« یوری گاگارین » اولین فضانورد جهان

ما از بسیاری از مردان و زنان بزرگ جهان ، فقط اسمشان را می دانیم و کمی هم در باره کارهایی که انجام داده اند ؛ حتی از بزرگان علم و ادب کشور عزیزمان ایران هم چیز زیادی نمی دانیم ! مثلاً همه می دانیم که رازی الکل را کشف کرد ولی در باره خود او چه اطلاعاتی داریم ؟ هیچ چیز یا تقریباً هیچ چیز ! سعی من در اینجا شناساندن کسانی است که اسمشان در تاریخ علم و ادبیات جهان ثبت شده است ، و با معرفی مختصر «یوری گاگارین» اولین فضانورد جهان آغاز می کنم ؛ امیدوارم برای شما هم جالب باشد .

یوری گاگارین - 1

یوری گاگارین – ۱

« یوری گاگارین » ( Youri Gagarine ) در تاریخ ۹ مارس ۱۹۳۴ در روسیه متولد شد . پدرش نجار و مادرش یک روستایی بود . پس از پایان تحصیلات ، کارشناس ریخته گری شد .

یوری گاگارین - 2

یوری گاگارین – ۲

در سن ۱۸ سالگی از طریق یک کلوب ورزش های هوایی با خلبانی غیرحرفه ای آشنا شد . سپس وارد آموزشگاه هوایی ********ی « اورنبورگ »           ( Orenbourg ) شد . از سال ۱۹۵۷ به بعد خلبان هواپیمای جنگی شد . سه سال بعد ، یکی از ۲۰ خلبانی شد که برای شرکت در برنامه فضایی روسیه کاندید شده بودند .

یوری گاگارین - 3

یوری گاگارین – ۳

دوران رقابت فضایی بین روسیه و آمریکا شروع شده بود و هر یک از طرفین سعی می کرد برتری خود را در سه زمینه به اثبات برساند : قمرهای مصنوعی ، پروازهای فضایی با سرنشین ، و ارسال امواج رادیویی اکتشافی . گاگارین با موفقیت کلیه مراحل گزینش اولین پرواز فضایی با سرنشین را طی کرد .

یوری گاگارین - 4

یوری گاگارین – ۴

در پایان آخرین مرحله ، که از ۲۰ خلبان منتخب ، فقط سه نفر باقی مانده بود ، گاگارین انتخاب شد . علت انتخاب وی ، مهارتهای او و تعلق خانواده اش به طبقه کارگر بود ! این آخرین دلیل ، بهترین ابزار تبلیغاتی برای دولت اتحاد جماهیر شوروی ( روسیه فعلی ) بود .

یوری گاگارین - 5

یوری گاگارین – ۵

در تاریخ ۱۲ آوریل ۱۹۶۱  نام « یوری گاگارین » به عنوان اولین مردی که به فضا سفر کرد وارد تاریخ شد . او با سفینه « Vostok – 1 » از پایگاه بایکونور   ( Baikonour ) به فضا سفر کرد و قبل از بازگشت به زمین در ارتفاع ۲۵۰ کیلومتری از سطح زمین در مدتی کمتر از دو ساعت به دور کره زمین چرخید .

یوری گاگارین - 6

یوری گاگارین – ۶

یوری گاگارین - 7

یوری گاگارین – ۷

این پرواز اثر عظیمی بر جهانیان گذاشت . گاگارین به دور دنیا گشت و به هر جا که می رفت مانند یک قهرمان از او استقبال می شد .

یوری گاگارین - 8

یوری گاگارین – ۸

یوری گاگارین - 9

یوری گاگارین – ۹

آمریکائیها از اینکه از روسها عقب مانده بودند به شدت ناراحت بودند . در تاریخ ۲۵ می ۱۹۶۱ « کندی » ( J. Kennedy ) ******** وقت آمریکا ، تولد برنامه فضایی « آپولو » ( Apollo ) را رسماً اعلام کرد . هدف این برنامه ، بردن انسان به کره ماه قبل از پایان قرن بود .

یوری گاگارین - 10

یوری گاگارین – ۱۰

در اتحاد جماهیر شوروی از گاگارین تجلیل شد ؛

یوری گاگارین - 11

یوری گاگارین – ۱۱

ارتقاء درجه گرفت ؛ به دریافت عنوان « قهرمان اتحاد جماهیر شوروی » و عضویت افتخاری « آکادمی بین المللی علوم فضایی » مفتخر شد ؛

یوری گاگارین - 12

یوری گاگارین – ۱۲

و مدیریت « شهرک ستارگان » ( مرکز آموزش فضانوردان شوروی ) به وی واگذار شد .

یوری گاگارین - 13

یوری گاگارین – ۱۳

در تاریخ ۲۷ مارس ۱۹۶۸ گاگارین در حین انجام یک ماموریت هوایی کشته شد ؛ هواپیمای شکاری وی در شرایطی که هنوز هم مبهم است ، سقوط کرد .

 

عنوان اصلی :   Biographie  de Youri Gagarine , cosmonaute

منبع :  www.futura-sciences.com

 

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید