ویژه نوروز ۹۵ : « عید پاک » جشن بهار و احیای حیات

عید « پاک » مهمترین عید مسیحیان کاتولیک است که هر سال طبق روایات مسیحی به یادبود زنده شدن حضرت مسیح “ع” سه روز پس از به صلیب کشیده شدن وی برگزار می شود . زمان این عید ، بر خلاف سایر اعیاد و مراسم ، ثابت نیست و هر سال بین ۲۲ مارس ( ۲ فروردین ) تا ۲۵ آوریل ( ۵ اردیبهشت )تغییر می کند ( در سال ۲۰۱۵ میلادی ، عید پاک در روز ۵ آوریل جشن گرفته شد ) .

اگر می خواهید شما هم یک درخت تخم مرغ برای سفره هفت سین نوروز ۹۵ درست کنید و همه مهمانان را به تعجب وادارید ، حتماً سری به آدرس زیر بزنید :

– آموزش کاردستی نوروز ۹۵ : درخت تخم مرغ

عید پاک - 1

عید پاک – ۱

اگر عید پاک برای برادران و خواهران مسیحی ما و کلیه مسیحیان کاتولیک جهان ، یک جشن مذهبی است ، جشن بازگشت بهار و احیای حیات طبیعت نیز هست . در زمانهای بسیار قدیم زمانی که قرص کامل ماه در فصل بهار دیده می شد ، مردم ، بازگشت هوای خوب و بهاری بعد از روزهای طولانی و سرد زمستان را جشن می گرفتند . بعد از حدود ۳۰۰۰ سال این جشن ، « جشن عید پاک » نام گرفت .

نحوه برگزاری عید پاک در کشورهای مختلف :

جشن عید پاک در کشورهای مختلف با توجه به آداب و رسوم و فرهنگ هر یک ، به اشکال گوناگون برگزار می گردد :

عید پاک - 2

عید پاک – ۲

در کشور فرانسه و اکثر کشورهای اروپایی ، بین روزهای « جمعه مقدس »  و « یکشنبه عید پاک » ناقوس کلیساها را ( سمبول و پیام آوران عید پاک ) به صدا در نمی آورند چون روایت است که این ناقوس ها برای آوردن تخم مرغ های عید پاک به شهر « رم » در کشور ایتالیا می روند ، جایی که پایتخت مذهب مسیحیت کاتولیک جهان ( واتیکان ) در آنجا قرار دارد .

عید پاک - 3

عید پاک – ۳

عید پاک - 4

عید پاک – ۴

این ناقوس ها در بازگشت از روی منازل و باغ ها عبور کرده و تخم مرغ ها را در آنجا پنهان می کنند تا بچه ها به دنبالشان بگردند و آنها را پیدا کنند . این جذاب ترین قسمت جشن عید پاک برای بچه هاست .

عید پاک - 5

عید پاک – ۵

اما در دیگر کشورهای اروپایی ، پیام آوران عید پاک ، ناقوس ها نیستند . در کشور اتریش « مرغ » سمبول عید پاک است ؛ در کشور سوئیس « مرغ فاخته » ؛ در کشور آلمان « خرگوش سفید » ؛ و در بریتانیای کبیر « خرگوش صحرایی » . در ایتالیا ، کشیش تخم مرغ های عید پاک را تبرک می کند و صاحبخانه قبل از شروع شام روز یکشنبه عید پاک ، آنها را وسط میزی که همه دور آن نشسته اند ، می گذارد . در استرالیا ، این ناقوس ها نیستند که تخم مرغ ها را توزیع می کنند بلکه این « خرگوش عید پاک » است که آنها را در باغ پنهان می کند  ! طبیعتاً تخم مرغ ها را جوری پنهان نمی کنند که بچه ها نتوانند آنها را پیدا کنند و یا اینکه خیلی زود آنها را پیدا کنند ؛ برای این کار سن و سال بچه ها را باید در نظر گرفت !

عید پاک - 6

عید پاک – ۶

در بلغارستان ، یک یا دو روز قبل از عید پاک ، خانواده های مسیحی ، یک عدد نان و ۱۰ تا ۱۵ عدد تخم مرغ که به رنگ قرمز رنگ آمیزی شده اند را به عنوان عیدی و هدیه برای دوستان خود می برند ، و در مقابل از آنان پول عیدی می گیرند .

چرا تخم مرغ ؟

تخم مرغ سمبول شکوفایی یک زندگی جدید ، و حاصلخیزی است . هدیه دادن تخم مرغ به عنوان کادوی عید پاک یا جشن شروع فصل بهار ، رسمی است که صدها سال قدمت دارد .

عید پاک - 7

عید پاک – ۷

حدود ۵۰۰۰ سال پیش ، ایرانیان برای جشن گرفتن شروع فصل بهار و به نشانه خوش یمنی به یکدیگر تخم مرغ هدیه می دادند . در واقع از قرن سیزدهم به بعد بود که اولین تخم مرغ های رنگی در اروپا دیده شدند .

عید پاک - 8

عید پاک – ۸

اروپاییان ، تخم مرغ های رنگی و تزئین شده را در پایان دوران روزه داری ، و به مناسبت پایان محرومیت های فصل زمستان به یکدیگر هدیه می دادند .

عید پاک - 9

عید پاک – ۹

در چهار گوشه جهان ، تخم مرغ های عید پاک را رنگ آمیزی و تزئین می کنند ؛ این کار در بعضی کشورها نوعی هنر محسوب می شود .

عید پاک - 10

عید پاک – ۱۰

امروزه تخم مرع های عید پاک شکلاتی شده اند ؛ این رسم تقریباً معاصر است . اولین قالب های شکلات به شکل تخم مرغ در نیمه اول قرن نوزدهم در کارگاه های شکلات سازی دیده شدند .

عید پاک - 11

عید پاک – ۱۱

بعضی ها معتقدند که تخم مرغ های عید پاک ، قدرت های خاصی دارند مثلاً ، دفن کردن تخم مرغ های عید پاک که با دست رنگ آمیزی شده اند در مقابل یک باغ انگور باعت رشد سریع تر درختان آن خواهد شد ! بعضی ها هم معتقدند که اگر تخم مرغ عید پاک به مدت ۱۰۰ سال زیر خاک بماند ، زرده آن به الماس تبدیل خواهد شد ! باور کردنی نیست ، نه ؟!

چرا خرگوش ؟

پای خرگوش را یک رسم عامیانه قدیمی به مراسم عید پاک باز کرده ؛ پیروان این رسم می گویند : « در عید پاک ، نوبت خرگوش هاست که روی تخم مرغ ها بخوابند !! » . . . واقعاً چه فکر عجیب و غریبی !

داستان کو تاهی در باره « درخت عید پاک »

عید پاک - 12

عید پاک – ۱۲

تزئین درخت عید پاک با تخم مرغ های رنگی یکی از آداب و رسوم مردم کشور آلمان در زمان جشن عید پاک است که امروزه در سرتاسر اروپا رایج شده است .

عید پاک - 13

عید پاک – ۱۳

بعضی از گیاهان تزئینی داخل منزل برای این کار منسب هستند اما اکثر مردم عادت کرده اند که با چند شاخه درخت پیچ در پیچ و یک گلدان ، درخت پاک خودشان را درست کنند .

عید پاک - 14

عید پاک – ۱۴

وقتی قرار باشد از یک درخت واقعی بیرون از منزل استفاده کنند ، موضوع کمی پیچیده تر می شود .

در سال ۱۹۴۵ میلادی پسر کوچکی به نام « ولکر کرافت » ( Volker Kraft ) در شهر کوچکش به نام « سا آل فلد » ( Saalfeld ) در کشور آلمان برای اولین بار یک درخت تخم مرغ عید پاک که به صورت فوق العاده زیبایی تزئین شده بود را می بیند . ( شما می توانید چهره « ولکر کرافت » را در تصاویر ۱۲ و ۱۴ ببینید ) . او با خود عهد می بندد که روزی درختی مانند آن را بسازد . ۲۰ سال بعد ، وی به کمک فرزندانش به رویای خود جامه عمل        می پوشاند و در باغ خودش بوته ای را با ۱۸ عدد تخم مرغ پلاستیکی تزئین شده ، تزئین می کند . با گذشت زمان ، تعداد ۱۸ عدد تخم مرغ درخت عید پاک شهر « سا آل فلد » به بیش از ۱۰/۰۰۰ تخم مرغ رنگی و تزئین شده افزایش پیدا کرد .

عید پاک - 15

عید پاک – ۱۵

تخم مرغ ها دیگر پلاستیکی نیستند بلکه تخم مرغ های واقعی هستند که محتویات آنها تخلیه شده ، سپس آنها را با رنگ آمیزی ، ب******** ، سوراخ کردن ، چسباندن مروارید و اکلیل و غیره ، و روش های متعدد دیگری که هر یک از شما یقیناً چند تا از آنها را بلد هستید ، تزئین کرده اند .

عید پاک - 16

عید پاک – ۱۶

یکی از کسانی که هر سال در ساختن این درخت شرکت دارد ، می گوید : « ما ۴ هفته قبل از عید پاک ، شروع به تزئین این درخت می کنیم و یک هفته بعد از عید پاک ، تخم مرغ ها را جمع می کنیم . برای تزئین کامل آن حدوداً ۲ هفته وقت لازم است . »

عید پاک - 17

عید پاک – ۱۷

امروزه درخت عید پاک شهر « سا آل فلد » به یک جاذبه گردشگری تبدیل شده و هر سال افراد زیادی از کشورهای آلمان ، لوگزامبورگ ، اتریش ، هلند ، انگلستان ، چین و . . . برای دیدن آن به این شهر می آیند .

ارتباط « جزیره پاک » و « عید پاک »

عید پاک - 18

عید پاک – ۱۸

در مجمع الجزایر « پولینزی » واقع در قاره اقیانوسیه ، جزیره کوچکی وجود دارد به نام « جزیره پاک » ، به وسعت ۱۱۸ کیلومتر مربع . نام واقعی آن      « Rapa Nui » است و علت اینکه آن را « جزیره پاک » می نامند این است که این جزیره در عید پاک سال ۱۷۲۲ توسط شخصی به نام « روگه ون »    ( Roggeven )کشف شد . این جزیره از یک قطعه گدازه آتشفشانی غول پیکر تشکیل شده که مرتفع ترین نقطه آن در ارتفاع ۵۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و شکل آن تقریباً مثلثی شکل است . شهرت این جزیره به خاطر وجود مجسمه های سنگی غول پیکر و ناتمامی است که در نقاط مختلف آن دیده می شود .

عید پاک - 19

عید پاک – ۱۹

عید پاک - 20

عید پاک – ۲۰

 

عنوان اصلی :   « Origine de Paques » و « Petite histoire sur l’arbre de Paques »

منابع : « momes.net » و « blog.dmc.fr »

 

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


یک پاسخ به “ویژه نوروز ۹۵ : « عید پاک » جشن بهار و احیای حیات”

  1. واتیکان به عنوان کوچکترین کشور قدرت مند جهان یکی از جالب ترین چیز های این دنیاست به نظر من

پاسخ دهید