شجره نامه « بوقلمون »

شجره نامه « بوقلمون »

در این مقاله ، ابتدا رد پای بوقلمون را از قاره آمریکا ، سالها قبل از پیدا شدن سر و کله اولین مهاجرین دنیای جدید ، دنبال می کنیم ؛ و پس از آن کمی هم به عادات و خصوصیات این پرنده خواهیم پرداخت . مطمئین هستم نکاتی را در این مطلب خواهید یافت که باعث تعجب شما خواهند شد .

بوقلمون

بوقلمون

بوقلمون جایگاه مهمی در تاریخ قاره آمریکا دارد ! « پوریتن ها » ( ۱ ) ( Puritains ) در سال ۱۶۲۰ میلادی انگلستان را به قصد آمریکا ترک کردند تا اولین گروه مهاجرین انگلیسی در « ماساچوست » ( Massachusetts ) را تشکیل دهند ؛

ورود پوریتن ها به قاره آمریکا

ورود پوریتن ها به قاره آمریکا

آنها اولین جشن دروی محصول خودشان را با بر پا کردن ضیافتی برگزار می کنند که بوقلمون جایگاه خاصی در آن ضیافت دارد ! بیش از صد سال قبل از ورود پوریتن ها به آمریکا ، فاتحان اسپانیایی در سواحل مکزیک از کشتی پیاده شدند ؛ آنها بوقلمون را به حالت اهلی پیدا کردند . در زمانهای بسیار قدیم ، « آزتک ها » ( Azteques ) به صورت ابتدایی به پرورش بوقلمون می پرداختند . این حیوان یکی از غذاهای میهمانیهای امپراطور آزتک ، « مونته زوما » ( Montezuma ) بود .

امپراطور مونته زوما

امپراطور مونته زوما

اسپانیایی ها چند نمونه از این حیوان را با خود به کشورشان بردند ، و در سال ۱۵۳۰ میلادی در سر تا سر اسپانیا می شد نمونه هایی از آن را یافت . در مدتی کمتر از یک قرن ، بوقلمون در سر تا سر اروپا پخش شده بود . بنابراین ممکن است که پوریتن های انگلیسی قبل از مهاجرت به قاره آمریکا ، این پرنده را می شناختند ؛ ولی به هر حال ، هیچ چیز آنها را برای رویارویی با این تعداد بسیار زیاد مرغهای وحشی غول پیکر به رنگهای عجیب و غریب آماده نکرده بود !

بوقلمون

برقلمون

بوقلمون های اهلی مکزیک ، خیلی رشد نکرده بودند و در اروپای قرن شانزدهم ، جزو مرغ های خانگی به شمار می آمدند . بوقلمون وحشی آمریکای شمالی ، برعکس ، عظیم الجثه و باشکوه بود و هنوز هم هست . این پرنده ، بزرگترین شکار پر دار آمریکا محسوب می شود ؛ بیش از یک متر طول دارد ، و یک و نیم متر فاصله بین دو بال اوست . پرهای او در مقابل نور ، بازتاب درخشانی به رنگ مس دارد .

شکار بوقلمون

شکار بوقلمون

« ویلیام وود » ( William Wood ) از اهالی ماساچوست پس از دیدن این حیوان در سال ۱۶۳۰ در باره او نوشت : « به سرعت سگ می دود و به خوبی غاز پرواز می کند » . این پرنده قدرتمند ، موهای سیاه رنگی بالای سینه خود دارد که گاهی آنقدر رشد می کنند که هنگام راه رفتن ، روی زمین کشیده می شوند . پاهای او به رنگ قرمز پر رنگ ، و چنگال های او به رنگ سیاه مایل به بنفش می باشند . هنگامی که آزادانه در جنگل مشغول گردش است ، صدای او تا شعاع دو کیلومتری به خوبی شنیده می شود .

بوقلمون

بوقلمون

هنگام ورود اولین مهاجرین به آمریکا ، بوقلمون های وحشی در سرزمین های بکر ، از سواحل « آتلانتیک » ( Atlantique ) تا ایالت « داکوتا » ( Dakota )، و از کانادا تا خلیج مکزیک به وفور یافت می شدند . پرنده های بزرگ با اطمینان و کنجکاوی بی ملاحظه ای در اطراف روستاهای مهاجرین دیده می شدند ؛ حتی در زمستان ، گاهی اوقات با مرغهای مرغدانی ها قاطی می شدند ؛ و گاهی اوقات ، در دسته های ۲۰۰ تا ۳۰۰ تایی ، روستاهای دور افتاده در اعماق جنگل را مورد هجوم قرار می دادند . « توماس مورتون » ( Thomas Morton ) در سال ۱۶۳۲ می نویسد : « بوقلمون ها ناگهان مقابل در ظاهر می شوند و شروع به رقصیدن می کنند » . سرخپوستان به او گفته بودند که دسته های هزار تایی بوقلمون را هم در جنگل دیده اند ! سرخپوستان هرگز سعی نکرده بودند آنها را اهلی و رام کنند ؛ فقط گاهی بوقلمون ها را شکار می کردند تا از پرهایشان برای تزئین موهایشان استفاده کنند .

شکارچیان بوقلمون

شکارچیان بوقلمون

وقتی که تعداد روستاها افزایش پیدا کرد و شکارهای دسته جمعی به راه افتاد ، بوقلمون ها اعتماد طبیعی خود را از دست دادند ! در عرض یک روز ، از نقاطی که در آنجا ، همیشه به صورت دسته جمعی دیده می شدند ، تقریباً کاملاً ناپدید شدند ؛ و آنهایی که ماندند ، مانند روباه ، زرنگ و فرز شده بودند . در سال ۱۸۴۲ از ایالت « نوول آنگلتر » ( Nouvelle-Angleterre ) به کلی ناپدید شده بودند . بوقلمون ها برای پیدا کردن آرامش جنگل های بکر ، و تولید مثل برای جبران تلفاتشان ، به بیشه های دور افتاده تر ، بوته زارهای فشرده و باتلاق ها پناه بردند .

بوقلمون

بوقلمون

صدای « گلو گلو » برای بوقلمون ، مثل آواز خواندن برای پرنده آوازه خوان نر است ؛ بوقلمون در فصل جفت گیری ، این صدا را از خودش در می آورد تا حق مالکیتش بر روی قلمروی خودش را نشان دهد . در ماه فوریه یا اوایل مارس ( ااواسط بهمن تا اواخر اسفند ) زمان مطالبات همراه با مبارزه طلبی هایش آغاز می شود تا اینکه قلمرویی حدود ۴۰ تا ۱۲۰ هکتار را به خودش اختصاص دهد ؛ خیلی کم اتفاق می افتد که بدون مبارزات خونین ، صاحب قلمرو و چندین بوقلمون ماده شود . فصل جفت گیری ، موقع جنگهای خونین و وحشتناک بوقلمون هاست . یک بوقلمون پیر مغرور ، با بالهای باز و گردن کشیده ، حریفی نیست که بتوان او را دست کم گرفت ! بوقلمون در پشت پاهای خود ، عضوی شبیه ناخن دارد ؛ دیده شده که یک بوقلمون در جریان یکی از این نبردهای خونین ، این عضو ناخن شکل پشت پای خود را به اندازه حدود ۲ سانتیمتر در چوب بلوط فرو کرده است !

بوقلمون

بوقلمون

بوقلمون نر با بوقلمون های جوان یک ساله که می خواهند خودی نشان بدهند و گردن کشی کنند ، بی رحم تر است ؛ در نتیجه ، بوقلمون های جوان ، برای برخورداری از امتیازات نر بودن که حق خودشان می دانند ، بهتر است منتظر دومین سال زندگی شان شوند ! با اینکه بوقلمون های نر ، غریزه چند همسری دارند ولی ماده ها به او وفادار می مانند . ماده ها به صورت دسته جمعی در علفزارها پرسه می زنند ، از میوه ها و دانه های جنگلی و حشرات تغذیه می کنند . ماه عسل تا اواسط ماه مارس یا اوائل آوریل ( اواخر اسفند تا پایان فروردین ) ، زمان نگهداری جوجه ها ادامه ادارد . در این هنگام بوقلمون نر مغرور ، ماده خود و جوجه ها را ترک می کند ؛ او اصلاًعلاقه و توجهی به زندگی خانوادگی ندارد ؛ بین روی تخم خوابیدن ها ، کاملاً ماده ها را مورد بی توجهی قرار می دهد ؛ حتی وقتی به تعداد زیاد جابجا می شوند ، نرها جدا ، و ماده ها هم جدا حرکت می کنند . . . نرهای مغرور با گام های باشکوه و مموقر ، جلو ؛ و ماده های مطیع و متواضع ، پشت سر آنها !

بوقلمون

بوقلمون

ماده ها هر چقدر هم که مطیع و فرمانبردار باشند ، در عوض از هوش بسیار بالایی برخوردارند . لانه ای که می سازند خیلی گود نیست ، یک چاله ساده که کف آن از برگ پوشیده شده ؛ به دور از بادهای مزاحم ، پشت یک کنده درخت و یا بوته های فشرده و بلند . بوقلمون ماده با دقت و عطوفت ، از تخم ها ، ۸ تا ۱۵ عدد به رنگ سفید مایل به کرم ، با لکه و خالهای قهوه ای مایل به قرمز و بنفش روشن نگهداری می کند . او فقط چهار هفته روی تخم ها می نشیند .

تولد جوجه بوقلمون

تولد جوجه بوقلمون

بوقلمون ماده از نزدیک مراقب تخم هاست و به هیچ عنوان آنها را ترک نمی کند مگر در موارد اضطراری ؛ در این صورت آنها را به دقت با برگ استتار می کند . جوجه ها بلافاصله پس از تولد ، آماده ترک لانه هستند ، و بوقلمون ماده در اولین فرصت آنها را به نقاط مرتفع تر هدایت می کند چون می داند که رطوبت برای آنها بسیار مضر است .

بوقلمون و جوجه هایش

بوقلمون و جوجه هایش

بوقلمون ها از زیرکی فوق العاده ای برخوردارند ؛ اگر بر حسب تصادف یک مار زنگی سر راهشان سبز شود ، به سرعت ، حلقه بزرگی دور او تشکیل می دهند ؛ سپس به آهستگی و کم کم ، با بالهای به هم چسبیده و تنگ هم به او نزدیک می شوند ، به نوبت به مار حمله می کنند ، او راهل می دهند و با نوکشان بدن او را سوراخ و او را زیر پایشان له می کنند ؛ و آنقدر به این کار ادامه می دهند تا مار را از پا در بیاورند !

بوقلمون

بوقلمون

یک بوقلمون پیر با تجربه وقتی خود را مقابل یک شکارچی که منتظر لحظه مناسب برای شلیک است می یابد ، کاری می کند که تیراندازی برای شکارچی فوق العاده دشوار می شود . . . پشت یک درخت یا تخته سنگ پنهان می شود ، و در یک لحظه مانند تیری که از کمان رها شده و در یک خط مستقیم ، شروع به دویدن می کند ، اما نه به هر طرفی که شد ، بلکه طوری به دویدن ادامه می دهد که مانعی که پشت آن پنهان شده بود تا پایان مسیر ، بین او و شکارچی بماند تا بدین ترتیب در تیر رس او قرار نگیرد ! در نتیجه وقتی که شکارچی پس از یک انتظار طولانی از خودش می پرسد که پس این بوقلمون پشت آن درخت مشغول چه کاری است که این قدر طول کشیده . . . پرنده حیله گر به اندازه کافی از آنجا دور شده و خطری او را تهدید نمی کند !

بوقلمون

بوقلمون

بوقلمون ها فقط وقتی پرواز می کنند که چاره دیگری نداشته باشند . وزن سنگین آنها مانع از کنده شدن سریعشان از زمین جهت پرواز کردن است . بوقلمون های چاق و چله ترجیح می دهند روی نوک درختان ، کنار آب یا در نقاط باتلاقی بنشینند ؛ اما گاهی اوقات از فضاهای وسیع و بزرگ هم عبور می کنند . این پرنده می تواند چندین روز بدود ، و کیلومترها مسیر را مانند یک سرباز خستگی ناپذیر طی کند !

————————————————-

( ۱ ) – « پوریتن » به عده ای از پروتستان های متعصب کلیسای انگلستان گفته می شود که چون معتقد بودند که اصلاحات عقیدتی و ساختاری کلیسای انگلستان کافی نیست و آنها تصمیم داشتند کلیسای ملی خود را از کلیه آثار نفوذ کاتولیک ها پاک کنند ( و به همین علت ، آنها را « پوریتن » می نامند ) ، در قرن شانزدهم از کلیسای انگلستان جدا شدند ؛ و در قرن هفدهم به « دنیای جدید » ( قاره آمریکا ) مهاجرت کردند ، جایی که جمهوری مقدس خود را در « نوول آنگلتر » پایه گذاری کردند .

عنوان اصلی :    Genealogie  du Dindon

منبع :    Selection du Reader’s Digest

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید