آموزش کاردستی نوروز ۹۵ : خرگوش کله سبز

آموزش کاردستی نوروز ۹۵ : خرگوش کله سبز

یکی از کارهای جالب و دوست داشتنی که همه هر سال نزدیک عید برای سفره هفت سین انجام می دهند ، سبز کردن سبزه است . حالا تصورش را بکنید که این سبزه ها از داخل یک تخم مرغ که به شکل سر یک خرگوش تزئینش کرده اید سر در بیاورند !

خرگوش کله سبز - 1

خرگوش کله سبز – ۱

وسایل مورد نیاز :

– تخم مرغ تخلیه شده

– تخم شاهی یا . . .

– کاغذ سفید

– قیچی *

– چسب

– ماژیک ، گواش یا . . . ( جهت رنگ آمیزی )

* جهت احتیاط بهتر است استفاده از این وسیله برای کوچکتر ها با نظارت و کمک یک بزرگتر انجام شود .

۱ – مثل همیشه با تخلیه تخم مرغ شروع می کنیم با یک تفاوت ؛ و آن اینکه چون قرار است داخل تخم مرغ ها سبزه سبز کنیم بنابراین یک طرف آن باید به اندازه کافی باز و گشاد باشد ؛ البته نه خیلی ، فقط به اندازه ای که بتوان کمی خاک داخل آن ریخت و سپس مقداری تخم شاهی روی آن پاشید . در نتیجه برای تخلیه این تخم مرغ نیازی به سوراخ کردن با سوزن و فوت کردن از یک طرف نیست . ولی شستن داخل آن را فراموش نکنید وگرنه بوی تند و زننده آن زحمات شما را به باد خواهد داد . بگذارید تا تخم مرغ ها خشک شوند .

۲ – تخم مرغ ها را به سلیقه و دلخواه خودتان رنگ آمیزی کنید .

خرگوش کله سبز - 2

خرگوش کله سبز – ۲

۳ – تصویر قطعات مورد نیاز را روی مقوا منتقل کنید و پس از رنگ آمیزی به کمک قیچی ببرید . اول بدن خرگوش را آماده کنید . تخم مرغ را سر جایش بچسبانید ؛ صورت و گوش ها را هم بچسبانید .

خرگوش کله سبز - 3

خرگوش کله سبز – ۳

۴ – کمی خاک بردارید و داخل تخم مرغ بریزید . با نوک انگشت به آهستگی خاک را فشار دهید ( فراموش نکنید که « گلدان » شما در واقع یک پوست تخم مرغ واقعی است و بسیار حساس و شکننده ! ) . کمی تخم شاهی روی خاک بپاشید . اگر گلهای کوچک بهاری در دسترس دارید ، می توانید از آنها هم برای کاشتن داخل تخم مرغ ها استفاده کنید . تخم مرغ ها را در یک محل گرم قرار دهید . مرتب این خاک و دانه ها را آبیاری کنید تا همیشه مرطوب بمانند . چند روز بعد ، اولین جوانه ها کم کم شروع به سبز شدن خواهند کرد ؛ سرعت رشد دانه ها غیر از دقت و مراقبت شما به نوع دانه هایی که مورد استفاده قرار داده اید نیز بستگی دارد .

 

عنوان اصلی :   Oeufs de Paques

منبع :   www.auxpetitesmains.net

 

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید