آموزش و پرورش در کشور ترکیه – قسمت دوم

آموزش و پرورش در کشور ترکیه – قسمت دوم

این بار سیستم « آموزش و پرورش در کشور ترکیه – قسمت دوم » را به شما معرفی می کنم . اگر مایل به داشتن اطلاعات مختصری در مورد سیستم آموزش و پرورش کشور ترکیه هستید به شما توصیه می کنم با مطالعه قسمت اول این مطلب شروع کنید . همانطور که هنگام معرفی سیستم آموزش و پرورش کشور فرانسه خرمتتان عرض کردم ریا، قصد من از پرداختن به این سلسله مطالب ، تایید یا رد سیستم های آموزشی کشورهای دیگر نیست ، و همیشه هم نمی توان این سیستم ها را با هم مقایسه کرد چون عوامل بسیاری در این موضوع دخیل هستند ، از عوامل سیاسی ، فرهنگی و مذهبی گرفته تا عوامل جغرافیایی و غیره . ما می توانیم از هر سیستمی نکات مثبت آن را گرفته و نکات منفی آن را دور بریزیم . مطلب را تا انتها بخوانید و خودتان در باره نکات مثبت و منفی سیستم آموزش و پرورش کشور ترکیه قضاوت کنید . من حتی از این سیستم ها انتقاد هم نمی کنم چون نمی خواهم باعث ایجاد پیش داوری در ذهن بعضی از دوستان بشود ؛ وگرنه از همین سیستم آموزش و پرورش ترکیه چند تا انتقاد اساسی دارم که آنها را برای خودم نگه می دارم و فقط عین مطلب را ذکر کرده و قضاوت در باره آن را بر عهده خودتان می گذارم . ضمن جستجو و تحقیقات برای تهیه این مطلب به نکته ای برخوردم که فکر می کنم دانستن آن برای شما هم بد نباشد ؛ نکته این است که ظاهراً بعد از حدود ۱۰ سال ممنوعیت حجاب در مدارس ترکیه ، و مقاومت و پایداری مسلمانان این کشور ، این ممنوعیت اخیراً لغو شده است .

آموزش و پرورش در ترکیه

آموزش و پرورش در ترکیه

دبیرستان های عادی :

به جز تعداد معدودی استثنا ، بیشتر دبیرستان ها ، تحت مدیریت دولت اداره شده و تحصیل در آنها رایگان است . دانش آموزانی که موفق به اتمام تحصیلات دبیرستانی خود می شوند ، می توانند پس از موفقیت در کنکور ، وارد دانشگاه شوند . کنکور سراسری توسط شورای عالی آموزش عالی مدیریت شده و کاندیداهای ورود به هر دانشگاه را پس از بررسی نمرات مواد درسی مربوطه ، نتایج بدست آمده در دبیرستان و علایق دانش آموز ، تعیین می کند ، البته با در نظر گرفتن امکانات و ظرفیت هر دانشگاه جهت پذیرش دانشجو .

دبیرستان های علوم :

دبیرستان های علوم مراکزی هستند با هدف ارائه آموزش های لازم به دانش آموزانی که استثنائاً در دروس ریاضیات و علوم با استعدادتر و درخشان تر هستند ؛ تا بدینوسیله آنان را برای رسیدن به رتبه های هر چه بالاتر علمی ، آماده کند تا آنان بتوانند پاسخگوی نیازهای کشور باشند .

آموزش و پرورش در ترکیه

آموزش و پرورش در ترکیه

این مراکز دانش آموزان را به جستجو و تحقیقات علمی تشویق نموده و امکانات مورد نیاز دانش آموزانی را که به اختراع و اکتشاف علاقه مندند در اختیارشان قرار می دهد . این دبیرستان ها یک برنامه آموزشی چهار ساله را ارائه می کنند با تاکید ویژه ای روی علوم و ریاضیات . دبیرستان ها اگر در مقررات آنها پیش بینی شده باشد ، شبانه روزی هستند و زبان رسمی آموزش ها ترکی است . دانش آموزان این دبیرستان ها معمولاً نتایج بسیار خوبی در کنک********ودی دانشگاه ها کسب می کنند . در هر استان ، یک واحد میژه آموزشی ، راهنمایی و مشاوره مستقر شده که وظیفه این واحد ، سازماندهی ، بازرسی و ارزیابی راهنمایی ها و توصیه های روانی ، و خدمات ویژه آموزشی ارائه شده در موسسات آموزشی و تربیتی می باشد .

آموزش و پرورش در ترکیه

آموزش و پرورش در ترکیه

دبیرستان های آناتولی :

هدف از تاسیس این دبیرستان های برگزیده ، آموختن حداقل یک زبان خارجی به دانش آموزان می باشد تا بتوانند سطح تحصیلات خود را بهبود بخشیده و تکمیل کنند . مدت زمان تحصیل ۴ سال به اضافه یک سال کلاسهای آمادگی می باشد . به جز کلاس های زبان خارجی ، دانش آموزان ، دروس عادی دیگر مراکز تحصیلی از قبیل ریاضیات و علوم را به یکی از دو زبان انگلیسی یا فرانسه دنبال می کنند . دانش آموزانی که از این مراکز فارغ التحصیل می شوند معمولاً با نمرات بالا از کنک********ودی دانشگاه ها پذیرفته می شوند . تعداد تقاضاهای ثبت نام در این دبیرستان ها بسیار زیاد است ، و گرینش ، از طریق برگزاری یک امتحان ورودی نسبتاً دشوار انجام می پذیرد .

دبیرستان های هنرهای زیبای آناتولی :

هدف از تاسیس این دبیرستان ها فراهم کردن شرایطی است تا دانش آموزان بتوانند استعدادهای استثنایی خود در زمینه هنر را رشد دهند ، تا از این طریق ، ارزش های فرهنگی و هنری کشور را حفظ کنند . مدت زمان تحصیل ۴ سال به اضافه یک سال کلاسهای آمادگی می باشد .

آموزش و پرورش در ترکیه

آموزش و پرورش در ترکیه

دبیرستان های زبان خارجی :

این دبیرستان ها ، دانش آموزان برجسته را با برنامه های آموزشی برتر که کاملاً منطبق با منافع ، توانایی ها و سطح علمی آنان می باشد ، آموزش می دهند ؛ در ضمن ، آموزش زبان خارجی را به طور جدی تری دنبال می کنند . مدت زمان تحصیل ۴ سال است ، که سال اول شامل یک برنامه فشرده آمادگی برای زبان خارجی می باشد .

مدارس آموزشی ویژه :

در ترکیه برای معلولیت های مختلف ، مدارس ویژه ای وجود دارد . امروزه خدمات آموزشی ویژه در پنج گروه به کودکان و نوجوانان معلول ارائه می شود : نابینایی ، ناشنوایی ، معلولیت جسمی ، عقب ماندگی ذهنی ، و بیماری های درمان ناپذیر . هدف این موسسات ارائه خدمات آموزشی به کسانی است که به آموزش های خاصی نیاز دارند ، تا آنها بتوانند جایی برای خود در جامعه بیابند و هدفی برای زندگی خود داشته باشند . دانش آموزانی که به دریافت آموزش های ویژه نیاز دارند ، امکان دریافت این آموزش ها را در مدارس عادی و با دانش آموزان هم سن و سال خود خواهند داشت ؛ این ت******** است برای افزایش امکان ادغام و هم سان سازی با جامعه . مدارسی نیز برای دانش آموزانی که از هوش بالایی برخوردارند وجود دارد که به آنان اجازه می دهد تا عضو فعال جامعه خود بوده و به شغل مناسبی تسلط بیابند . تحصیل در این مراکز ( روزانه ، شبانه و شبانه روزی ) رایگان می باشد .

آموزش و پرورش در ترکیه

آموزش و پرورش در ترکیه

مدارس نابینایان :

این مدارس امکان تحصیل به کودکانی را می دهد که قدرت بینایی آنان کمتر از ۱/۱۰ از هر دو چشم ، و کسانی که قدرت بینایی هر دو چشم آنان به طور جدی ضعیف ( بین ۱/۱۰ و ۱/۳۰ ) می باشد .

مدارس ناشنوایان :

این مدارس خدمات خود را به کودکانی ارائه می کند که با وجود همه ملاحظات ، بیش از ۷۰ دسیبل شنوایی خود را از دست داده اند و جزو افراد « خیلی ناشنوا » دسته بندی می شوند ؛ همینطور کودکانی که بین ۲۵ تا ۷۰ دسیبل شنوایی خود را از دست داده اند و جزو افراد « کم شنوا » دسته بندی می شوند . مدت زمان تحصیل دوران ابتدایی در این موسسات ، ۶ سال است . تعدادی از این موسسات ، کلاسهای دوره متوسطه و مهد کودک هم دارند .

آموزش و پرورش در ترکیه

آموزش و پرورش در ترکیه

مدرسه معلولین جسمی :

این مدرسه مخصوص کودکانی است که به علت تغییر شکل جسمی قادر به دنبال کردن دوره عادی تحصیلات نیستند . این موسسه در شهر « آنکارا » قرار دارد و شامل یک دبستان ابتدایی ، کالج فعالیت های عملی ، و یک دبیرستان تخصصی می باشد .

مدرسه معلولین ذهنی :

این موسسه به کودکانی که ضریب هوشی آنان بین ۲۵ تا ۴۴ است ، می آموزد که از خودشان مراقبت کنند .

مدرسه مخصوص معلولینی که توانایی دریافت آموزش و تعلیمات را دارند :

این مدرسه مخصوص کودکانی است که ضریب هوشی آنها بین ۴۵ تا ۷۵ است .

مدارس و آموزشگاههای خصوصی :

طبق ماده ۶۲۵ قانون ، این موسسات شامل انواع مدارس ، آموزشگاهها و کلاس های خصوصی می باشد . کلیه فعالیت های این موسسات تحت کنترل و******** آموزش و پرورش است . وقتی وسعت فعالیت های تربیتی و آموزشی را در نظر می گیریم ، متوجه می شویم که برای برخی از این خدمات آموزشی ، بسیار سودمندتر خواهد بود اگر آنها را به بخش خصوصی واگذار کنیم . موقعیت ها و امکانات بسیار مهم و قابل توجهی در مدارس خصوصی در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد که تاکید ویژه ای روی آموزش زبان های خارجی و انفورماتیک دارند .

آموزش و پرورش در ترکیه

آموزش و پرورش در ترکیه

تقویم سال تحصیلی :

سال تحصیلی به طور کلی از اواخر سپتامبر یا اوائل اکتبر آغاز می شود و تا ماه می یا اوائل ژوئن سال بعد ، با تفاوت های اندکی بین مناطق شهری و روستایی ادامه دارد . یک روز تحصیلی در دو نوبت صبح و بعد از ظهر برگذار می گردد ، به جز کلاسهایی که به دلیل تعداد زیاد دانش آموزان برگذاری کلاس مذکور در یک نوبت اضافه ضروری به نظر می رسد . کلاسها ۵ روز در هفته برگذار می شوند . دو هفته تعطیلات زمستانی در ماه فوریه در نظر گرفته شده است .

 

عنوان اصلی :    Etudier en Turquie

منبع :    www.mymerhaba.com/fr

 

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید