هیولای « لاک نس » افسانه یا واقعیت ؟ – قسمت دوم

هیولای « لاک نس » افسانه یا واقعیت ؟ – قسمت دوم

در این قسمت نیز تعداد دیگری از مشاهدات و مدارک موجود را بررسی خواهیم کرد تا ذر مورد این هیولا بیشتر بدانیم و لی در مورد پاسخ سوال بالا یعنی هیولای « لاک نس » افسانه یا واقعیت ، خودتان در پایان مطلب قضاوت کنید . اگر قسمت اول را مطالعه نکرده اید حتماً قبل از ادامه این مطلب ، آن را مشاهده و سپس به این صفحه برگردید ؛ برای این کار روی عنوان زیر کلیک کنید :

هیولای « لاک نس » افسانه یا واقعیت ؟ – قسمت اول

هیولای لاک نس

هیولای لاک نس

در اینجا مشاهدات سه نفر که در سلامت روانی و صداقت آنان ، جای کوچکترین تردیدی نیست را بررسی می کنیم :

نفر اول :۳۰ اوت ۱۹۳۸ یک کشتی بدک کش بخار به نام « آرو » ( Arrow ) در دریاچه لاک نس در حال حرکت بود که فرمانده آن آقای « ویلیام برودی » ( William Brodie ) و تمام پرسنل به جز هدایت کننده آن ، هیولا را دیدند . در یادداشت های روزانه فرمانده « برودی » اینطور می خوانیم : « ساعت ۱۶/۴۰ دقیقه در نزدیکی ساحل دریاچه در فاصله حدود ۲ مایل و نیم از قلعه « اورکوارت » ( Urquart )هیولا در حال شنا دیده شد . دوباره در ساعت ۱۶/۵۰ دقیقه ، به مدت نیم دقیقه دیده شد » . دومین باری که روی سطح آب در نزدیکی قلعه دیده شد به سرعتش افزوده بود و به جای یک یا دو قوز که قبلاً دیده شده بود ، این بار چندین قوز به نمایش گذاشت .

هیولای لاک نس

هیولای لاک نس

فرمانده « برودی » بعدها گفت : « من اعتقادی به وجود این هیولا نداشتم و به هیچ وجه در جستجوی او نبودم ، ولی الآن کوچکترین شکی به وجود او ندارم » .

نفر دوم : آقای « اِوان فریزر » ( Ewan Fraser ) نگهبان سابق قلعه « اورکوارت » که در سن ۷۳ سالگی از قدرت بینایی بسیار قوی برخوردار بود ، اولین بار در تاریخ ژوئیه ۱۹۳۴ هیولا را دید . بار دوم در تاریخ ۱۳ اوت ۱۹۵۴ پس از دیدن هیولا با عجله ، همسایه خود ، خانم « مگی مک دونالد »  ( Maggie Macdonald ) را خبر کرد که این خانم مشخصات دقیقی از هیولا ارائه داد . بعدها معلوم شد که هم زمان با این دو نفر ، دو نفر دیگر به نامهای « مکنزی » ( Mackenzie ) و « مک لئان » ( Maclean ) هم هیولا را دیده اند و حتی آقای « مک لئان » موفق شده با دوربین چشمی ، مشاهدات دقیق تری از هیولا داشته باشد .

نفر سوم : آقای « مک کیلوپ » ( Mac Killop ) کارمند شهرداری شهر « این ورنس » ( Inverness ) در تابستان ۱۹۴۷ هیولا را دید و پس از شهادت وی بود که شهرداری شهر « این ورنس » رسماً وجود هیولا را تایید کرد .

 در سالهای اولیهپس از ظهور رسمی هیولا ، اشخاص زیادی فکر شکار او را در سر می پروراندند : از یک طبیعی دان و شکارچی به نام آقای « وسرل » ( Wetherell) گرفته تا یک دسته پسربچه پیش آهنگ از شهر « گلاسگو » ( Glasgow ) ! دو مرد تهدید کرده بودند که در دریاچه دام هایی با طعمه برای به دام انداختن هیولا نصب خواهند کرد . یکی از اعضای کلوب « اوور سیز » ( Overseas ) لندن ، نقشه گرفتن هیولا به کمک تور و یا شکار او بوسیله « توپهای پرتاب نیزه » را کشیده بود . آکواریوم « برایتون » ( Brighton ) 1000 لیره برای گرفتن زنده هیولا ، جایزه تعیین کرد . شخصی به نام « برترام مایلز » ( Bertram Mills ) صاحب یک سیرک ، مبلغ جایزه را به ۲۰/۰۰۰ لیره افزایش داد.

هیولای لاک نس

هیولای لاک نس

وقتی شایع شد که یک زیر دریایی قصد تعقیب هیولا در زیر آبهای دریاچه را دارد ، و یا صحبت از کار گذاشتن یک تور فلزی الکترونیکی در دریاچه شد ، مقامات اسکاتلندی که نگران شده بودند تصمیم گرفتند از هیولای خودشان در مقابل خطر اسارت یا مرگ محافظت کنند ؛ زیرا این هیولا بیش از هر چیز دیگری برای کشور  اسکاتلند درآمدزایی کرده بود !

درسال ۱۹۷۲ دستگاههای ردیاب صوتی یک گروه تحقیقاتی علمی ، چندین جسم حدوداً به طول ۱۰ متر را زیرسطح آب ردیابی کردند ؛ ولی در کمال تعجب وقتی جستجو را در همان محل با دستگاههای ردیاب دقیق تری تکرار کردند ، چیزی دیده نشد .

پس از بررسی اطلاعات گردآوری شده و شهادت کسانی که مدعی بودند هیولا را دیده اند چهره ای از این موجود عجیب ترسیم شد . تصویر به دست آمده بیشتر شبیه چهره یک سگ گله بود  به طول حدوداً ۵ متر که کمی هم شبیه یک شیر دریایی بود و گردن درازی داشت که به او اجازه می داد تا سرش را برای تنفس از آب خارج کند . بعضی ها گفته اند که روی سطح بدن هیولا ، مو دیده اند ؛ اگر این ادعا صحت داشته باشد پس هیولا ، نه ماهی است و نه خزنده ! یک دم بسیار تنومند و ۴ باله مثلثی شکل به او اجازه جابجایی در محیط های آبی را می دهند . بعضی ها می گویند ممکن است یک جانور ماقبل تاریخ باشد ولی متخصصین پس از بررسی کلیه مدارک و شواهد فکر می کنند که به احتمال قوی یک پستاندار غول پیکر است .

مجسمه هیولای لاک نس

مجسمه هیولای لاک نس

مدتها فکر می کردند که حفره های موجود در دریاچه « لاک نس » به هیولا اجازه می دهند تا به راحتی از چشم کنجکاو انسان ها پنهان شود ، ولی جستجوهای اخیر نشان داد که تعداد این حفره ها زیاد نیست ؛ حتی  بعضی ها معتقدند که این حفره ها به دریا راه دارند . ممکن است این غارهای زیرزمینی به اقیانوس هم راه داشته باشند و در نتیجه دریاچه « لاک نس » فقط یک محل اقامت کوتاه مدت برای هیولا باشد و محل اصلی زندگی اش اصلاً اینجا نباشد . درست یا غلط ، چیزی است که بعضی ها به آن معتقدند ! طبق بعضی گزارشات ، هیولاهایی شبیه به « نسی » ، در آفریقا و حتی در چین نیز دیده شده اند .

عکسهای زیادی از هیولا گرفته شده و کیفیت هیچکدام ، آنقدر مطلوب نبوده که بتواند قاطعانه چیزی را ثابت کند . مثل همیشه در چنین مواردی باید با احتیاط عمل کرد تا بتوان شایعه پردازان و شیادان را از دیگران تشخیص داد . معروفترین عکسی که از هیولای « لاک نس » تا امروز منتشر شده ، سر و گردن او را خارج از آب نشان می دهد .

عکس هیولا توسط رابرت کنت ویلسون

عکس هیولا توسط رابرت کنت ویلسون

این عکس در سال ۱۹۳۴ توسط یک جراح اهل لندن به نام « رابرت کنت ویلسون » ( Robert Keneth Wilson ) برداشته شده است . وی قبل از مرگش در سال ۱۹۹۴ اعتراف کرد که این عکس را با استفاده از ماکتی به اندازه ۸۰ سانتیمتر تهیه کرده است !

در سال ۱۹۳۳ آقای « برترام مایلز » مدیر یک سیرک که در نزدیکی دریاچه « لاک نس » در حال اجرای برنامه بوده ، فیل های خود را در آبهای این دریاچه شسته و احتمالاً کسانی که شاید تا آن روز فیل ندیده بودند از دیدن این صحنه تعجب کرده باشند چون فقط خرطوم ، بالای سر و قسمتی از پشت فیل ها که از آب بیرون مانده بود ، دیده می شد !

حمام فیل ها در دریاچه

حمام فیل ها در دریاچه

حمام فیل ها در دریاچه

حمام فیل ها در دریاچه

و شاید دیدن این صحنه باعث شده که آنها فکر کنند که در حال تماشای یک هیولای دریایی هستند ! آقای « برترام مایلز » مدیر سیرک هم برای بازار گرمی و تقویت ایده وجود یک هیولا در دریاچه « لاک نس » یک جایزه ۲۰/۰۰۰ لیره ای برای کسی که آن موجود را دسنگیر و برای نمایش عمومی به او تحویل دهد ، تعیین کرده است !

هیچ جستجوی علمی ، کوچکترین مدرک معتبر و غیر قابل انکاری دال بر وجود یک هیولا در دریاچه « لاک نس » را به دست نیاورده است ، اما با توجه به گزارشات متعددی که تا امروز گردآوری شده می توانیم تصور کنیم که یک یا چند جانور ناشناخته ، بعضی وقتها سری به این دریاچه زده و خودی نشان می دهند ! اگر هیچکس نتوانسته تا امروز وجود هیولای دریاچه لاک نس را ثابت کند ، در مقابل هیچکس هم نمی تواند با قاطعیت اعلام کند که هیچ موجود ناشناخته ای به این دریاچه رفت و آمد نمی کند . متاسفانه تنها راه اثبات وجود هیولای لاک نس پیدا کردن جسد اوست ؛ ولی هیچکس دوست ندارد که جسد او را در حالی که آب ، آن رابه ساحل آورده ، پیدا کند .

با وجود این که چند سالی است که هیچ مشاهده جدیدی از هیولا گزارش نشده ولی در هر حال افسانه هیولای دریاچه لاک نس جزئی از تاریخ اسکاتلند شده و آژانس های توریستی به این زودیها اجازه نخواهند داد تا این افسانه به فراموشی سپرده شود .

عنوان های اصلی :    ( Qui a vu le monstre du Loch Ness ) و ( Le legend de Nessy )

منابع :     ( Selection du Reader’s Digest ) و ( www.2et2.net )

نشریه اینترنتی زندگی کودکان

 

 

      


2 پاسخ به “هیولای « لاک نس » افسانه یا واقعیت ؟ – قسمت دوم”

  1. فروش درب pvc می‌گه:

    یه فیلم هم تو این موضوع ساختن و با طرفداران جهانی و جذب توریست هایی هم شد ولی اگر هم بوده الان به یک افسانه تبدیا شده
    ممنون از مطلب جالبتون
    موفق باشید

پاسخ دهید