سرگذشت گالیله – قسمت دوم

سرگذشت گالیله – قسمت دوم

گالیله زمانی اعلام کرد « زمین به دور خورشید می چرخد و نه خورشید به دور زمین » که دادگاه های تفتیش عقاید کلیسای کاتولیک در اوج قدرت خود بودند . « ارسطو » ( Aristot ) ، دانشمند رسمی کلیسا اعلام شده بود و هر گونه بحث و تدریس و تبلیغ دیدگاهها و عقاید « کپرنیک » ( Nicolas Copernic ) اکیداً ممنوع بود . . . گالیله خود را پیرو مکتب کپرنیک اعلام می کند و نظریات ارسطو را زیر سوال می برد ! در قسمت اول ، زندگی این دانشمند بزرگ را از تولد تا زمان شروع درگیری های وی با دادگاه تفتیش عقاید کلیسای کاتولیک دنبال کردیم ، و در این قسمت به درگیری های وی با دادگاه تفتیش عقاید تا زمان مرگ وی ، و ماجراهای بعد از آن خواهیم پرداخت . برای مطالعه قسمت اول روی عنوان زیر کلیک کنید :

سرگذشت گالیله – قسمت اول

گالیله

گالیله

در سال ۱۶۱۶ کاردینال « روبرت بلارمین » مقدس ( Robert Bellarmin ) ( که در قرن بیستم « قدیس » اعلام شد ) ، که از این رفتارهای گالیله رنجیده خاطر شده بود ، وی را از تبلیغ دیدگاههای کپرنیک منع می کند و در ضمن ، صریحاً موضوع مرکزیت خورشید و چرخیدن زمین به دور آن را محکوم می کند !

کاردینال روبرت بلارمین مقدس

کاردینال روبرت بلارمین مقدس

این یک تهدید جدی بود ؛ کاردینال بلارمین ، فقط کاردینال دادگاه تفتیش عقاید نبود ، بلکه یکی از بزرگترین مسئولین محاکمه ای بود که فیلسوف بدبخت « جیوردانو برونو » ( Giordano Bruno ) را در سال ۱۶۰۰ میلادی محکوم به سوزانده شدن در آتش کرد !

جیوردانو برونو

جیوردانو برونو

کاردینال بلارمین به نام کلیسا ، گالیله را از تدریس افکار کپرنیک ، از هر طریق ممکن ، منع کرد ! به عقیده بعضی از مورخین ، این ممنوعیت بعدها توسط کاردینال بلارمین یا شخص دیگری ، به صورتجلسه ملاقات وی با گالیله افزوده شده تا بعداً بتوانند گالیله را دچار اشتباه کرده و وی را تحت فشار بگذارند . در سال ۱۶۲۳ اوضاع کلیسا دچار تغییراتی می شود و یکی از دوستان گالیله یعنی « اوربان هشتم » ( Urbain VIII ) به عنوان پاپ انتخاب می شود .

پاپ اوربان هشتم

پاپ اوربان هشتم

پاپ جدید بدون لغو کردن ممنوعیتی که شامل حال گالیله شده بود ، به طور غیر رسمی ، اجازه صحبت و بحث در باره مرکزیت خورشید را می دهد ، اما به دو شرط : اول اینکه ، او باید از چرخش زمین به دور خورشید فقط تحت عنوان یک « فرضیه » سخن بگوید ؛ و ثانیاً ، او باید اجازه صحبت و اظهار نظر به م********عین ایده « مرکزیت زمین » را هم بدهد . و بدین ترتیب در سال ۱۶۳۲ مباحثه م********عین دو عقیده « چرخش خورشید به دور زمین » و « چرخش زمین به دور خورشید » در قالب کتابی توسط گالیله منتشر می شود .

ارسطو

ارسطو

او در این کتاب ، سه شخصیت را وارد مباحثه می کند : شخصیتی به نام « سال ویاتی » ( Salviati ) ، که در واقع ، خود اوست ؛ « سیمپلی سیوس » ( Simplicius ) ، که م********ع عقیده قدیمی ثابت بودن کره زمین است ؛ و « ساگ ردو » ( Sagredo ) ، که به ظاهر بی طرف است . از ابتدا تا انتهای کتاب ، شخصیت « سیمپلی سیوس » مورد تمسخر و حملات دو شخصیت دیگر قرار می گیرد . گالیله در این کتاب ، موفق نمی شود به درستی از فرضیه چرخش دو گانه زمین ( به دور خورشید و خودش ) دفاع کند !

گالیله

گالیله

گالیله با چاپ این کتاب مرتکب دو ناشیگری بزرگ شد : اول اینکه وی برای اثبات چرخش زمینمدارکی ارائه داد ؛ چیزی که بر خلاف توافق او با پاپ بود ! پاپ خواسته بود که موضوع چرخش زمین فقط تحت عنوان یک « فرضیه » عنوان شود ، چیزی که ارجاع به هر گونه مدرکی برای اثبات آن را منتفی می کرد . . . تاسف آورتر این که مدارک گالیله در این زمینه ( متکی بر عملکرد جزر و مد ) اشتباه بود ! دومین ناشیگری گالیله ، گذاشتن جملاتی در دهان « سیمپلی سیوس » شخصیت منفی کتابش بود که پاپ مکرراً از آنها استفاده می کرد ! مخالفین او از این نکته به خوبی استفاده کرده و مدعی شدند که گالیله خیانتکاری بیش نیست که پاپ را به یک شخصیت ******** تشبیه کرده ! پاپ که شدیداً عصبانی شده بود ، دستور محاکمه گالیله را صادر می کند .

محاکمه گالیله

محاکمه گالیله

البته نباید این محاکمه را فقط عواقب یک دلخوری بین دو نفر تلقی کرد . پاپ به خاطر بی تحرکی اش با توجه به اوضاع سیاسی درون کلیسا ، و جنگهای سی ساله ( ۱ ) که اروپای مرکزی را در بر گرفته بود ، شدیداً مورد حمله بود ؛ او متهم به طرفداری از فرانسه که با وجود کاتولیک بودنش ، در این جنگ در کنار پروتستان ها می جنگید ، شده بود . پاپ به دنبال استفاده از این محاکمه برای بازگرداندن اتحاد مسیحیان بود . در سال ۱۶۳۳ گالیله در مقابل دادگاه تفتیش عقاید حاضر می شود . . . گالیله می ترسد ! به جز « جیوردانو برونو » که شجاعانه در مقابل همین دادگاه قد علم کرد و مجازات سوختن در آتش را به جان خرید ، جند نفر در این مکان از ترس به خود نلرزیده بودند ؟ او پیر شده ، افسرده است ، همه دوستانش او را رها کرده اند ، دید چشمانش به شدت ضعیف شده ( که کمی بعد به نابینایی وی می انجامد ) ؛ به خاطر همه این دلایل گالیله پذیرفت تا گفته های خود را انکار کند ! یک افسانه سرسخت ، مدعی است که گالیله در پایان محاکمه خود ، گفته است : « با این وجود ، زمین می چرخد » ! چنین شجاعتی از جانب گالیله بسیار بعید به نظر می رسد ، زیرا اگر این گفته صحت داشت یقیناً به قیمت زندگی او تمام می شد !

محاکمه گالیله

محاکمه گالیله

۲۲ ژوئن ۱۶۳۳ حکم گالیله صادر شد : حبس در زندان تفتیش عقاید ، و قرائت دعای استغفار ، هفته ای یک بار و به مدت یک سال ! قرائت دعا را دخترش که راهبه « کارملیت » ( Carmelite ) بود بر عهده گرفت ؛ و حکم زندان وی نیز بلافاصله توسط پاپ به حبس خانگی تبدیل شد ؛ مستمری وی نیز قطع نشد .

منزل گالیله در فلورانس

منزل گالیله در فلورانس

به گالیله اجازه داده شد تا در منزل خود در محلی به نام « آرستری » ( Arcetri ) نزدیک فلورانس ، در نزدیکی صومعه دخترش زندگی کند . دختر گالیله سالها پیش به اجبار پدرش ، راهبه شده و نام خواهر « ماری سلست » ( Marie Celeste ) را برای خود برگزیده بود ؛ وی مدتی بعد از دنیا رفت .

خواهر ماری سلست دختر گالیله

خواهر ماری سلست دختر گالیله

در ابتدا ، هیچکس حق ملاقات با وی را نداشت ولی مدتی بعد به او اجازه داشتن ملاقات هم داده شد ؛ و از طریق همین ملاقات ها بود که توانست ترجمه لاتین کتابهایش را در پاریس و استراسبورگ منتشر کند . ۲ ژانویه ۱۶۳۸ گالیله برای همیشه بینایی خود را از دست داد . خوشبختانه به شخصی به نام « دینو پری » ( Dino Peri ) اجازه داده شد تا در منزل گالیله زندگی کند و به کمک پدر روحانی « آمبروگتی » ( Ambrogetti ) از وی مراقبت کنند .

گالیله

گالیله

گالیله تا پایان عمر در این منزل ماند ، در حالیکه شاگردانش او را احاطه کرده بودند و تا آخرین روزهای زندگی اش به مطالعه و تحقیق در زمینه نجوم و علوم دیگر ادامه داد تا اینکه . . . در تاریخ ۸ ژانویه ۱۶۴۲ در سن ۷۷ سالگی  از دنیا رفت . حتی مرگ گالیله هم نتوانست کینه و نفرت مقامات آن زمان کلیسا را از او ، از بین ببرد . آنها شاگردانش را از ساختن هر گونه بنای یادبودی بر سر مزارش اکیداً منع کرده بودند ؛ البته یک قرن بعد از مرگ گالیله ، تحت کنترل شدید کلیسا ، نوشته ای بر سر مزارش نصب شد .

آرامگاه گالیله

آرامگاه گالیله

در سال ۱۷۴۴ پاپ « بنوا – ۱۴ » اجازه انتشار گفتگوها و مباحثات گالیله را صادر کرد ، ولی با ذکر کلمه « فرضیه » در مقابل مبحث « حرکت زمین » ، و تاکید بر روی این نکته که این موضوع باید یک فرضیه بماند ! . . . ولی پاپ ، دیدگاه کلیسا در باره « مرکزیت خورشید » را لغو نکرد !

پاپ بنوا 14

پاپ بنوا ۱۴

این دیدگاه در سال ۱۸۲۲ رسماً لغو شد ! در سال ۱۹۹۲ پاپ « ژان پل دوم » ( Jean-Paul II ) ، محاکمه گالیله را یک سوءتفاهم تراژیک دو جانبه بین او و کاردینال بلارمین مقدس اعلام کرده و از گالیله اعاده حیثیت کرد !

پاپ ژان پل دوم

پاپ ژان پل دوم

با این کار ، پاپ ژان پل دوم از گالیله اعاده حیثیت نکرد بلکه از پاپ رابرت بلارمین مقدس بود که اعاده حیثیت کرد !

—————————————————————————-

( ۱ ) – جنگهای سی ساله ( ۱۶۱۸ تا ۱۶۴۸ میلادی ) آخرین و مخرب ترین جنگ مذهبی بود که تمام اروپا را فرا گرفت . این جنگ زمانی آغاز شد که پروتستانها در « بوهم » ( جمهوری چک فعلی ) بر ضد حاکم کاتولیک خود ، فردیناند دوم پادشاه اتریش قیام کردند . اما این جنگ ، فراتر از یک جنگ بین کاتولیک ها و پروتستان ها بود . این جنگ تبدیل به نبردی برای تسلط بر اروپا گردید . این جنگ در سال ۱۶۴۸ با امضای قرارداد صلح « وستفالیا » پایان یافت . هر دو طرف متخاصم ، بعد از جنگ ، با خرابی و ویرانی های زیادی روبرو شدند . در اثر این جنگ ، میلیونها نفر ، عمدتاً بر اثر گرسنگی و بیماری جان سپردند . دستیابی به آمار دقیق خسارات و تلفات این جنگ دشوار است ، اما حدوداً جمعیت منطقه ای که امروزه آن را « آلمان » می نامیم از ۲۱ میلیون نفر در سال ۱۶۱۸ به ۱۳ میلیون نفر در سال ۱۶۴۸ تقلیل یافت .

عناوین اصلی :    ( Biographie de Galilee ) و ( Galilee – savant )

منابع :   ( www.futura-sciences.com ) و ( fr.wikipedia.org )

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید