آموزش دو بازی از گوشه و کنار جهان ( قسمت دوم )

آموزش دو بازی از گوشه و کنار جهان ( قسمت دوم )

این بار هم دو بازی از گوشه و کنار جهان را به شما آموزش خواهیم داد . یاد گرفتن بازی های بچه های دیگر کشورها خالی از لطف نیست . اطمینان دارم که بعضی از این بازیها به نظر شما آشنا هستند ؛ بازی ، زبان بین المللی همه بچه های دنیاست ! برای انجام آنها به وسایل خاص و پیچیده ای نیاز ندارید . از نظر محل بازی ها هم ، فقط در یکی از آنها چون بازیکنان باید روی زمین بمشینند و در همان حالت پیش بروند شاید بهتر باشد محل مناسبی را برای اجرای آن بازی پیدا کرد . اگر مایل هستید با دو بازی قسمت اول هم آشنا شوید روی عنوان زیر کلیک کنید :

– آموزش دو بازی از گوشه و کنار جهان ( قسمت اول )

بازی بگرد و پیدا کن

بازی بگرد و پیدا کن

بازی « بگرد و پیدا کن » از کشور غنا ( Pilolo)

در ابتدا بایدیکی از بچه ها را به عنوان « مجری بازی » و یک نفر را هم به عنوان « وقت نگهدار » انتخاب کنید . نقطه مناسبی را به عنوان « نقطه پایان» بازی ، و مدت زمان هر دور از بازی را هم مشخص کنید . مجری ، تعدادی اشیای مختلف را به همه بازیکنان نشان می دهد بطوری که همه به خوبی آنها را ببینند ؛ سپس در مدتی که چشم همه بازیکنان بسته است یا موقتاً در جایی هستند که محوطه بازی و اتفاقاتی که در آنجا می افتد را نمی بینند ، همه آن اشیا را در نقاط مختلف پنهان می کند . وقتی مجری بازی فریاد زد : « بگرد و پیدا کن » ، وقت نگهدار شروع به محاسبه زمان می کند . همه بازیکنان سعی می کنند یکی از اشیا را پیدا کرده و هر چه سریعتر آن را به خط پایان و به دست مجری رسانده و یک امتیاز بگیرند . بازیکنان مجاز هستند پس از تحویل شیئی که پیدا کرده اند ( هر بار فقط یک شیئی ) دوباره برای یافتن بقیه اشیا به زمین بازی برگردند . زمانی که « وقت نگهدار » پایان بازی را اعلام کرد دیگر امتیازی برای تحویل اشیا به بازیکنان داده نمی شود .

به همین ترتیب بازی چند بار تکرار می شود . در پایان ، بازیکنی که در مجموع بازی ها ، تعداد بیشتری از اشیا پنهان شده را پیدا کرده و به موقع تحویل مجری داده باشد ، برنده اعلام می شود .

بازی مسابقه مارهای غول پیکر

بازی مسابقه مارهای غول پیکر

بازی « مسابقه مارهای غول پیکر » از کشور زامبیا ( Banyoka )

مکان ایده آل برای این بازی ، یک زمین وسیع چمن یا یک سالن ورزشی است . با هر وسیله ای که در دسترس دارید از قبیل سنگ ، تکه چوب ، صندلی ، لنگه کفش ، ظروف پلاستیکی و غیره ، دو مسیر مسابقه با مانع درست کنید ؛ توجه داشته باشید که این دو مسیر از نظر تعداد ، نوع و فاصله موانع دقیقاً مثل هم باشند . تعداد بازیکنان حداقل باید ۶ نفر باشد که آنها را به دو دسته سه نفری تقسیم می کنید . اگر تعداد بازیکنان بیشتر بود یا باید مسیرهای بیشتری درست کنید ، و یا اینکه مسابقه را در دو یا سه دسته سه نفری آنقدر تکرار کنید تا بدینوسیله همه در بازی شرکت کرده باشند ، و در پایان فقط یک تیم باقی بماند . بازیکنان هر گروه باید پشت خط شروع ، با پاهای باز و پشت سر یکدیگر روی زمین بنشینند و دستهای خود را روی شانه های نفر جلویی بگذارند ؛ با این کار شبیه یک « مار غول پیکر » می شوند . با علامت مربی ، مسابقه شروع می شود و مارهای غول پیکر سعی می کنند با حرکات مارپیچ از میان موانع عبور کنند . ماری که زودتر به خط پایان برسد برنده است .

منبع :    www.cbc.ca

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید