سه معما – قسمت اول

سه معما – قسمت اول

یک ضرب المثل قدیمی می گوید که قبل از حرف زدن باید هفت بار زبان را در دهان چرخاند ؛ من هم به شما توصیه می کنم قبل از پاسخ دادن به معماهای « سه معما – قسمت اول » ، هفت بار فکر کنید چون شاید اولین پاسخی که به فکرتان می رسد ، پاسخ صحیح نباشد ! پاسخ های صحیح را می توانید در انتهای همین مطلب ملاحظه کنید .

معمای « کرم کاغذ خوار » :

معمای کرم کاغذ خوار

معمای کرم کاغذ خوار

مهرداد سه کتاب فرهنگ لغات بزرگ انگلیسی در انبار چدر بزرگش پیدا کرده است . کتابهای باشکوهی هستند ؛ هر کدام ۱۰۰۰ صفحه دارند . مهرداد که خیلی کنجکاو است آنها را اندازه گرفته ؛ هر کدام از آنها ۱۱ سانتیمتر ،و جلد چرمی آنها به تنهایی ۰/۵ سانتیمتر ضخامت دارند . ۳۳ سانتیمتر ضخامت برای سه تا کتاب فرهنگ لغات ؛ بد نیست !

این دقیقاً همان چیزی است که یک کرم کاغذ خوار به خودش گفته بود ؛ و از صفحه اول جلد اول شروع به خوردن ورق های کاغذی حتی مقوا و چرم روی جلد آنها کرده بود تا برسد به صفحه ۱۰۰۰ از جلد سوم . مهرداد بدون استفاده مجدد از متر تاشوی خودش ، طول مسیری را که کرم کاغذ خوار طی کرده بود را محاسبه کرد . آیا شما هم می توانید این کار را بکنید ؟

معمای « قرار ملاقات پیچیده » :

وقتی « نازنین » می خواست با دختر عمویش « فرشته » قرار ملاقات بگذارد ، برای اینکه کسی به راز آنها پی نبرد ، روش پیچیده ، و پر رمز و رازی را برای تعیین روز ملاقاتشان انتخاب کرد :

« روز ملاقات ما روزی خواهد بود که « پس فردا » ، « دیروز » شده باشد . این را هم اضافه می کنم که تعداد روزهای بین یکشنبه گذشته و روزی که این یادداشت را می نویسم ، با تعداد روزهای بین « پریروز » و « پس فردا » برابر است . »

نازنین چه روزی نامه اش را نوشته است ؟ روز ملاقات نازنین و دختر عمویش فرشته ، چه روزی است ؟

معمای « لیوان های شربت » :

معمای لیوان های شربت

معمای لیوان های شربت

« سعید » دوستانش را برای نوشیدن یک لیوان شربت خنک زیر سایه درختان حیاط منزلش دعوت کرده بود . ۹ لیوان شربت برای حاضرین ، روی میز گذاشته شده است . او یک بازی ساده و کوتاه به دوستانش پیشنهاد کرد : « هر کس موفق بشود که این ۹ لیوان شربت را در ۱۰ ردیف طوری بچیند که لیوانها ۳ تا ۳ تا در یک خط مستقیم قرار گرفته باشند ، حق دارد اولین لیوان شربت را نوش جان کند . » « سعید » برای انجام کاری به داخل منزل رفت ، و وقتی چند دقیقه بعد برگشت ، متوجه شد که دوستش « نادر » ، راه حل معما را پیدا کرده است ؛ شما چطور ؟

********************

پاسخ نامه

پاسخ معمای « کرم کاغذ خوار » :

پاسخ ، ۱۲ سامنتیمتر است . اولین صفحه یک کتاب انگلیسی وقتی در کنار بقیه کتابهای انگلیسی ، پشت به شما چیده شده ، سمت چپ نیست بلکه سمت راست قرار می گیرد ؛ فراموش نکنید که کتاب های انگلیسی از چپ به راست خوانده می شوند . بنابراین کرم کاغذ خوار ، مسیر زیر را طی کرده است :

+ ۰/۵ سانتیمتر ( جلد روی کتاب اول )

+ ۰/۵ سانتیمتر ( جلد پشت کتاب دوم )

+ ۱۰ سانتیمتر ( تمام صفحات کتاب دوم )

+ ۰/۵ سانتیمتر ( جلد روی کتاب دوم )

+ ۰/۵ سانتیمتر ( جلد پشت کتاب سوم )

________________________________

۱۲ سانتیمتر          مجموع طول مسیری که کرم کاغذ خوار طی کرده است

پاسخ معمای « قرار ملاقات پیچیده » :

« نازنین » نامه اش را روز سه شنبه نوشته و قرار ملاقات با دختر عمویش را به روز جمعه موکول کرده است . چرا ؟

« پس فردا » طی سه روز « دیروز » خواهد شد . بنابراین روز قرار ملاقات ،سه روز بعد از روزی است که « نازنین » نامه را نوشته است . بین « پریروز » و « پس فردا » ، چهار روز قرار گرفته . سه شنبه ، چهارمین روز هفنه است . بنابراین روز قرار ملاقات ، یکشنبه است .

پاسخ معمای « لیوان های شربت » :

پاسخ معمای لیوان های شربت

پاسخ معمای لیوان های شربت

اگر شما لیوان های شربت را همانطور که در تصویر مشاهده می کنید بچینید ، شما دقیقاً ۱۰ ردیف سه تایی خواهید داشت : ۱۲۳ – ۴۵۶ – ۷۸۹ – ۱۴۸ – ۱۵۹ – ۲۴۷ – ۲۵۸ – ۲۶۹ – ۳۵۷ و ۳۶۸

 

عنوان اصلی :    C’est logique

منبع :    Mega activites

 

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید