آموزش بازی : « آزاد »

برای انجام بازی « آزاد » محدودیت سنی وجود ندارد . فضای بازی باید طوری باشد که بازیکنان امکان پنهان شدن داشته باشند و هیچ وسیله خاصی مورد نیاز نیست . بازی زمانی به پایان می رسد که گروه « پرچم دار » همه بازیکنان گروه رقیب را به اسارت خود در آورد . پس از آن ، گروهها جای خود را با هم عوض می کنند . بازی وقتی جذاب تر می شود که هر گروه بتواند لااقل یک بار هر دو نقش را برعهده بگیرد « پرچم دار » و « مهاجم » . هدف از این بازی ، تفریح و سرگرمی بچه هاست و برنده یا بازنده شدن مهم نیست .

بازی آزاد

بازی آزاد

بازی در یک فضای وسیع انجام می شود ، جایی که بچه ها می توانند بدوند و پنهان شوند مانند پارک ، زمین بازی یا حیاط مدرسه . بچه ها را از نظر سن ، قد و قدرت بدنی به دو گروه مساوی تقسیم کنید ؛ آنها باید روحیه کار گروهی و توانایی اداره یک گروه را داشته باشند . این دو نفر اعضای گروهشان را انتخاب می کنند . همه می توانند در این بازی شرکت کنند و دخالت دادن سلیقه های شخصی در انتخاب اعضای گروه اکیداً ممنوع است . اگر همه بچه ها تقریباً از یک سن و سال باشند می توان به سادگی آنها را به دو گروه مساوی تقسیم کرد .

گروه پرچم دار ، محل استقرار « زندان » را مشخص و علامت گذاری می کند . « زندان » باید جایی باشد که بتوان بازیکنان گروه مهاجم را در آن نگه داشت ، و بازیکنانی که هنوز آزاد هستند بتوانند برای آزادی دوستانشان آن را لمس کنند . قبل از شروع بازی ، « محدوده مجاز » ، « نقاط خارج و غیر مجاز » ، « مدت زمان هر دور از بازی » و « مقررات » بازی را تعیین کنید .سر گروه ها با شیر یا خط ، گروه پرچم دار را تعیین می کنند . گروه پرچم دار ، چند دقیقه به بازیکنان گروه مهاجم فرصت می دهد تا مخفیگاه یا محل مناسبی برای مستقر شدن پیدا کنند . هدف گروه مهاجم ، اسیر نشدن بازیکنان به دست اعضای گروه پرچم دار است ولی برای این کار لزومی ندارد که حتماً پنهان شوند ؛ البته برای آن دسته از بازیکنان که نمی توانند سریعتر از اعضای گروه مقابل بدوند ، مخفی شدن می تواند فکر خوبی باشد ؛ بزرگتر ها می توانند برای پیدا کردن یک مخفیگاه مناسب و امن به کوچکترها کمک کنند .

گروه پرچم دار ، یک یا چند نگهبان برای مراقبت از زندان انتخاب می کند . گروه می تواند تعداد نگهبانان زندان را افزایش دهد و یا اینکه هر وقت که بخواهد آنها را تعویض کند . بقیه اعضای گروه ، تنها ، دو نفری ، در دسته های کوچک یا همه با هم برای دستگیری مهاجمین ، پا به میدان می گذارند . آنها می توانند بازیکنان حریف را در گوشه های زمین به دام بیندازند ، و یا اینکه آنها را به سمت یک دام ، جایی که بقیه منتظرشان هستند ، هدایت کنند . برای دستگیری مهاجمین ، لمس کردن آنها کافی است ، درگیری فیزیکی اکیداً ممنوع است . اگر بازیکنان از مرزهای تعیین شده خارج شوند ، به خودی خود ، ******** محسوب می شوند . کسانی که لمس می شوند باید خودشان ( به زبان خوش !! ) به زندان بروند ، در غیر اینصورت از بازی اخراج خواهند شد . در صورتی که یکی از مهاجمین زندان را لمس کرد و با صدای بلند فریاد زد « آزاد » ، همه ********ان آزاد خواهند شد . نگهبانان برای دستگیری مجدد ********ان فراری باید دوباره آنها را لمس کنند .

وقتی همه اعضای گروه مهاجم دستگیر شدند ، گروه ها می توانند جای خود را با یکدیگر عوض کنند . بعد از فرار ********ان ، گروه پرچم دار می تواند شکست را بپذیرد و یا اینکه به بازی ادامه دهد . اگر پیدا کردن یکی دو نفر از بازیکنانی که پنهان شده بودند آسان نبود و خیلی طول کشید ، گروه پرچم دار می تواند با تبریک گفتن به بازیکنان تیم حریف ، شکست را بپذیرد .

یک پیشنهاد : برای مهیج تر کردن بازی و خارج کردن آن از شباهتی که ممکن است با بازی « قایم باشک » پیدا کند ، می توانید به تر تیب زیر عمل کنید :

گروه پرچم دار ، « پرچم » را در محل مشخصی نصب می کند و برای حفاظت از آن نگهبانانی تعیین می کند . بازیکنان تیم مهاجم سعی می کنند بدون لمس شدن توسط بازیکنان حریف ، پرچم را تصاحب کنند ؛ اگر حتی قبل از زمان تعیین شده موفق به این کار شدند ، برنده بازی هستند . بقیه مقررات همانهایی خواهد بود که در بالا ذکر شد .

عنوان اصلی :    Libere

منبع :    www.bringbackplay.ca/fr

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید