول سالین بوده و به مقابله با عفونت ها کمک می کند. چنانچه بینی و لب ها برافروخته به نظر می رسند آنها را با کمی وازلین چرب کنید.

درمان سرماخوردگی کودکان

درمان سرماخوردگی کودکان

در شب برای پیشگیری از خشک شدن ترشحات بینی، یک دستگاه بخور یا مرطوب کنندۀ هوا در اتاق کودک قرار دهید. سر کودک را با قرار دادن بالشی زیر تشک یا اشیایی مانند آجر زیر پایه های تخت، مقداری بالا بیاورید.
در ضمن دورۀ سرماخوردگی حتماً مایعات فراوان به کودک بنوشانید. در صورت تغذیه کودک از شیر خود، دفعات آن را زیاد کنید و در صورت تغذیه با غذای جامد، مایعات زیادی در اختیار او قرار دهید. کودکی که دچار گرفتگی بینی است، احتمالاً برای شیر خوردن فنجان را بر پستانک ترجیح می دهد، زیرا آشامیدن از فنجان آسان تر از مکیدن پستانک است.
کاستن از مقدار شیر نوزاد لزومی ندارد. شیر به ندرت موجب افزایش تولید خلط می شود و نوشیدن هر نوع مایعی برای کودک مفید است.
چنانچه سرفه موجب ناراحتی نوزادتان شده است، می توانید از شربت اکسپکتورانت، رقیق کنندۀ ترشحات، به او بدهید. اکسپکتورانت معمولاً دارای گایفنزین است. یک آرام کنندۀ ملام سرفه با منشاء دکسترومتورفان ممکن است در بهتر خوابیدن در شب به هر دوی شما کمک کند. اگر چه سرماخوردگی خود بهبود خواهد یافت، ولی ممکن است به عوارض دیگری مانند عفونت گوش، سینه پهلو و یا برونشیت منجر شود.
در صورت عدم مشاهدۀ بهبودی یا تب کردن کودک بعد از پشت سرگذاشتن دورۀ تب اولیه، ممکن است او به عفونت های ثانویه دچار شده باشد. در این صورت حتماً با پزشک کودکتان تماس بگیرید.

نشریه اینترنتی زندگی کودکان

گرداوری نازک


پاسخ دهید