هیولای « لاک نس » افسانه یا واقعیت ؟ – قسمت اول

هیولای « لاک نس » افسانه یا واقعیت ؟ – قسمت اول

بعضی ها ادعا می کنند او را به مدت یک دقیقه دیده اند و بعضی هم یک ساعت ؛ هیولا گاهی روی آب شنا می کرده و گاهی زیر آفتاب لم می داده ولی بیشتر اوقات ، به حالت مارپیچ ، و جست و خیز کنان روی آب دریاچه شنا می کرده و همین باعث می شده تا در یک مسیر چند صد متری قابل رویت باشد . هیولای « لاک نس » ( Loch Ness ) که گاهی او را « نسی » ( Nessy – Nessie ) هم می نامند برای بسیاری از مردم ، یک شوخی بزرگ است اما برای بعضی ها یک موجود واقعی و یکی از اسرار بیشمار کشور اسکاتلند است . در اینجا قصد پاسخ دادن به سوال بالا یعنی « هیولای لاک نس افسانه یا واقعیت ؟ » را نداریم ؛ فقط گفته های مخالفین و موافقین وجود او را برایتان نقل می کنیم . . . قضاوت با خودتان ! برای مشاهده قسمت دوم این مطلب روی عنوان زیر کلیک کنید :

هیولای « لاک نس » افسانه یا واقعیت ؟ – قسمت دوم

هیولای لاک نس

هیولای لاک نس

دریاچه « لاک نس » بزرگترین دریاچه آب شیرین و دومین دریاچه بزرگ کشور اسکاتلند است . طول آن حدود ۴۰ کیلومتر ، و عرض آن حداکثر بین ۱/۲ تا ۲ کیلومتر است ؛ عمق آن در بعضی نقاط به ۲۵۰ متر هم می رسد .

دریاچه لاک نس روی نقشه

دریاچه لاک نس روی نقشه

این دریاچه که در منطقه « های لندز » ( Highlands ) اسکاتلند قرار دارد ، شرق این کشور را به غرب آن متصل می کند . ماهی سومون ، قزل آلا و مارماهی به وفور در آن یافت می شود . موزه کوچکی در شهر « دروم نادرو شیت » ( Drumnadrochit ) تاسیس شده تا کلیه اطلاعات و مدارکی که تا امروز در مورد هیولای لاک نس گردآوری شده را به علاقه مندان معرفی کند .

دریاچه لاک نس و قلعه اورکوارت

دریاچه لاک نس و قلعه اورکوارت

در قرن ششم میلادی ، یک راهب ایرلندی به نام « سن کلمبان » ( St. Colomban ) برای اولین بار در دفتر خاطراتش از وجود هیولا در این دریاچه صحبت کرد ، اما در واقع از سال ۱۹۳۳ میلادی به بعد بود که این افسانه بر سر زبانها افتاد . روز ۱۴ آوریل ۱۹۳۳ « جان مک کی »  ( John Mackay ) مالک هتل « دروم نادروشیت » به اتفاق همسرش در جاده شمالی دریاچه در حال رانندگی بود که متوجه تکان های شدیدی در میان آبهای دریاچه می شوند . پس از آن ، یک جسم تیره و قوز دار در میان آبهای متلاطم در حال جست و خیز مشاهده می شود که پس از مدت کوتاهی ناگهان به زیر آب فرو رفته و پشت سرش ، گردابی از کف به جا می گذارد ! خانم و آقای « مک کی » این ماجرا را برای دوست قدیمی شان « الکساندر کمپبل » ( Alexander Campbell ) خبرنگار نشریه محلی « کوریه دینورنس » ( Courier d’Inverness ) تعریف می کنند . همین آقای « کمپبل » بود که برای اولین بار نام « هیولای لاک نس » را روی این موجود مرموز و ناشناخته گذاشت .

هیولای لاک نس

هیولای لاک نس

در تاریخ ۱۱ می همان سال ، آقای « الکساندر شاو » ( Alexander Shaw ) و پسرش « آلیستر » ( Alistair ) که منزلشان در ساحل جنوبی دریاچه در ارتفاع ۵۰ متری از سطح آب قرار گرفته ، موجود دراز ، تیره رنگ و قوز داری را دیدند که در فاصله ۵۰۰ متری به طرف خلیج « اورک هارت » ( Urquhart ) در حرکت بود . از آن روز به بعد تا مدتها ، تقریباً هر ماه ، هیولا در آبهای دریاچه لاک نس و همینطور در صفحات روزنامه ها و مطبوعات جهان دیده شد .

در ژانویه ۱۹۳۴ یک موتور سوار به نام آقای « گرانت » ( Grant ) نزدیک بود با هیولا که با دو پرش ، عرض جاده را طی و سپس به داخل دریاچه پریده بود ، تصادف کند . طبق گفته های وی ، موجودی که دیده بود یک حیوان ناشناس به طول ۴ تا ۶ متر بود . شش ماه قبل از این واقعه ، هیولا با گردن دراز و موج دار خود که بیشتر شبیه خرطوم فیل بوده در مقابل خودروی آقا و خانم « اسپایسر » ( Spicer ) عرض جاده را طی کرده بود . افراد شکاک و بدبین ، بلافاصله اعلام کردند که این جانور ، یک فک ، شیر دریایی یا شیرماهی بوده ؛ ولی آقای « گرانت » ، و آقا و خانم « اسپایسر » قاطعانه اعلام کردند که این حیوان ظاهر بسیار زننده ، بدن چاق و لزج ، سر کوچک و چشمانی بیضی شکل داشته . از بین تمام کسانی که تا امروز هیولا را دیده اند ، هیچکدام صدایی از هیولا نشنیده اند .

هیولای لاک نس

هیولای لاک نس

کسانی که وجود یک حیوان ناشناخته را انکار می کنند ، انواع و اقسام احتمالات را مطرح می کنند ، مثلاً : یک توده ماهی آزاد ؛ نوعی دولفین دریاهای شمال ؛ یک ماهی مرکب غول پیکر ؛نوعی پرنده ماهیخوار در حال شیرجه رفتن ؛ یک سمور آبی که یک ماهی به دهان دارد ؛ پرواز یک دسته غاز وحشی نزدیک سطح آب ؛ . . . عده ای هم به وجود یک کنده درخت بسیار بزرگ توخالی معتقدند که تعدادی از انواع جانوران دریایی درون آن زندگی می کنند ؛ وقتی این جانوران برای پیدا کردن غذا ، آن را ترک می کنند ، کنده درخت ، سبک شده و به سطح آب می آید ؛ و وقتی دوباره به داخل آن برمی گردند ، کنده مذکور هم دوباره به داخل آب برمی گردد !! در این فهرست احتمالات ، نوعی ماهی از قلم افتاده است که بیشتر از همه آنها به هیولا شبیه است .

ماهی رگالک

ماهی رگالک

نام این ماهی « رگالک » (  Regalec ) با نام علمی ( Regalecus Glesne ) است . طول این ماهی به ۶ تا ۹ متر هم می رسد . حدود ۲۰ سال عمر می کند و اصلاً از شنا کردن در سطح آب بدش نمی آید ؛ که در ایت صورت به شکل موج دار و مارپیچ حرکت می کند . این ماهی در قسمت باله های خود ، دارای عضوی شبیه یال است که وقتی جانور تحریک می شود سیخ می شوند . در چندین مورد از گفته های کسانی که هیولا را دیده اند ، به نوعی یال در پشت او اشاره شده است .

ماهی رگالک

ماهی رگالک

در کنار شباهت ها ، دلایلی هم وجود دارد که نام این جانور را از فهرست احتمالات جانشینی هیولا حذف می کند ؛ این دلایل عبارتند از : باریکی بدن این جانور ؛ رنگ نقره ای بدن و رنگ قرمز مرجانی باله ها . و در پایان دلیلی که ار همه جدی تر است این که ، این ماهی به داشتن حساسیت به آب شیرین معروف است !

ماهی رگالک

ماهی رگالک

یک افسر نیروی دریایی به نام « آر.تی.گولد » ( R.T. Gould ) که تمام جزئیات رودخانه « نس » ( Ness ) و سرچشمه آن در محلی به نام « بلیوتی فرت » (  Beauty Firth ) را به دقت مورد مطالعه قرار داده ، معتقد است که موجودی با این اندازه ، می تواند شب ، بدون اینکه دیده شود ، وقتی رودخانه بیشترین میزان آب را دارد ) ماه ژانویه یا فوریه ) از این نقطه عبور کند .

عنوان های اصلی :    ( Qui a vu le monstre du Loch Ness ) و ( La legend de Nessy )

منابع اصلی :    ( Selection du Reader’s Digest ) و ( www.2et2.net )

 

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید