آموزش در مهدکودک های چین

تقسیم-غذا-(2) اگر دوست دارید فعالیت های آموزشی و مهارتی درمهدکودک های چین را از روی تصاویر دنبال کنید و اندکی به فکر تغییر در ******** آموزشی خودمان باشید ادامه را از دست ندهید .

کودکان در چین از سن ۳ تا ۵ سالگی در دوره ی مهدکودک و پیش از دبستان آموزش می بینند . چینی ها اعتقاد دارند که در پایه های ابتدایی آموزش ، کودک باید کاملا به مهارت های اجتماعی مسلط شود ، طوری که وقتی دختری به سن ۱۵ سالگی رسید برای زندگی کردن و ازدواج و پرورش فرزندانش مشکلی نداشته باشد . چند مدت پیش یکی از دوستان ساکن چین در پیغامی برایمان نوشته بود که آخرین آموزش مهارت های زندگی در سن پانزده سالگی برای دختران به دوخت پرده ختم می شود طوری که دختر من در این سن به راحتی از هر مدل پرده را می تواند دوخت کند . درآموزش و پرورش چین ۹ سال اول تحصیل برای همه اجباری است .

در ادامه شما را با نمونه هایی از این نوع آموزش مهارت های اجتماعی و زندگی با درج تصاویری که از سایت یک مدرسه چینی انتخاب شده است آشنا می کنیم .

اینجا فقط یک مرکز پیش دبستانی و مهدکودک است …

هر روز گروهی از دانش آموزان که از قبل تعیین شده هستند درب سالن ورودی مدرسه می ایستند و با ادای احترام به دیگر دوستانشان که وارد مدرسه می شوند سلام و صبح بخیر می گویند . ابتدای سال این کار را مربیان و اموزشیاران انجام می دهند تا بچه ها یاد بگیرند .

سلام-صبح-بخیر

سلام-و-صبح-بخیر

سلام-و-صبح-بخیر-(1)

کودکان روزانه با تمرین پذیرایی با چای هنگام صبح شیوه ی در دست گرفتن سینی چای و پذیرایی از مهمان و دوستان را یاد می گیرند .

آذاب-پذیرایی

آذاب-پذیرایی-(1)

سرو-کردن-چای

روش در دست گرفتن استکان به شیوه ی مطابق فرهنگ چینی ها به کودکان به صورت مستقیم اموزش داده می شود .

روش-نوشیدن-(2)

روش-نوشیدن-(1)

روش-نوشیدن

شیوه ی احترام گذاشتن به دیگران در هنگام پذیرایی را هم آموزش می دهند . جالب اینجاست که مربیان با کودکان واقعا بچگی می کنند . روزهای خاصی از سال والدین کودکان به مدرسه دعوت می شوند و بچه ها این آداب  و مهارت هایی را که یاد گرفته اند در مقابل دیدگان والدین خود اجرا می کنند و مورد تحسین و تشویق خانواده نیز قرار می گیرند .

احترام-گذاشتن-(1)

ادای احترام یک پسر بچه چینی به پدرش در هنگام پذیرایی

احترام-گذاشتن

آموزش روش شستن دست قبل از غذا مطابق با فرهنگ چین

شستن-دست

در مدارس و مهدکودک های چین همهی کارها بین فراگیران تقسیم می شود . یکی از این نمونه فعالیت ها تقسیم غذا در هنگام ظهر است . کودکان مهدکودکی هم با نظارت مستقیم مربیان خود شیوه ی تقسیم کردن غذا بین دوستانشان را یاد می گیرند .

تقسیم-غذا

تقسیم-غذا-(1)

تقسیم-غذا-(2)

تقسیم-غذا-(3)

تقسیم-کردن-غذا

نظافت کلاس در چین به عهده ی دانش آموزان است و از طریق همان تقسیم کار صورت می گیرد . موردی که در مدارس ما با برخورد شدید اویا روبه رو می شود .

نظافت-(1)

نظافت-(3)

تقسیم-کردن-غذا-(1)

جارو زدن کلاس و جمع آوری زباله ها با دانش اموزان است .

فرهنگ-بازیافت-(1)

فرهنگ-بازیافت

نظافت-(2)

دستمال کشیدن به میز و صندلی ها و دیوار هم شاگردان انجام می دهند . همچنین بچه ها از همان ابتدا با فرهنگ بازیافت به صورت مستقیم آشنا می شوند .

نظافت

مرتب کردن دمپایی ها پس از پایان کلاس هم تقسیم کاری شده است .

جمع-کردن-وسایل

جمع کردن وسایل هم دانش آموزان انجام می دهند .

تا-زدن-لباس

تا-زدن-لباس-(1)

بچه ها حتی با روش تا زدن لباس و جمع کردن ورپوش های کار هم در این مدارس آشنا می شوند .

با-تلفن-صحبت-کردن

کودکان با فرهنگ صحبت کردن با تلفن ، شماره گیری تماس های اضطراری و بیان موارد کلیدی در مواقع اضطراری هم آشنا می شوند .

بارش-باران

بارش-باران-(1)

در این مدارس حتی شیوه ی مراقبت از خود در برابر باران ، سرما ، گرما و… هم آموزش داده می شود . با ایجاد بارش های مصنوعی شیوه ی مراقبت از خود بوسیله ی چتر و لباس باران گیر آموزش داده می شود . با توجه به این که برخی از مناظق چین در همه فصل از سال بارش باران دارند .

باغبانی-و-کشاورزی

کودکان با انواع گونه های گیاهی منطقه ی خود اشنا می شوند و هر ماه روش مراقبت از یک نوع گیاه را یاد می گیرند .

کار-با-وسایل-آشپزخانه

کار کردن با وسایل آشپزخانه هم در این مدارس اموزش داده می شود .

دستشویی

در مهدکودکها و مراکز پیش دبستانی چین حتی شیوه ی استفاده از دستشویی برای تخلیه ادرار و مدفوع و نظافت دستها هم آموزش داده می شود .


68 پاسخ به “آموزش در مهدکودک های چین”

 1. شیما می‌گه:

  سلام، خسته نباشید. مطالب و تصاویر فوق عالی بود، من با مونا و بقیه که فرمودند تصاویر و مطالب بیشتر از کشورهای دیگر گذاشته بشه موافقم.
  اگر بخواهیم در کشور ماهم عملی بشه از سازمان بهزیستی باید شروع بشه. وقتی برای همه مهد ها این قوانین دستورالعمل بشه دیگه اولیا نمی تونند ******** کنند چون تو هر مهد دیگه ایی که برن این قوانین است. امیدوارم بتونیم کودکانمون رو اونطور که شایسته نام انسان هست رو تحویل این جامعه که پر از ایراد است بدیم تا شاید روزی جامعه ایرانی جامعه ای سالم و پربار بشه. آمین

 2. سما می‌گه:

  سلام . خدا قوت
  منم مربی پیش دبستانی هستم و این مشکل رو با خانواده یا مدیر مدرسه دارم
  مثلا واسمون تابستون جلسه آموزشی میذارن و میگن آموزش حروف الفبا ممنوع هستش و واستون گزارش رد می کنیم
  حالا میایم مدرسه مدیر میگه خانواده ها میگن اگه درس نمیدین ما بریم یه مدرسه ی دیگه ، پس شما درس بدین
  شما بگین معلم بدبخت چیکار کنه؟خصوصا اگه معلم رسمی نباشه!

 3. مونا می‌گه:

  عالییییییییی بود
  کاش از کشور های مختلف دیگه هم بذارین , میدیدیم و خوباشو بکار بگیریم
  ولی تنهاراه برای اجرایی شدنش توجیه والدینه..وقتی خود خانواده ها از ما حمایت نمیکنن تا آموزش بهتری رو بچه ها داشته باشند این میه دیگه!وقتی اولیا خودوشن از سطح سواد بالایی برخوردار باشن قطعا اینارو هم درک میکنن و استقبال میکنن و میدونن تاثیرشو..

  اماوقتی ندونن…
  و وای از آن روزی که قشر بی سواد تو جامعه زیاد باشه

 4. سارا می‌گه:

  سلام آموزش در همه موارد زندگی باید در یک سطح باشد یعنی دختری که فارغ التحصیل شد باید هم درس ، آداب اجتماعی ، آشپزی و خیاطی بچه داری شوهرداری رقص کارهای هنری و تمام مهارت هایی که برای یک زندگی باکیفیت لازم است را یاد داشته باشد و همین طور برای پسر ها . من کسانی رامی شناسم که دکترا دارند ولی در الفبای زندگی مونده اند و نمی توانند زندگی با همراه با آرامش و شادی برای خودشون و اطرافیان شون فراهم کنند ممنون از سایت خوب تون

 5. فاطیما می‌گه:

  باعرض سلام خدمت همه دوستان گلم
  من تازه مجوز مهد گرفتم و راه اندازی کردم.از این سایت خیلی کمک گرفتم.خانواده بچه ها رو دعوت کردم وبهشون نشون دادم اکثریت موافق بودن وباهام همکاری کردن وخدا رو شکر یه مهد خوب با یه بچه های عالی دارم گرچه که تعدادشون کمه.میخوام بگم همه میتونن انجامش بدن من تو یه شهر کوچیک با تعداد کم شروع کردم شماها هم میتونین.

 6. نسرین می‌گه:

  من هر سال تو کلاسم این آموزش هارو دارم و اولیا هم هیچ مخالفتی ندارند چون در اول سال طی جلسه ای روش تدریسمو توضیح میدم
  و بهشون میگم که آخر سال ازم ممنون خواهند شد

 7. اریکا می‌گه:

  اینقدر تاسف میخورید که چی آخرش به کجا میکشه؟میان اینارو یاد ببدن میگید داره کار میکشه یاد نمیدن می گید چرا یاد میده پس این معلمای بیچاره این وسط چیکارند؟ پاسخ بدین

 8. massi می‌گه:

  با سلام من مربی پیش دبستانی در خارج ایران بودم و الان چند ماهه کارم را تو اصفهان دارم شروع میکنم منتها دخالت والدین اونقدر زیاده که آدم نمیدونه به مامانا یاد بده یا بچه هاشون تازه کلی هم ایراد و دستور اضافه مدیریت هم ادعا میکنه نمیشه جلوشون ایستاد چون خصوصی هست و دیگه نمیان خلاصه به امید روزی که بتونیم فرزندانمون را اونجوری که شایسته هستند تربیت کنیم با روشهای جدید و بالا برن خلاقیت و مهارتشون

  • ninimaster می‌گه:

   سلام
   با تشکر از نظر شما
   بد نیست آموزش هایی که تو زمینه ارتباط والدین با مربیان مهدهای کودک هست ارائه نماییم
   پیشاپیش از همکاری شما تشکری میکنیم

 9. mobin می‌گه:

  goooooooooooooooooooooooooooood

 10. مریم خالقی می‌گه:

  سلام.من مدیر مهدکودکی در اصفهان هستم.از خوندن مطلبتون بسیار لذت بردم.سپاس فروان.ممنون میشم مطالبی در این زمینه هابگذارید.اینکه مهد وپیش دبستان در کشورهای دیگر چگونه عمل میکنن بر دانش وعمل ما می افزاید

پاسخ دهید