سه معما – قسمت دوم

سه معما – قسمت دوم

یک ضرب المثل قدیمی می گوید که قبل از حرف زدن باید هفت بار زبان را در دهان چرخاند ؛ من هم به شما توصیه می کنم قبل از پاسخ دادن به معماهای « سه معما – قسمت دوم » ، هفت بار فکر کنید چون شاید اولین پاسخی که به فکرتان می رسد ، پاسخ صحیح نباشد ! پاسخ های صحیح را می توانید در انتهای همین مطلب ملاحظه کنید . در ضمن اگر قبلاً این کار را نکرده اید می توانید شانس خودتان را در حل معماهای « سه معما – قسمت اول » هم امتحان کنید .

معمای « ۱۲ درخت گلابی » :

معمای 12 درخت گلابی

معمای ۱۲ درخت گلابی

باغبان پیر ، بابا اقبال از چهار فرزندش خیلی راضی است . . . همینطور از ۱۲ درخت گلابی اش ! تمام عمرش با عشق و صبوری به بزرگ شدن و رشدشان کمک کرده است . او تصمیم گرفته قبل از مرگش ، زمین و درخت های باغ گلابی اش را به طور کاملاً مساوی بین فرزندانش تقسیم کند . نقشه باغ و درختان میوه اش را در دستش می بینید . آیا می توانید به او کمک کنید و زمینش را به طور مساوی بین چهار فرزندش طوری تقسیم کنید که ضمن سهم مساوی از زمین باغ ، به هر کدام ۳ درخت گلابی هم برسد ؟

معمای « TOTOT  را حذف کنید » :

معمای TOTOT

معمای TOTOT

آیا می توانید با نگاه کردن به این جدول ۹ حرفی ، بگویید که کلمه « TOTOT » را چند بار می توان در این جدول خواند ؟ شما مجاز هستید از هر یک از حروف « T » داخل جدوئل که مایل بودید شروع کنید ، و به هر طرفی که مایل بودید حرکت کنید ، عمودی ، افقی ، گردش به سمت راست یا چپ ، بالا یا پایین ؛ فقط نباید در هر حرکت ، دو بار از روی یک حرف عبور کنید و یا به صورت اریب حرکت کنید .

معمای « کیک مادر بزرگ » :

معمای کیک مادر بزرگ

معمای کیک مادر بزرگ

مادر بزرگ برای عصرانه نوه هایش کیک خیلی خوشمزه ای پخته است . پدر بزرگ که عاشق معماست ، قول داده که به هر یک از ۵ نوه اش که بتواند با ۳ برش چاقو ، کیک را به ۸ قسمت مساوی تقسیم کند ، یک سهم اضافی از کیک را بدهد . « شهرزاد » راه حل معما را پیدا کرد و آن سهم اضافی از کیک را برنده شد . او چطور این کار را کرد ؟

********************

پاسخ نامه

پاسخ معمای « ۱۲ درخت گلابی » :

پاسخ معمای 12 درخت گلابی

پاسخ معمای ۱۲ درخت گلابی

این هم راه حل مشکل بابا اقبال ، باغبان پیر ما !

پاسخ معمای « TOTOT » را حذف کنید » :

۶۰ راه حل ممکن وجود دارد : ۱۳ بار با شروع از هر یک از « T » هایی که در چهار گوشه جدول قرار گرفته اند یعنی جمعاً ۵۲ بار (۵۲ =۱۳×۴ ) و همچنین ۸ بار با شروع از « T » که در وسط جدول قرار دارد . . . در مجموع ۶۰ بار .

پاسخ معمای « کیک مادر بزرگ » :

« شهرزاد » اول کیک را از بغل و به صورت افقی برید و آن را به دو قسمت کاملاً مساوی تقسیم کرد ؛ و با دو برش عمودی دیگر ، کیک را به چهار قسمت ( چهار قسمت دو طبقه یعنی در مجموع ۸ قسمت ) تقسیم کرد.

عنوان اصلی : C’est logique

منبع :  Mega activites

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید