آموزش در مهدکودک های چین

تقسیم-غذا-(2) اگر دوست دارید فعالیت های آموزشی و مهارتی درمهدکودک های چین را از روی تصاویر دنبال کنید و اندکی به فکر تغییر در ******** آموزشی خودمان باشید ادامه را از دست ندهید .

کودکان در چین از سن ۳ تا ۵ سالگی در دوره ی مهدکودک و پیش از دبستان آموزش می بینند . چینی ها اعتقاد دارند که در پایه های ابتدایی آموزش ، کودک باید کاملا به مهارت های اجتماعی مسلط شود ، طوری که وقتی دختری به سن ۱۵ سالگی رسید برای زندگی کردن و ازدواج و پرورش فرزندانش مشکلی نداشته باشد . چند مدت پیش یکی از دوستان ساکن چین در پیغامی برایمان نوشته بود که آخرین آموزش مهارت های زندگی در سن پانزده سالگی برای دختران به دوخت پرده ختم می شود طوری که دختر من در این سن به راحتی از هر مدل پرده را می تواند دوخت کند . درآموزش و پرورش چین ۹ سال اول تحصیل برای همه اجباری است .

در ادامه شما را با نمونه هایی از این نوع آموزش مهارت های اجتماعی و زندگی با درج تصاویری که از سایت یک مدرسه چینی انتخاب شده است آشنا می کنیم .

اینجا فقط یک مرکز پیش دبستانی و مهدکودک است …

هر روز گروهی از دانش آموزان که از قبل تعیین شده هستند درب سالن ورودی مدرسه می ایستند و با ادای احترام به دیگر دوستانشان که وارد مدرسه می شوند سلام و صبح بخیر می گویند . ابتدای سال این کار را مربیان و اموزشیاران انجام می دهند تا بچه ها یاد بگیرند .

سلام-صبح-بخیر

سلام-و-صبح-بخیر

سلام-و-صبح-بخیر-(1)

کودکان روزانه با تمرین پذیرایی با چای هنگام صبح شیوه ی در دست گرفتن سینی چای و پذیرایی از مهمان و دوستان را یاد می گیرند .

آذاب-پذیرایی

آذاب-پذیرایی-(1)

سرو-کردن-چای

روش در دست گرفتن استکان به شیوه ی مطابق فرهنگ چینی ها به کودکان به صورت مستقیم اموزش داده می شود .

روش-نوشیدن-(2)

روش-نوشیدن-(1)

روش-نوشیدن

شیوه ی احترام گذاشتن به دیگران در هنگام پذیرایی را هم آموزش می دهند . جالب اینجاست که مربیان با کودکان واقعا بچگی می کنند . روزهای خاصی از سال والدین کودکان به مدرسه دعوت می شوند و بچه ها این آداب  و مهارت هایی را که یاد گرفته اند در مقابل دیدگان والدین خود اجرا می کنند و مورد تحسین و تشویق خانواده نیز قرار می گیرند .

احترام-گذاشتن-(1)

ادای احترام یک پسر بچه چینی به پدرش در هنگام پذیرایی

احترام-گذاشتن

آموزش روش شستن دست قبل از غذا مطابق با فرهنگ چین

شستن-دست

در مدارس و مهدکودک های چین همهی کارها بین فراگیران تقسیم می شود . یکی از این نمونه فعالیت ها تقسیم غذا در هنگام ظهر است . کودکان مهدکودکی هم با نظارت مستقیم مربیان خود شیوه ی تقسیم کردن غذا بین دوستانشان را یاد می گیرند .

تقسیم-غذا

تقسیم-غذا-(1)

تقسیم-غذا-(2)

تقسیم-غذا-(3)

تقسیم-کردن-غذا

نظافت کلاس در چین به عهده ی دانش آموزان است و از طریق همان تقسیم کار صورت می گیرد . موردی که در مدارس ما با برخورد شدید اویا روبه رو می شود .

نظافت-(1)

نظافت-(3)

تقسیم-کردن-غذا-(1)

جارو زدن کلاس و جمع آوری زباله ها با دانش اموزان است .

فرهنگ-بازیافت-(1)

فرهنگ-بازیافت

نظافت-(2)

دستمال کشیدن به میز و صندلی ها و دیوار هم شاگردان انجام می دهند . همچنین بچه ها از همان ابتدا با فرهنگ بازیافت به صورت مستقیم آشنا می شوند .

نظافت

مرتب کردن دمپایی ها پس از پایان کلاس هم تقسیم کاری شده است .

جمع-کردن-وسایل

جمع کردن وسایل هم دانش آموزان انجام می دهند .

تا-زدن-لباس

تا-زدن-لباس-(1)

بچه ها حتی با روش تا زدن لباس و جمع کردن ورپوش های کار هم در این مدارس آشنا می شوند .

با-تلفن-صحبت-کردن

کودکان با فرهنگ صحبت کردن با تلفن ، شماره گیری تماس های اضطراری و بیان موارد کلیدی در مواقع اضطراری هم آشنا می شوند .

بارش-باران

بارش-باران-(1)

در این مدارس حتی شیوه ی مراقبت از خود در برابر باران ، سرما ، گرما و… هم آموزش داده می شود . با ایجاد بارش های مصنوعی شیوه ی مراقبت از خود بوسیله ی چتر و لباس باران گیر آموزش داده می شود . با توجه به این که برخی از مناظق چین در همه فصل از سال بارش باران دارند .

باغبانی-و-کشاورزی

کودکان با انواع گونه های گیاهی منطقه ی خود اشنا می شوند و هر ماه روش مراقبت از یک نوع گیاه را یاد می گیرند .

کار-با-وسایل-آشپزخانه

کار کردن با وسایل آشپزخانه هم در این مدارس اموزش داده می شود .

دستشویی

در مهدکودکها و مراکز پیش دبستانی چین حتی شیوه ی استفاده از دستشویی برای تخلیه ادرار و مدفوع و نظافت دستها هم آموزش داده می شود .


68 پاسخ به “آموزش در مهدکودک های چین”

  1. Saba می‌گه:

    الان کجا درباره عریانی چیزی نوشته شده بود؟ اگه منظورتان مهدهای وابسته به مذهب هستن مثل مهدهای قرآنی که اونا در همه شهرها هستن پس نگران نباشید .. مشکل ما اینه که میخواییم عقاید خودمونو به بچه ها تحمیل کنیم چرا اجازه نمیدیم خودش به وقتش انتخاب کنه .. ما فقط میتونیم الگو باشیم انتخاب با خودشه

  2. افسون می‌گه:

    سلام ما نسل جدید ایرانی ها فکر میکنیم با برهنه شدن با فرهنگ میشیم اما باید بدونیم اگه آدابی را که اسلام به ما آموخته بدون سلیقه شخصی رعایت کنیم اون وقت دیگران باید از ما تعریف و تقلید کنند.
    ما تا خودمون رو پیدا نکنیم نمیتونیم حرف اول و بزنیم، این حرفم خطاب به غربزده های برهنه بود که کودکان را از کودکی به برهنگی عادت میدهند تا با فرهنگ بشند!!!!!!!!!!
    یک کودک چگونه با عریانی با شخصیت شود؟؟؟ وقتی خداوند فرموده من خالق تو هستم و برای اینکه خلیفه زمین و تمام موجوداتش باشی باید به اسلام عمل کنی …..

پاسخ دهید