دو روش برای نگهداری برگ های پاییزی

دو روش برای نگهداری برگ های پاییزی

همگی برای گفتن این که برگهای پاییزی واقعاً زیبا هستند ، موافقیم . مشکل این است که وقتی آنها را جمع می کنیم خیلی زود رنگشان قهوه ای میشود . به آسانی می توانیم آنها را خشک کنیم اما رنگ های آنها زود محو می شوند و خودشان هم خیلی شکننده می شوند . در اینجا دو روش برای نگهداری برگ های پاییزی بدون خشک کردن آنها را به شما پیشنهاد می کنم . فقط این نکته را فراموش نکنید که نه در این دو روش ، و نه در هیچ روش دیگری ( لااقل تا جایی که من می دانم ) نمی توان برگ ها را برای مدت زمان بسیار طولانی با رنگ های فوق العاده زیبای پاییزی که به خود می گیرند ، نگهداری کرد ؛ و خواه ناخواه بعد از مدتی ، برگ ها ، رنگهای زیبا و طراوت و شادابی خود را از دست خواهند داد . تلاش ما در اینجا این است که آنها را برای ساختن کارهای دستی مورد نظرمان نگهداریم و تا می توانیم کاری کنیم که رنگهای زیبای پاییزی خود را لااقل به این زودیها از دست ندهند .

قبل از عید ، ساختن یک ماسک با استفاده از برگ های پاییزی را به شما آموزش داده بودم ، اگر مایلید دوباره نگاهی به آن بیندازید ، روی عنوان آن کلیک کنید ؛ وگرنه کاردستی های زیبای دیگری هم هست که می توانید با این برگ ها بسازید :

ماسک پاییزی

آموزش چند کاردستی زیبا با استفاده از برگ های پاییزی

برگ های پاییزی

برگ های پاییزی

روش اول : با استفاده از موم سفید یا یک تکه شمع *

* این روش بسیار ساده است ولی به خاطر خطراتی که دارد ، کوچکترها قادر به انجام آن نیستند .

وسایل مورد نیاز :

– موم سفید یا یک تکه شمع

– یک عدد کاسه

– یک قابلمه کوچک آب گرم

1 - نگهداری برگ با موم

1 – نگهداری برگ با موم

۱ – موم یا شمع را به روش « بن ماری » ( حرارت غیر مستقیم بخار آب ) ذوب می کنیم .

2 - نگهداری برگ با موم

2 – نگهداری برگ با موم

۲ – برگ های پاییزی را داخل موم مذاب فرو می کنیم به طوری که هر دو طرف آنها کاملاً از موم پوشیده شود .

3 - نگهداری برگ با موم

3 – نگهداری برگ با موم

۳ – صبر گنید تا اضافه موم روی برگها داخل ظرف بریزد . سپس اجازه دهید تا برگها خشک شوند . من برگها را از طنابی که برای پهن کردن رختها از آن استفاده می کردم ، آویزان کردم ولی نیازی به این کار نیست چون برگها خیلی سریع خشک می شوند .

بعد از تلاش های متعدد ، من این روش را ترجیح می دهم چون سریع و موثر است . با این وجود باید به نکات زیر توجه کرد :

– دقت کنید که همه جای برگ کاملاً از موم پوشیده شود ؛ حتی یک منفذ کوچک هم باعث از بین رفتن رنگ های زیبای آن خواهد شد .

– موم زیادی هم خوب نیست چون باعث ایجاد لکه های سفید روی برگ ها خواهد شد .

– اگر دیدید که موم سفت شده ، دوباتره آن را گرم کنید ؛ من چون از آب گرم استفاده می کردم این مشکل را نداشتم .

– اگر نیازی بود قبل از اینکه برگ ها را با موم بپوشانید می توانید آنها را اطو کنید . برای این کار یک برگ کاغذ روغنی ( از همان کاغذها که ته قالب کیک می گذارند تا نچسبد ) را از وسط تا کنید و برگ خود را داخل آن قرار دهید ؛ سپس یک پارچه روی آن گذاشته و اطو بکشید .

– بعد از اتمام همه این کارها ، اگر بلافاصله قصد استفاده از برگ ها را ندارید ، بهتر است آنها را در مکانی تاریک و به دور از نور نگهداری کنید .

نتیجه کار ، رضایت بخش است ؛ برگ ها براق تر و نه کاملاً خشک هستند . مدت زمان مناسب برای نگهداری برگ ها در این حالت کاملاً به وضعیت برگ ها بستگی دارد . بعضی از برگ ها حتی ۱۰ روز بعد هم خیلی تغییر شکل و حالت نداده بودند ، ولی بعضی از برگ ها را فردای همان روز روانه زباله دانی کردم چون ظاهراً وقتی آنها را جمع می کردم بعضی از نقاط ریز روی برگ ها شروع به تغییر رنگ دادن کرده و قهوه ای شده بودند ، و من متوجه آن نقاط نشده بودم . برگ های قرمز رنگ ، بهتر شوک را تحمل کرده بودند ؛ ولی برگ های زرد رنگ ، کم کم به قهوه ای کم رنگ تغییر رنگ داده بودند . . . در هر صورت برای یک دکور چند روزه زیاد هم بد نیست !

روش دوم : با استفاده از چسب جلا

سرعت عمل این روش کمتر از روش قبلی است ولی با کودکان قابل اجراست ، کافی است برگ ها را با چسب جلا بپوشانیم . چسب جلا را خودمان هم می توانیم بسازیم : دو سوم چسب مایع ( از همان چسب هایی که بچه ها در مدارس از آن استفاده می کنند ) و یک سوم آب .

1 - نگهداری برگ با چسب جلا

1 – نگهداری برگ با چسب جلا

۱ – با چسب زدن یک طرف برگ ، شروع می کنیم .

۲ – وقتی یک طرف کاملاً خشک شد ( چند ساعتی زمان می برد ) ، همین کار را با طرف دیگر برگ تکرار می کنیم .

2 - نگهداری برگ با چسب جلا

2 – نگهداری برگ با چسب جلا

در اینجا هم باید در انتخاب برگ ها دقت کنیم . چسب زدن برگها آسانتر خواهد بود اگر قبل از شروع کار ، آنها را اطو کنیم . نتیجه کار ، کمی متفاوت است ؛ برگ ها هنوز کمی نرم و قابل انعطاف هستند ( احتمالاً به خاطر استفاده از چسب جلای خانگی و وجود آب در ترکیب آن است ) . در مجموع ، در این روش ، برگ ها دوام کمتری دارند و کمتر براق هستند .

عنوان اصلی :    ۲Astuces pour conserver les feuilles d’automne

منبع :    www.lacourdespetits.com

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید