« جوزف مریک » یا مرد فیل نما – قسمت دوم

« جوزف مریک » یا مرد فیل نما – قسمت دوم

در میان تمام کسانی که سالها تحت عنوان « هیولا » نامیده شدند ، « جوزف مریک » یا مرد فیل نما یقیناً معروف ترین آنان است . از آن گذشته ، فیلمی که « دیوید لینچ » فیلم ساز معروف تحت عنوان « مرد فیل نما » در سال ۱۹۸۰ از زندگی این مرد که سرنوشتی بسیار غم انگیز داشت ، ساخت ، او را مشهورتر کرد . من این فیلم را که از تلویزیون ایران هم پخش شده دیده ام و به شما هم توصیه می کنم اگر امکانش را پیدا کردید حتماً آن را ببینید . در این فیلم نقش « جوزف مریک » را « جان هارت » ، و نقش پروفسور « تره وز » را « آنتونی هاپکینز » بازی کرده اند .

واقعاً نمی دانم چه چیزی می توانم به این مطالب اضافه کنم ؛ فقط خواهش می کنم احساساتی نشویم و شعار ندهیم که اگر من بودم چنین می کردم و چنان ! اصلاً معلوم نیست که آیا هر یک از ما حاضر می شدیم با چنین موجودی حتی فقط هم کلام شویم یا نه ؟! تنها احساسی که بعد از شنیدن داستان زندگی جوزف مریک داشتم . . . به خاطر رفتارهایی که با او شده بود شرمنده بودم و هستم ؛ و خدا را شکر می کنم که بعد از همه آزار و اذیت هایی که دید ، سالهای آخر عمر لااقل طعم عزت و احترام را هم چشید . قویاً معتقدم که هدف خداوند از خلقت افرادی مانند « جوزف مریک » ، امتحان کردن بقیه انسانهاست ؛ در این امتحان بعضی ها مردود شدند و بعضی ها هم با رتبه بالا قبول شدند . . . خداوند هر کس را به اندازه ظرفیتش امتحان می کند ؛ سعی کنیم از امتحانات خودمان رو سفید بیرون بیاییم .

پیشنهاد می کنم مطالعه این مطلب را از قسمت اول آن شروع کنید .

جوزف مریک

جوزف مریک

مدیر بیمارستان آقای « فرانسیس کالینگ کارگوم » ( Francis Culling Carr-Gomm ) جهت تامین هزینه های نگهداری از جوزف مریک در روزنامه « تایمز » ( Times ) یک آگهی تقاضای کمک منتشر کرد و وجود این موجود بیچاره را به اطلاع عموم رساند . پس از آن ، مطبوعات کار را در دست گرفتند . هزاران نفر ، حتی ملکه ویکتوریا به آگهی تقاضای کمک ، پاسخ داده و هر یک مبالغی را اهدا کردند . به لطف این افراد ، مریک مطمئین می شود که می تواند تا پایان عمر ، آبرومندانه و شایسته زندگی کند . او به مدت ۵ سال در بیمارستان لندن به زندگی خود ادامه داد . در این مدت ، کم کم با دیگران ارتباط برقرار کرده و جزئیات زندگی اش را برای آنها تعریف کرد . حالا که معروف شده بود اشخاص زیادی حتی از طبقه اشراف لندن به ملاقات او می آمدند .

صحنه ای از فیلم مرد فیل نما اثر دیوید لینچ

صحنه ای از فیلم مرد فیل نما اثر دیوید لینچ

به خاطر ظاهرش مریک را یک دیوانه و عقب مانده تلقی می کردند ، اما او روحیه بیدار و سرزنده ای داشت ؛ و در طول عمر کوتاهش ، هوش و احساسات فراوانی از خود نشان داد . مانند هر مرد دیگری به جنس مخالف توجه داشت و رمان های عاشقانه بسیاری را مطالعه کرد . بزرگترین حسرت زندگی اش این بود که نمی توانست دوست داشته شود ، یعنی او را دوست داشته باشند . اگر بیماری جسم او را از شکل عادی خارج کرده بود ، در مقابل ، روحیه و احساسات او کاملاً طبیعی بودند . او به خوبی وضع خودش را درک می کرد ، ولی این را هم می دانست که دوست داشت چگونه باشد : یک مرد طبیعی !

اعضای خانواده سلطنتی به دیدن او آمدند و از آن پس هر سال ، هنگام جشن سال نو برای او هدایایی می فرستادند . زندگی در آرامش سپری می شد و مریک بالاخره می توانست کمی هم طعم آرامش را بچشد .

جوزف مریک

جوزف مریک

روز ۱۱ آوریل ۱۸۹۰ ، ساعت ۳ بعد از ظهر ، جوزف مریک را مرده در رختخوابش یافتند ؛ او فقط ۲۷ سال و نیم سن داشت . سر او آنقدر سنگین بود که نمی توانست دراز کشیده بخوابد ، و باید نشسته در رختخوابش می خوابید در حالی که چند بالش را پشت کمرش می گذاشت ؛ اما وقتی او را مرده در رختخوابش یافتند ، دراز کشیده بود و سر بزرگش رو به عقب افتاده بود ؛ احتمالاً زیر فشار وزن زیادی که سرش داشت ، و فشاری که به نای او آمده بود بر اثر خفگی جان سپرده بود . بعضی منابع هم علت مرگ را شکستگی مهره های گردن به دلیل فشار سر سنگینش ذکر کرده اند ! آیا یک حادثه بود ؟ آیا جوزف مریک تصمیم گرفته بود که یک بار هم که شده مانند انسان های دیگر بخوابد حتی اگر زندگی اش را به مخاطره می انداخت ؟ پاسخ این سوالات را هرگز نخواهیم فهمید !

اسکلت جوزف مریک

اسکلت جوزف مریک

اسکلت او در بیمارستان کالج پزشکی لندن نگهداری می شود ، اما به خاطر احترام به روح بزرگ این مرد که فقط ظاهرش با دیگران تفاوت داشت وگرنه انسان بود ، به نمایش عمومی گذاشته نشده است .

پس از مرگ جوزف مریک :

فیلیپ آنگلم بازیگر نقش جوزف مریک

فیلیپ آنگلم بازیگر نقش جوزف مریک

در سال ۱۹۷۷ ، نویسنده تئاتر « برنارد پومرانس » ( Bernard Pomerance ) نمایشنامه ای تحت عنوان « مرد فیل نما ( Elephant Man ) را در « براد-وی » ( Broadway ) به روی صحنه برد . در این تئاتر ، نقش جوزف مریک را هنرپیشه انگلیسی « فیلیپ آنگلم » ( Philip Anglim ) ایفا کرد ؛ ویژگی هنرنمایی وی این بود که او ، این کار را بدون گریم انجام داد و به خاطر همین ویژگی جایزه « تونی آواردز » ( Tony Awards ) را به دست آورد . پس از مدتی ، « دیوید بووی » ( David Bowie ) جای آنگلم را گرفت . این تئاتر در ۱۶ کشور به روی صحنه رفت . در سال ۱۹۸۲ « جک هوفسیس » ( Jack Hofsiss ) با اقتباس از این تئاتر ، یک فیلم تلویزیونی ساخت که باز هم نقش جوزف مریک را « فیلیپ آنگلم » بازی کرد .

دیوید لینچ

دیوید لینچ

در سال ۱۹۸۰ « دیوید لینچ » بر اساس زندگی نامه جوزف مریک اثر پروفسور « تره وز » فیلم معروف « مرد فیل نما » ( The Elephant Man ) با بازی « جان هارت » ( John Hurt ) در نقش جوزف مریک ( که در فیلم اشتباهاً « جان » نامیده شده ) را ساخت ، و موفق شد جایزه بزرگ فستیوال فیلم های تخیلی « آووریاز » ( Avoriaz ) را بدست آورد . در سال ۱۹۸۰ هم زمان با اکران این فیلم ، شایعه ای بر سر زبان ها افتاد که گویا « مایکل جکسون » ( Michael Jackson ) خواننده آمریکایی اعلام کرده که به علت احساس نزدیکی به جوزف مریک ، قصد خرید بقایای او را دارد !! که البته این شایعه هرگز تایید نشد .

لوران پتی ژیرارد

لوران پتی ژیرارد

در سال ۱۹۹۸ ، آهنگساز و ******** ارکستر فرانسوی « لوران پتی ژیرارد » ( Laurent Petitgirard ) اپرای « جوزف مریک معروف به مرد فیل نما » ( Joseph Merrick dit Elephant man ) را نوشت .

ایگزاویه مومه ژان

ایگزاویه مومه ژان

در سال ۲۰۰۰ ، رمان نویس فرانسوی « ایگزاویه مومه ژان » ( Xavier Maumejean ) رمان « گانه شا » ( Ganesha ) یا « خاطرات مرد فیل نما » ( Memoires de l’Homme-Elephant ) را نوشت که قهرمان و راوی آن جوزف مریک بود ، در این اثر ، قهرمان داستان ، چهار ماموریت را با موفقیت به پایان می رساند .

در سال ۲۰۰۱ ، در فیلم « از جهنم » ( From ******** ) که در باره جنایت های یک ******** زنجیره ای در لندن به نام « جک » ( Jack l’Eventreur ) است ، در یک صحنه کوتاه چهره جوزف مریک دیده می شود .

در سال ۲۰۱۳ ، کارتونی تحت عنوان « جوزف مریک ، مرد فیل نما » ( Joseph Carrey Merrick , l’homme-elephant ) توسط کمپانی « سانداوه » ( Sandawe ) ساخته شد . سناریوی این کارتون اثر « سرژ پروتن » ( Serge Perrotin ) ، و تصاویر آن اثر « دنی وان پی » ( Denis Van P ) بود .

صحنه ای از سریال تلویزیونی ریپر استریت

صحنه ای از سریال تلویزیونی ریپر استریت

در سال ۲۰۱۳ ، در قسمت های اول و دوم از فصل دوم سریال تلویزیونی انگلیسی « ریپر استریت » ( Ripper Street ) شخصیت جوزف مریک ظاهر می شود که در صحنه ******** یک افسر پلیس حضور داشته و در نتیجه شاهد اصلی این جنایت محسوب می شود .

برادلی کوپر

برادلی کوپر

در سال ۲۰۱۴ ، « برادلی کوپر » ( Bradley Cooper ) نقش جوزف مریک را در نمایشنامه ای در « بوت تئاتر » ( Booth Theatre ) در براد-وی بازی کرد ؛ او نیز مانند فیلیپ آنگلم از گریم استفاده نکرده بود . برای اولین بار در تاریخ « بوت تئاتر » ، نمایشنامه ای توانسته بود در مدت یک هفته نمایش ، یک میلیون دلار فروش داشته باشد .

عناوین اصلی :    ( Elephant Man ) و ( Joseph Merrick )

منابع :    ( www.dinosoria.com ) و ( fr.wikipedia.org )

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید