باد کجاست ؟

باد کجاست ؟

نقش عناصر طبیعی در زندگی ما آنقدر مهم است که گاهی آن را فراموش می کنیم !! چطور ممکن است ؟ . . . آیا تا حالا فکر کرده اید که اگر باران نبارد ، چه خواهد شد ؟ اگر زنبورها دیگر عسل تولید نکنند ؟ اگر هیچ حیوانی دیگر حشرات را نخورد ؟ اگر همه یخهای قطب شمال و جنوب آب شوند ؟ اگر نسل همه ماهی ها منقرض شود ؟ اگر میوه درختان آنقدر تلخ و بدمزه شوند که دیگر نتوانیم آنها را بخوریم ؟ . . . و اگر باد دیگر نوزد ؟ بعضی از این سوالها شاید به نظر شما مسخره بیاید ، ولی بهتر است آنها را جدی بگیریم . بچه ها می توانند از تصویر شماره ۷ کپی بگیرند و آن را به سلیقه خودشان رنگ آمیزی کنند . داستان « باد کجاست ؟ » با زبانی کودکانه ، اهمیت وزیدن باد را به کودکان یادآوری می کند .

1 - باد کجاست ؟

1 – باد کجاست ؟

آخرین روز کلاس بود و آقای « ماتیو » ( Mathieu ) معلم کلاس ، خیلی خوشحال بود . او همه بچه های کلاسش را توی حیاط دور هم جمع کرده تا همگی در باره برنامه هایی که برای تعطیلات تابستان در نظر گرفته اند حرف بزنند .

« له آ » ( Lea ) گفت : « من به کنار دریا می روم ، و خیلی خوشحالم از این که توی ساحل می توانم با بادبادکم بازی کنم . »

2 - باد کجاست ؟

2 – باد کجاست ؟

« ژیل » ( Gilles ) گفت : « من و پدرم چند روزی با یک قایق بادبانی به مسافرت می رویم و در بندرهای مختلف توقف خواهیم کرد . »

« آنتوان » ( Antoine ) گفت : « من به خانه پدر بزرگ و مادر بزرگم می روم . آنها توی یک دهکده بالای کوه زندگی می کنند . »

آقا معلم به « نانسی » ( Nancy ) گفت : « تو چکار می کنی ؟ »

– « اوه من ، خانه می مانم ؛ البته مادرم قول داده ما را به گردش ببرد ، مثلاً به باغ وحش خواهیم رفت ؛ و برای دیدن خاله « شارلوت » (  Charlotte ) و بقیه اعضای خانواده سوار قطار خواهیم شد . »

3 - باد کجاست ؟

3 – باد کجاست ؟

وقتی همه دانش آموزان در باره برنامه هایشان برای تعطیلات صحبت کردند ، آقای « ماتیو » به آنها گفت : « شما امسال خیلی خوب کار کردید و استحقاق این استراحت را دارید ؛ برای همه تان تعطیلات خوب و خوشی را آرزو می کنم . »

باد که در حیاط مدرسه در حال وزیدن بود همه این حرفها را شنید و با خودش گفت : « من هم به کمی استراحت احتیاج دارم ؛ از این همه وزیدن خسته شدم . » و بلافاصله خوابش برد . . . بله ؛ ولی چه اتفاقی می افتد وقتی باد خوابش می برد ؟

در ساحل دریا ، « له آ » غمگین است چون بادبادکش نمی خواهد در آسمان اوج بگیرد . برادر بزرگش به او می گوید : « هنوز باد شروع به وزیدن نکرده ، کمی صبور باش . »

4 - باد کجاست ؟

4 – باد کجاست ؟

« ژیل » و پدرش خیلی ناراحت هستند چون هیچ بادی نمی وزد تا در میان بادبان ها بپیچد و قایق را به حرکت در آورد و آنها مجبورند در اسکله بمانند . « آنتوان » نمی تواند با پدر بزرگش موش خرماها را از نزدیک ببینند چون سرتاسر کوهستان را مه غلیظی فرا گرفته و فقط یک تند باد درست و حسابی می تواند این مه را از بین ببرد .

5 - باد کجاست ؟

5 – باد کجاست ؟

وقتی « نانسی » برای دیدن حیوانات به باغ وحش رفت ، گرمای هوا واقعاً خفه کننده بود . کوچکترین نسیمی برای خنک کردن حیوانات نمی وزید و آنها برای خنک کردن خودشان به سایه درختان و بوته ها پناه برده بودند ؛ خلاصه اینکه توی باغ وحش چیزی برای دیدن نبود . دو روز بعد ، منزل خاله شارلوت ، نانسی مشغول تماشای توربین های برق بادی بود که مثل دیوهای غول پیکر ، غمگینانه بازوانشان را رو به آسمان باز کرده بودند .

6 - باد کجاست ؟

6 – باد کجاست ؟

روزها می گذشت اما اثری از باد دیده نمی شد . مردم نگران بودند ؛ شایعه ای در بین مردم پخش شده بود که آنها را بیشتر نگران می کرد . . . « باد ناپدید شده ! او برای همیشه رفته ؟ » این شایعه دهان به دهان گشت تا به گوش باد که در حیاط مدرسه خوابیده بود ، رسید . باد که از خواب بیدار شده بود گفت : « چه کسی دنبال من می گردد ؟ چه کسی به من احتیاج دارد ؟ »

7 - باد کجاست ؟

7 – باد کجاست ؟

او که بعد از یک خواب طولانی احساس سرزندگیو شادابی می کرد ، یک نفس عمیق کشید و شروع به وزیدن کرد ؛ وزید و وزید . . . تا اینکه همه چیز دوباره جان گرفت و زنده شد . بادبادک رنگارنگ در اوج آسمان به پرواز درآمد ؛ باد در میان بادبانهای قایق کوچک پیچید و آن را در میان امواج به حرکت در آورد .

8 - باد کجاست ؟

8 – باد کجاست ؟

مه غلیظ از بین رفت و کوهستان که روشن شده بود در زیر نور آفتاب شروع به گرم شدن کرد . توربین های برق بادی بدون خستگی و با انرژی شروع به چرخیدن کردند . . . باد برگشته ! . . . باد برگشته !

عنوان اصلی :    Ou est passe le vent

نشریه اینترنتی زندگی کودکان

 

 


پاسخ دهید