تئاتر عروسکی خودتان را بسازید

تئاتر عروسکی خودتان را بسازید

در اینجا ، یک دستورالعمل بسیار ساده برای ساختن و اجرای یک تئاتر عروسکی زیبا و قابل حمل خدمتتان تقدیم می کنم . این تئاتر عروسکی را با استفاده از یک جعبه کارتن خالی می توانید بسازید . چون اندازه همه چیز به اندازه چعبه شما بستگی دارد بنابراین نمی توان مثل اکثر کاردستی ها ، در ابتدای کار ، اندازه های دقیق در اختیار شما گذاشت . اندازه همه قطعات کاملاً به اندازه جعبه ای که در اختیار دارید بستگی دارد و از این نظر محدودیتی ندارید . تئاتر عروسکی خودتان را بسازید و از آن لذت ببرید . هر چه بیشتر اجرا کنید ، اشکالات و ایرادات کارتان را بیشتر رفع کرده و رفته رفته کارهای بهتری ارائه خواهید داد بنابراین اجازه ندهید اشکالات احتمالی که در ابتدای کار ممکن است با آنها مواجه شوید شما را ناامید و دلسرد کند . . . به قول ناپلئون بناپارت : « کسی که هیچوقت اشتباه نمی کند ، کسی است که هیچوقت ، هیچ کاری نمی کند . »

1 - تئاتر عروسکی

1 – تئاتر عروسکی

وسایل مورد نیاز :

– جعبه کارتن خالی

– مقوای نازک

– قیچی

– رنگ ( ماژیک ، گواش یا . . . )

– کاغذ رنگی

۱ – لبه های برگردان یک سمت کارتن را جدا کنید ؛ این قسمت جلوی صحنه نمایش شما خواهد شد .

۲ – سه شکاف به عرض ۲/۵ سانتیمتر در هر یک از دو پهلوی صحنه نمایشتان ایجاد کنید . از طریق این شکاف ها ، شما قادر خواهید بود تا آدمک های نمایش را حرکت بدهید .

2 - تئاتر عروسکی

2 – تئاتر عروسکی

۳ – سه شکاف به عرض ۱/۵ سانتیمتر هم روی جعبه ( سقف صحنه نمایش ) ایجاد کنید : ۲ شکاف برای جابجا و تعویض کردن دکورهای انتهای صحنه ( تصویر ۲ ) و دکورهای وسط صحنه ( تصویر ۳ ) ، و یکی هم برای بالا و پایین بردن پرده نمایش .

3 - تئاتر عروسکی

3 – تئاتر عروسکی

۴ – پرده نمایش را می توانید با استفاده از کاغذ رنگی ، و به اندازه عرض شکاف ایجاد شده بسازید . پرده شما باید بلندتر از جعبه ( صحنه تئاتر عروسکی ) باشد تا بتوانید به راحتی آن را بالا و پایین ببرید . کف صحنه تئاترتان را هم می توانید با کاغذ رنگی یا یک تکه پارچه خوش رنگ و زیبا بپوشانید .

4 - تئاتر عروسکی

4 – تئاتر عروسکی

۵ – یک دکور هلالی شکل برای جلوی صحنه نمایشتان بسازید و آن را تزئین کنید ( تصویر ۴ ) .

دکور :

با استفاده از مقوای نازک ، پرده انتهای صحنه را بسازید . مانند پرده جلوی صحنه ، این پرده هم باید بلندتر از جعبه باشد .دکورهای وسط صحنه باید به قدری باز باشند ( تصویر ۳ ) که پرده انتهای صحنه را نپوشانند ، و تماشاگران بتوانند آن پرده را هم ببینند . در این قسمت می توانید دکورهای مختلف و متنوعی برای نمایش هایی که قصد اجرای آنها را دارید ، بسازید .

سناریوی تئاتر عروسکی :

قبل از ساختن عروسکها و یا رنگ آمیزی دکورها ، سناریو و داستان تئاتر خود را انتخاب کنید ، سپس عروسک ها و دکورهای متناسب با آن را آماده کنید . عروسک گردان ها را مشخص کنید . اگر بخواهید بیشتر کارها را خودتان انجام بدهید ممکن است کمی سر در گم بشوید . این موضوع را هم فراموش نکنید که اگر پاهای عروسک شما متحرک هستند ، شما می توانید هر بار فقط یک عروسک را حرکت بدهید چون هر دو دست شما مشغول خواهند بود .

نور :

اگر چراغ های اتاق محل نمایش را خاموش کنید ، یک لامپ میز تحریر یا چراغ خواب برای اجرای نمایش عروسکی تان کافی خواهد بود . دقت کنید که لامپ را به طرف تماشاگران نچرخانید . با قرار دادن یک تکه طلق رنگی روی یک چراغ قوه ، شما صاحب یک پروژکتور عالی خواهید شد که با قرار دادن آن روی یکی از شکاف های سقف صحنه ، کار یک پروژکتور یقفی واقعی را برای شما انجام خواهد داد .

صدا :

استفاده از صداهای مناسب ، یک نمایش عروسکی را واقعی تر و جذاب تر خواهد کرد ؛ با زدن دو ظرف خالی دسر از قسمت دهانه ، روی یک میز ، صدای سم های یک اسب را خواهید داشت ؛ با مچاله کردن پاکت خالی چیپس می توانید صدای سوختن هیزم درون شعله های آتش را داشته باشید ؛ با تکان دادن یک ورق بزرگ مقوا ، صدای رعد و برق را خواهید داشت ؛ با ریختن منظم دانه های برنج روی یک سینی فلزی ، صدای باران را خواهید ساخت ؛ با تکان دادن یک قوطی فلزی پر از سنگ ، صدای قدم زدن را خواهید داشت ؛ با کشیدن یک چوب پنبه خیس روی یک بطری خالی ، صدای کف چوبی اتاق و یا لولای در را خواهید داشت .

وسایل مختلف را امتحان کنید ، تخیلاتتان را به کار بیندازید و مطمئین باشید در اطراف خودتان منابع صوتی بینظیر و بی شماری را خواهید یافت .

یک پیشنهاد :

حتماً خودتان هم دقت کرده اید که برای کار با این تئاتر عروسکی نمی توانید از زیر یا از پشت ( مانند اکثر صحنه های تئاتر عروسکی ) صحنه را اداره کنید ، بلکه از پهلوها باید این کار را انجام بدهید ؛ به همین دلیل به شما پیشنهاد می کنم که جعبه تئاتر خود را در انتهای یک میز دراز مستقر کنید تا بتوانید از فضای پشت جعبه برای گذاشتن وسایل ، پرده ها ، صحنه ها ، عروسک ها و غیره استفاده کنید . بدین ترتیب برای انجام حرکات و اداره نمایش ، راحت تر خواهید بود .

عنوان اصلی :    Fabrique ton propre theatre

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید