آموزش و پرورش در کشور ترکیه – قسمت اول

آموزش و پرورش در کشور ترکیه – قسمت اول

این بار سیستم آموزش و پرورش در کشور ترکیه – قسمت اول را به شما معرفی می کنم . در قسمت دوم این مطلب که خیلی زود خدمتتان تقدیم خواهم کرد با انواع دبیرستان ها و موسسات آموزشی کشور ترکیه آشنا خواهید شد . همانطور که هنگام معرفی سیستم آموزش و پرورش کشور فرانسه خدمتتان عرض کردم ، قصد من از پرداختن به این سلسله مطالب ، تایید یا رد سیستم های آموزشی کشورهای دیگر نیست ، و همیشه هم نمی توان این سیستم ها را با هم مقایسه کرد چون عوامل بسیاری در این موضوع دخیل هستند ، از عوامل سیاسی ، فرهنگی و مذهبی گرفته تا عوامل جغرافیایی و غیره . ما می توانیم از هر سیستمی نکات مثبت آن را گرفته و نکات منفی آن را دور بریزیم . مطلب را تا انتها بخوانید و خودتان در باره نکات مثبت و منفی سیستم آموزش و پرورش کشور ترکیه قضاوت کنید . من حتی از این سیستم ها انتقاد هم نمی کنم چون نمی خواهم باعث ایجاد پیش داوری در ذهن بعضی از دوستان بشود ؛ وگرنه از همین سیستم آموزش و پرورش ترکیه چند تا انتقاد اساسی دارم که آنها را برای خودم نگهمیدارم و فقط عین مطلب را ذکر کرده و قضاوت در باره آن را بر عهده خودتان می گذارم .ضمن جستجو و تحقیقات برای تهیه این مطلب به نکته ای برخوردم که فکر می کنم دانستن آن برای شما هم بد نباشد ؛ نکته این است که ظاهراً بعد از حدود ۱۰ سال ممنوعیت حجاب در مدارس ترکیه ، و مقاومت و پایداری مسلمانان این کشور ، این ممنوعیت اخیراً لغو شده است .

آموزش و پرورش در ترکیه

آموزش و پرورش در ترکیه

آموزش و پرورش در چند کلمه :

زبان رسمی = ترکی

الفبا = لاتین ، از سال ۱۹۲۸

سال تحصیلی = از سپتامبر تا ژوئن سال بعد

مدت زمان تحصیلات = ۸ سال به اضافه ۴ سال

تحصیل اجباری = ۸ سال ( برای کودکان ۶ تا ۱۴ سال )

سیستم آموزشی ترکیه :

آموزش و پرورش در ترکیه تحت نظارت و کنترل دولت قرار دارد . طبق قانون اساسی جمهوری ترکیه ، هر فرد حق دارد از آموزشی برخوردار شود که با توجه به معلومات کسب شده در زمینه دلخواه ، و توانایی های فردی ، وی را به سوی مدارس و موسسات آموزش عالی مختلف هدایت کند . بسیار اساسی و ضروری است که سیستم آموزشی ، این جهت یابی را انجام دهد . اه******** آموزش و پرورش بر اساس اصولی که قانون آموزش ملی تعیین کرده ، تعلیم موارد زیر به دانش آموزان است :

آموزش و پرورش در ترکیه

آموزش و پرورش در ترکیه

– کسب ارزش های ملت ترک

– شناخت وظایف و مسئولیت های هر فرد در برابر کشور ، و اینکه عمل به تک تک آنها قسمتی از رفتار عادی و روزمره آنان باشد

– کسب معلومات و استفاده از آنها در پیشبرد تکنولوژی مربوطه

– شهروندانی دموکرات باشند و حقوق بشر را رعایت کنند

در مجموع هدف سیستم آموزش ملی ترکیه ساختن آینده شهروندان ، و دادن امکان به دست آوردن شغلی برای تضمین خوشبختی آنان و اجتماع است .

اصول آموزش ملی ترکیه :

طبق قانون اساسی هیچ کس نباید از تحصیل محروم شود . تحصیلات ابتدایی ، اجباری و در مدارس دولتی رایگان است . به استثنای موسسات مجاز ترک که تدریس به زبان مادری و آموزشهای مذهبی ویژه ای به مردم ارائه می کنند ، بعضی مواد درسی ، اجباری و قسمتی جدا نشدنی از برنامه دوره ابتدایی و متوسطه هستند . اصولی که قانون اساسی برای آموزش ملت ترک تعیین کرده ، عبارتند از :

آموزش و پرورش در ترکیه

آموزش و پرورش در ترکیه

– همه گیر بودن آموزش به طور مساوی برای همه شهروندان

– برآوردن نیازهای آموزشی هر فرد و احتیاجات جامعه

– آزادی انتخاب

– حق تحصیل

– فرصت های مناسب

– آموزش در طول زندگی

– موافقت با اصول اصلاحی غیرمذهبی ( Reformes Laiques ) آتاتورک ( Ataturk )

– بنیانگذاری و تعلیم دموکراسی

– بالا بردن سطح علمی

– آموزش مختلط ( دختر و پسر )

– انجمن اولیاء دانش آموزان

آموزش و پرورش در ترکیه

آموزش و پرورش در ترکیه

چهارچوب ******** آموزشی ترکیه

آموزش رسمی پیش دبستانی و مهد کودک ( ۰ تا ۶ سال ) :

در ترکیه ، آموزش پیش دبستانی که شامل کودکان ۳ تا ۵ سال می شود ، اجباری نیست و جزو جدایی ناپذیر سیستم آموزشی محسوب نمی گردد ؛ بلکه مردم بیشتر به عنوان یک مکمل آموزشی به آن می نگرند . آموزش پیش دبستانی در مهد کودک ها ، کلاس های آمادگی ، کودکستان ها و دیگر مراکز نگهداری و آموزش کودکان ، توسط و******** خانه های مختلف و موسسات دیگری که اکثراً وابسته به و******** آموزش و پرورش هستند ، به کودکان ارائه می گردد . خانواده ها می توانند با پرداخت مبلغ مشخصی ، از آموزش های پیش دبستانی این موسسات به صورت نیمه وقت یا تمام وقت استفاده کنند . بیشترین قسمت مهد کودک ها ، خصوصی ، و اکثراً وابسته به مدارس ابتدایی دولتی هستند . بیشترین تعداد این موسسات برای کمک به مادرانی که بیش از بیش ناچارند در خارج از خانه کار کنند ، در شهرها متمرکز شده اند . هدف مراکز پیش دبستانی ، کمک به بچه ها جهت رشد فیزیکی ، روحی ، فردی ، و رشد و پیشرفت توانایی های آنان در استفاده صحیح از زبان ، و در نتیجه آماده شدن برای ورود به دوره دبستان است .

آموزش و پرورش در ترکیه

آموزش و پرورش در ترکیه

مدارس ابتدایی ( ۶ تا ۱۴ سال ) – دولتی ، خصوصی و مدارس ویژه :

۸ سال اول تحصیلی برای همه بچه ها ( دختر و پسر ) از سن شش تا ۱۴ سالگی اجباری است . دانش آموز ، آموزش های این ۸ سال را بدون انقطاع در مدارس مربوطه دنبال نموده و در پایان ، دیپلم تحصیلات ابتدایی را دریافت می کند . به غیر از مدارس دولتی ، مدارس خصوصی بسیاری نیز هستند که خانواده ها برای استفاده از خدمات آنها باید شهریه مربوطه را بپردازند . در مدارس دولتی ، دانش آموزان باید روپوش مدرسه خود را به تن کنند . اگر دانش آموز در پایان سال تحصیلی موفق به کسب نتایج مورد نیاز نشود ، آن سال مردود خواهد شد .هدف تحصیلات دوره ابتدایی فراهم کردن شرایط لازم برای دانش آنوزان است تا بتوانند معلومات پایه مورد نیاز ، و رفتار و عادت هایی که از آنان یک شهروند نمونه و خوب بسازد و آنها را برای زندگی اجتماعی آناده کند را کسب کنند ، و بتوانند با توجه به علاقه و استعدادهای فردی ، رشته تحصیلی خود را انتخاب کنند . در شش ماهه دوم آخرین سال از دوران تحصیلات ابتدایی ، شورای راهنمایی آموزشی ، دانش آموزان را از رشته های مختلف دبیرستان مطلع می کند و آنان رشته تحصیلی خود را برای ادامه تحصیل در دبیرستان انتخاب می کنند .

آموزش و پرورش در ترکیه

آموزش و پرورش در ترکیه

دوره متوسطه ( ۱۴ تا ۱۸ سال ) :

هدف تحصیلات دبیرستانی ، دادن حداقل شناخت عمومی به دانش آموز ، و آماده کردن وی برای بر عهده گرفتن مسئولیتهایش در یک جامعه دموکراتیک ، احترام به حقوق بشر ، و شروع تحصیلات دانشگاهی با آمادگی هر چه بیشتر و بهتر ، و یا یک زندگی حرفه ای صادقانه در ارتباط با علائق شخصی ، مهارت ها و توانایی هایش جهت شرکت فعالانه در رشد اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی کشورش می باشد .

عنوان اصلی :    Etudier en Turquie

منبع :    www.mymerhaba.com/fr

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید