راهنمای دوران تحصیلات ابتدایی در کشور فرانسه – قسمت اول

راهنمای دوران تحصیلات ابتدایی در کشور فرانسه – قسمت اول

مطالبی که پیش رو دارید در واقع دفترچه راهنمایی است که هنگام ثبت نام در اختیار والدینی که فرزندشان وارد دوران ابتدایی می شود ، قرار می گیرد . در ابتدا می خواستم مطلب را خلاصه و بعضی قسمت های آن را حذف کنم ولی دیدم اگر هدف ، آشنایی با سیستم آموزشی فرانسه است همه نکات دفترچه مذکور مهم هستند بنابراین به خاطر طولانی بودنش آن را به چهار قسمت تقسیم کردم که به تدریج خدمتتان ارائه خواهم کرد . بزودی سیستم های آموزشی کشورهای همسایه را نیز خدمتتان معرفی خواهم کرد . فقط فراموش نکنید که هدف ، تایید یا رد این سیستم ها ، و حتی مقایسه آن با سیستم آموزشی کشور خودمان نیست ؛ سیستم آموزشی هر کشور به عوامل بسیاری بستگی دارد که در اکثر موارد قابل مقایسه با یکدیگر نیستند ، عوامل سیاسی ، مذهبی ، اقتصادی ، فرهنگی و حتی آب و هوایی و غیره . فایده ای که مطالعه این سیستم ها دارد ، برداشت نکات مثبت ، و عدم تکرار نکات منفی هر یک از آنها است . راهنمای دوران تحصیلات ابتدایی در کشور فرانسه – قسمت اول ، شامل نکات کلی در باره تحصیلات دوران ابتدایی ، نقش والدین در اداره امور مدرسه ، و مسائل مربوط به سلامتی دانش آموزان می باشد . در قسمت های بعدی مطالب زیر را مطالعه خواهید فرمود :

– قسمت دوم : امنیت دانش آموزان – تحصیل کودکان معلول – کامپیوتر و اینترنت در دبستان – مسئولین و نقش آفرینان در دبستان – حق پذیرش دانش آموزان در مدرسه ، در صورت غیبت آموزگاران .

– قسمت سوم : جزئیات برنامه های درسی کلاس اول و دوم ابتدایی .

– قسمت چهارم : جزئیات برنامه های درسی کلاسهای سوم ، چهارم و پنجم ابتدایی .

دوره ابتدایی در فرانسه - 1

دوره ابتدایی در فرانسه – ۱

فرزند شما وارد کلاس اول ابتدایی می شود . این راهنما ، مجموعه ای از توصیه ها و اطلاعات مفید در مورد مراحل تحصیل وی در دبستان ، حقوق و نقش شما به عنوان اولیا دانش آموز ، و سلامتی و امنیت فرزند شما طی دوران تحصیلات ابتدایی اش را در اختیار شما قرار داده و به شما کمک می کند تا پیشرفت های وی را دنبال نموده و او را طی این دوران سرنوشت ساز کمک و همراهی کنید .

۱ – دوره ابتدایی در چند کلمه

تحصیل برای کلیه کودکان اعم از فرانسوی یا خارجی ، از ۶ تا ۱۶ سال اجباری است . اکثر کودکان از سن ۳ سالگی وارد مهد کودک می شوند . در آنجا با هم زندگی کردن و فن بیان را فرا می گیرند ، و برای ورود به کلاس اول ابتدایی آماده می شوند . دوران تحصیل ابتدایی ۵ سال به طول می انجامد .

دوره ابتدایی در فرانسه - 2

دوره ابتدایی در فرانسه – ۲

تحصیلات ابتدایی به سه دوره تقسیم می شود :

– دوره آموزش های پایه ( مقاطع کوچک ، متوسط و بزرگ مهد کودک )

– دوره آموزش های اولیه ( مقطع بزرگ مهد کودک و کلاسهای اول و دوم ابتدایی )

– دوره آموزش های تکمیلی ( کلاسهای سوم ، چهارم و پنجم ابتدایی )

این تقسیم بندی به ما اجازه می دهد تا ریتم یادگیری و تحصیل دانش آموزان را بهتر پی گیری کنیم .

سازماندهی برنامه آموزشی : کلاسهای درسی و آموزشی طی یک برنامه ۲۴ ساعت در هفته ( از صبح دوشنبه تا جمعه بعد از ظهر ) برگزار می شوند . دو ساعت در هفته به دانش آموزانی که در دروسشان به مشکل برمی خورند اختصاص دارد .

دوره ابتدایی در فرانسه - 3

دوره ابتدایی در فرانسه – ۳

نحوه ارزیابی : کلاسهای درسی طوری سازماندهی شده اند که به هر دانش آموز این امکان را می دهند که بتوانند بر پایه مشترکی از معلومات و توانایی ها تسلط پیدا کنند . هر آموزگار با توجه به برنامه کاری کلاسش باید به طور مرتب ، قدرت یادگیری و توانایی ها و معلومات کسب شده توسط شاگردانش را ارزیابی کند . او در طی سال تحصیلی چندین گزارش از وضع تحصیلی هر دانش آموز تهیه و بهه والدین ارائه می کند . سالانه دو ارزیابی ( امتحان )در سطح ملی از وضع دروس فرانسه و ریاضی کلیه دانش آموزان کلاسهای دوم و پنجم ابتدایی انجام می شود . این امتحانات ملی به مسئولین مدارس اجازه می دهند که میزان یادگیری و پیشرفت دانش آموزان را در رابطه با برنامه درسی شان بررسی کنند .

دوره ابتدایی در فرانسه - 4

دوره ابتدایی در فرانسه – ۴

در پایان کلاس دوم و پنجم ابتدایی ، آموزگاران یک ارزیابی کلی از آموخته های دانش آموزان در زمینه کلیه دروس دوره تحصیلی مربوطه را انجام می دهند :

– در پایان کلاس دوم ابتدایی : از کلیه دروس تدریس شده طی مقطع بزرگ مهد کودک و کلاسهای اول و دوم ابتدایی

– در پایان کلاس پنجم ابتدایی : از کلیه دروس تدریس شده طی کلاسهای سوم تا پنجم ابتدایی

با این کار می توان معلومات پایه ای که هر دانش آموز باید در پایان دوران تحصیلات اجباری آموخته باشد را ارزیابی کرد . نتایج این ارزیابی ها به صورت جداگانه و تحت عنوان « توانایی ها و شایستگی ها » ضمیمه پرونده تحصیلی دانش آموزان بایگانی خواهد شد .

دوره ابتدایی در فرانسه - 5

دوره ابتدایی در فرانسه – ۵

کمک های شخصی به دانش آموزان : اگر فرزند شما در یادگیری بعضی از دروس با مشکلاتی مواجه شود ، آموزگاران می توانند پس از م******** با شما از طرق زیر به او کمک کنند :

۱ – آنها می توانند با پیشنهاد انجام تکالیف ویژه در کلاس درس ، آموزشهای خود را با وی سازگارتر کنند ؛ برای تهیه و تنظیم این تکالیف ، در صورت نیاز می توان از آموزگار دیگری ( به غیر از آموزگار همیشگی کلاس ) که تخصص های لازم ذر این زمینه را دارد کمک گرفت .

۲ – اگر مشکل فرزند شما رفع نشد و ادامه داشت ، وی می تواند از کمک دیگری برخوردار شود که شامل ۲ ساعت کلاس کمکی ( اضافه بر ساعات درس روزانه ) می باشد . این کلاسها توسط آموزگار همیشگی کلاس فرزندتان و در گروههایی با تعداد کم برگزار می گردد .

دوره ابتدایی در فرانسه - 6

دوره ابتدایی در فرانسه – ۶

۳ – در کلاس های چهارم و پنجم ابتدایی ، طی تعطیلات بهار یا تابستان ، فرزندان شما می توانند یک دوره تقویتی را دنبال کنند . شرکت در این دوره های آموزشی که توسط آموزگاران اداره می شوند مجانی ، غیر اجباری و کاملاً داوطلبانه است . در این دوره ها که ۵ روز به طول خواهد انجامید دروس فرانسه و ریاضی ، روزانه ۳ ساعت و در گروههای ۵ یا ۶ نفره تدریس می شود . همه این کمکها می توانند در یک برنامه شخصی تحصیلی تحت عنوان « موفقیت آموزشی » گنجانده و برنامه ریزی شوند . این برنامه ، اه******** را مشخص کرده و امکانات موجود و در دسترس را نیز مورد توجه قرار می دهد ؛ برای موفقیت این برنامه تعهد مدرسه ، دانش آموز و والدین الزامی است .

در این زمینه خانواده ها می توانند از کمکهای دیگری نیز برخوردار شوند . از سال تحصیلی ۲۰۰۹ – ۲۰۰۸ بخ بعد ، در کلیه مدارس ابتدایی که از لحاظ نیاز دانش آموزان به کمکهای درسی در اولویت باشند ، فرزندان شما می توانند چهار روز در هفته و دو ساعت در روز بعد از ساعات معمولی کلاس ، از یک کمک در انجام تکالیف و دروس برخوردار شوند ، و هم زمان با استفاده از این کمکها می توانند در فعالیت های ورزشی ، فرهنگی و هنری که به آنان پیشنهاد می شود نیز شرکت کنند . اداره این فعالیتها بر عهده آموزگاران داوطلب و مربیان امور تربیتی و آموزشی می باشد .

دوره ابتدایی در فرانسه - 7

دوره ابتدایی در فرانسه – ۷

مردود شدن یا جهش تحصیلی : در هر دبستان ، این « شورای آموزگاران » است که به دانش آموزان اجازه رفتن به کلاس بالاتر را می دهد . اعضای این شورا عبارتند از : مدیر و آموزگاران آموزشگاه . این شورا به طور مرتب پیشرفت تحصیلی دانش آموزان را زیر نظر دارد .

مردود شدن : وقتی همه کمک های ارائه شده به دانش آموز کافی نبود و هیچ پیشرفتی در امور درسی وی مشاهده نشد ، شورای آموزگاران می تواند مردودی وی را مد نظر قرار دهد . مدیر آموزشگاه ، والدین دانش آموز را از تصمیم شورا مطلع می کند . در صورتی که والدین به تصمیم شورا ******** داشته باشند می توانند ******** نامه ای تنظیم و به کمیسیون استان ارائه دهند . به جز موارد استثنایی ، فقط یک بار امکان مردودی در دوران ابتدایی وجود دارد .

دوره ابتدایی در فرانسه - 8

دوره ابتدایی در فرانسه – ۸

جهش تحصیلی : اگر برای فرزند شما دروس کلاس بیش از حد معمول ساده به نظر می رسند و وی به آسانی آنها را یاد می گیرد ، آموزگار کلاس یا خود شما می توانید تقاضای جهش تحصیلی وی را بکنید . تصمیم نهایی در این مورد بر عهده شورای آموزگاران می باشد و لی در هر حال قبل از این انتخاب مهم ، باید نکات و موارد بسیاری را مد نظر قرار داد . اگر شما با تصمیم شورای آموزگاران در مورد مردودی یا جهش تحصیلی فرزندتان موافق نیستید ، از تاریخ دریافت نامه رسمی تصمیم شورا ، ۱۵ روز فرصت دارید تا ******** خود را کتباً به بازرسی اداره فرهنگ استان ارائه دهید . ******** شما توسط کمیسیون استان بررسی خواهد شد . این کمیسیون ۱۴ عضو دارد که چهار نفر از آنان توسط بازرس استان از میان نمایندگان والدین عضو انجمن های اولیا و مربیان مدارس استان انتخاب شده اند . اگر به توافق نرسیدید ، شما می توانید ******** دیگری به نماینده و******** آموزش و پرورش در اداره فرهنگ استان ارائه دهید .

دوره ابتدایی در فرانسه - 9

دوره ابتدایی در فرانسه – ۹

۲ – والدین دانش آموزان

 به عنوان والدین یک دانش آموز شما باید در جریان تمام اتفاقاتی که در کلاس می افتد باشید ، فرزند خود را تشویق کنید و از تلاشهای وی برای موفقیت در دروسش حمایت کنید . موارد بسیاری هستند که شما اجازه خواهید داشت در فعالیتها و زندگی روزمره دبستان شرکت کنید تا از این طریق ، بهتر و بیشتر در جریان فعالیتهای تحصیلی فرزندتان قرار بگیرید . شما به عنوان والدین دانش آموز حق دارید ( حقی که توسط قانون به رسمیت شناخته و تضمین شده است ) در جریان کلیه امور مربوط به فرزندتان قرار بگیرید . آموزگار فرزندتان ، مرتباً شما را در جریان پیشرفت درسی و رفتار وی قرار می دهد . شما می توانید شخصاً وی را ملاقات کنید تا در مورد مشکلات احتمالی فرزندتان و راه حل های موجود برای کمک به وی صحبت کنید . مدیر آموزشگاه حداقل دو بار در سال ، جلساتی بین والدین و آموزگاران هر کلاس به طور جداگانه برگزار می کند ؛ وی همچنین بر بی پاسخ نماندن درخواست اطلاعات و تقاضاهای قرار ملاقات از سوی شما نظارت کامل دارد . زمان برگزاری جلسات باید با ساعات کاری شما هماهنگ باشد .

دوره ابتدایی در فرانسه - 10

دوره ابتدایی در فرانسه – ۱۰

مخاطبین من : آموزگار مسئول کلاس فرزندتان ، اولین مخاطب شماست . در صورت لزوم شما می توانید به افراد زیر نیز مراجعه کنید :

– مدیر مسئول دبستان که ناظر بر کارکرد صحیح و مناسب آن است .

– بازرس و******** آموزش و پرورش ، مسئول حوزه مربوطه ، که تلفن و آدرس وی باید در محلی مناسب در دبستان ، در معرض دید عموم باشد .

شرکت در ******** نماینده والدین در شورای مدرسه : نمایندگان والدین در شورای مدرسه ( یک نماینده برای هر کلاس ) ، هر سال در تاریخ اواسط اکتبر ( اواخر مهر ماه ) انتخاب می شوند . شما می توانید رای خود را شخصاً به « اداره ******** » که موقتاً در دبستان مستقر شده تسلیم کنید یا آن را از طریق پست به اداره مذکور ارسال نمایید . هر کلاس باید حداقل دو کاندیدا داشته باشد . همه والدین بدون توجه به وضعیت خانوادگی ( والدین از هم جدا ، مطلقه و غیره ) می توانند کاندید شده و در لیست ********ی ثبت نام کنند حتی اگر عضو انجمن اولیا و مربیان نباشند . برای کسب هر گونه اطلاعات در این زمینه شما می توانید به اداره بازرسی آموزش و پرورش منطقه خودتان مراجعه کنید .

دوره ابتدایی در فرانسه - 11

دوره ابتدایی در فرانسه – ۱۱

وظایف نماینده والدین در انجمن اولیا و مربیان : نمایندگان والدین در کارکرد و اداره مناسب مدرسه ، فعالانه شرکت ، و تلاش می کنند تا نظرات و پیشنهادات دیگر والدین را مطرح و به مرحله اجرا بگذارند . مدیر آموزشگاه ، نمایندگان را به طور مرتب گرد هم می آورد . انتخاب شدن به عنوان نماینده والدین برای تک تک آنان امر بسیار مهمی است . نماینده والدین نقش رابط بین اعضای گروه آموزشی و تربیتی دانش آموزان ( مدیر ، آموزگاران و مربیان ، پزشک مدرسه و دیگر والدین ) را بر عهده دارد . وی در کلیه جلسات شورای مدرسه شرکت می کند .

عضویت در انجمن اولیا و مربیان : نقش انجمن اولیا و مربیان توسط قانون تعیین شده است . عضویت نماینده والدین هر کلاس در این انجمن اجباری نیست اما چون این انجمن ها فعالانه در زندگی مدرسه شرکت دارند یقیناً مفید خواهد بود .

دوره ابتدایی در فرانسه - 12

دوره ابتدایی در فرانسه – ۱۲

وظایف شورای مدرسه چیست ؟ این وظایف عبارتند از :

– از طریق رای گیری مقررات داخلی مدرسه را تعیین می کند .

– برنامه فعالیت های مدرسه را تصویب می کند .

– در مورد مسائل مربوط به زندگی مدرسه نظر می دهد مانند : شرکت دانش آموزان معلول در فعالیتهای مدرسه ، فعالیتهای فوق برنامه ، تغذیه و بهداشت و امنیت دانش آموزان .

– پیشنهاد تنظیم مجدد برنامه درسی دانش آموزان .

– در جریان نتایج کلی مدرسه قرار می گیرد .

۳ – سلامتی فرزند من

فرزند شما برای تحصیل باید از سلامتی کامل برخوردار باشد ؛ لازمه این امر ، تغذیه مناسب ، نوشیدن آب به اندازه کافی ، مراجعه به دفعات طبیعی به توالت ، کیف مدرسه که فقط وسایل ضروری و مورد نیاز دانش آموز درون آن است و بیش از حد سنگین نیست جهت حفاظت از کمر وی ، و خواب شبانه کافی .

دوره ابتدایی در فرانسه - 13

دوره ابتدایی در فرانسه – ۱۳

واکسیناسیون اجباری : دانش آموزان جهت ثبت نام در مدرسه باید علیه بیماری های زیر ، واکسینه شوند : دیفتیری ، کزاز ، فلج اطفال ( معمولاً همزمان با واکسن سیاه سرفه ) . هنگام ثبت نام فرزندتان باید فتوکپی دفترچه واکسیناسیون و یا گواهی انجام واکسیناسیون های اجباری را ارائه دهید . اگر فرزند شما به دلایل پزشکی نمی تواند واکسینه شود ، شما باید گواهی پزشکی ممنوعیت استفاده فرزندتان از واکسن های مذکور را ارائه دهید .

معاینه پزشکی قبل از ورود به کلاس اول ابتدایی : یک معاینه پزشکی ( که حضور شما در آن توصیه می شود ) بین سنین ۵ تا ۶ سالگی و توسط پزشک آموزش و پرورش انجام خواهد شد . این معاینه پزشکی به شما اجازه می دهد تا از سلامتی فرزندتان مطمئین شوید و اگر مشکلی از نظر حرکتی ، بینایی و غیره دارد که ممکن است بعدها مانعی در راه ادامه تحصیل و توانایی یادگیری وی ایجاد کند ، به موقع آنها را کشف و جهت درمان آن اقدام کنید .

دوره ابتدایی در فرانسه - 14

دوره ابتدایی در فرانسه – ۱۴

آموزش بهداشت و سلامتی : در کلاس درس به این موضوع توجه خواهد شد . فعالیتهای آموزشی و تربیتی به دانش آموزان کمک می کنند تا کارکرد اعضای بدن انسان ، و اصولی که برای برخورداری از سلامت کامل باید آنها را رعایت کرد را یاد بگیرند از قبیل : تغذیه ، آموزش مزه ها ، بهداشت ، خواب و غیره . توجه دانش آموزان به بعضی فعالیتها و اعمال خطرناک جلب خواهد شد . از قبیل بازیهای خطرناک و خشن ، و از کلاس چهارم ابتدایی به بعد ، خطرات مصرف سیگار و الکل .

به دانش آموزان در مورد حقوق کودکان ، اشکال مختلف کودک آزاری و افراد و مراجعی که در صورت لزوم باید با آنها تماس گرفت ، اطلاع رسانی خواهد شد .

دوره ابتدایی در فرانسه - 15

دوره ابتدایی در فرانسه – ۱۵

مراقبت های پزشکی در مدرسه : اگر فرزند شما به خاطر بیماری به مراقبت های خاصی نیاز دارد ( از قبیل : داروهای اورژانس ، رژیم غذایی و غیره ) ، شما می توانید تقاضای یک « برنامه پذیرش شخصی » جهت وی ، که پس از م******** با پزشک آموزش و پرورش ، مدیر آموزشگاه و شما تنظیم خواهد شد را بکنید .

تلفن همراه : در زمان برگزاری کلاس ها و در قسمت هایی از مدرسه که در مقررات داخلی آموزشگاه مشخص شده اند ، استفاده از تلفن همراه توسط دانش آموزان اکیداً ممنوع است .

عنوان اصلی :    Mon enfant a l’ecole CP – CM2

منبع :  www.education.gouv.fr

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید