اولین قدم های اردک کوچولو

اولین قدم های اردک کوچولو

جوجه اردک کوچولو ، سر از تخم بیرون آورده و می خواهد خودش و دنیای اطرافش را کشف کند . او هنوز نمی داند که یک جوجه اردک است . او نمی داند که یک اردک چه توانایی هایی دارد ؛ چه کارهایی را می تواند و چه کارهایی را نمی تواند انجام دهد ؛ او خیلی گرسنه است ولی نمی داند چه چیزهایی را می تواند و چه چیزهایی را نمی تواند بخورد ؛ گرسنگی به او فشار می آورد و این باعث می شود تا دست به کارهای عجیب و غریبی بزند ؛ باید کمکش کرد .

در پایان داستان « اولین قدم های اردک کوچولو » چند دانستنی مفید در باره اردک ها ذکر شده که خواندن آنها برای کودکان خالی از لطف و فایده نیست . امیدوارم بچه ها این داستان را بپسندند .

1 - اولین قدم های اردک کوچولو

1 – اولین قدم های اردک کوچولو

مامان اردک ، همیشه برای شیرجه زدن ، شنا کردن ، ماهیگیری زیر آب ، و آب بازی توی برکه نزدیک درخت شاه بلوط عجله دارد .

2 - اولین قدم های اردک کوچولو

2 – اولین قدم های اردک کوچولو

برای همین از همسایه اش یعنی خانم مرغ خواهش کرد که تا او با دوستانش می رود تا در آب برکه حمام کند ، روی تخم او هم بنشیند !

3 - اولین قدم های اردک کوچولو

3 – اولین قدم های اردک کوچولو

و بدین ترتیب یک روز صبح تخم ها باز شدند و چهار تا جوجه از آنها بیرون آمدند . . . به همراه یک جوجه اردک زیبا که مادرش اسم او را « ادوارد » ( Edouard ) گذاشته بود !

4 - اولین قدم های اردک کوچولو

4 – اولین قدم های اردک کوچولو

چون مامان اردک هنوز هم برای شیرجه زدن ، شنا کردن ، ماهیگیری زیر آب ، و آب بازی توی برکه عجله داشت ، تصمیم گرفت تربیت جوجه اش را هم به خانم مرغ بسپرد .

5 - اولین قدم های اردک کوچولو

5 – اولین قدم های اردک کوچولو

خانم مرغ می خواهد به جوجه اردک مثل بقیه جوجه هایش یاد بدهد که چطور باید با نوکشان دانه ها را از زمین جمع کنند ، اما . . . نوک « ادوارد » اردک کوچولو ، مثل چهار دوست دیگرش باریک نیست ؛ نوک او پهن و صاف است . . .

6 - اولین قدم های اردک کوچولو

6 – اولین قدم های اردک کوچولو

چطور می تواند دانه های برنج را از زمین جمع کند و بخورد وقتی نوک تیز ندارد ؟ ادوارد خیلی مایوس شد و آنقدر گرسنه بود که به دوستانش ، جوجه ها ، پشت کرد و راهش را گرفت و رفت .

7 - اولین قدم های اردک کوچولو

7 – اولین قدم های اردک کوچولو

سر راهش به یک حلزون برخورد ، و تصمیم گرفت بلافاصله او را بخورد اما حلزون فریاد زد : « تو که نمی خواهی این کار را بکنی ، دوست من ؟ یک لحظه فکر کن ؛ صدف من مثل سیمان محکم است ؛ دندانهایت را خواهد شکست ! »

8 - اولین قدم های اردک کوچولو

8 – اولین قدم های اردک کوچولو

حلزون پس از گفتن این حرف ، راهش را گرفت و رفت ؛ در حالی که « ادوارد » هم که بیش از پیش گرسنه اش شده بود به راهش ادامه داد !

9 - اولین قدم های اردک کوچولو

9 – اولین قدم های اردک کوچولو

پس از گذشت یک مدت نسبتاً طولانی ، آدوارد با خودش گفت : « آن حلزون به من دروغ گفت ! اردک ها که دندان ندارند . . . من اصلاً باهوش نیستم ! » اما حلزون دیگر خیلی دور شده بود .

کمی بعد ادوارد به یک قورباغه سبز برخورد . در حالی که از این کشف خودش خیلی خوشحال شده بود تصمیم گرفت با اشتهای فراوان ، او را قورت بدهد . قورباغه در حالی که می خندید ، به او گفت :

10 - اولین قدم های اردک کوچولو

10 – اولین قدم های اردک کوچولو

« حتی فکرش را هم نکن دوست من ! توی شکم تو ، آنقدر تکان می خورم ، می رقصم ، و بالا و پایین می پرم که ********که می گیری ! »

و در حالیکه ادوارد به حرفهای او فکر می کرد ، قورباغه سریع پرید و وارد یک دشت پر از گل شد و فرار کرد .

11 - اولین قدم های اردک کوچولو

11 – اولین قدم های اردک کوچولو

اردک کوچولو با پاهای کوچکش به راه خودش ادامه داد . او بیش از پیش گرسنه اش شده بود ! نزدیک برکه ، کسی او را صدا کرد : « بیا اینجا ادوارد کوچولوی من ! تو باید شنا کردن را یاد بگیری . . . »

این صدای مامان اردک بود که با خانم مرغ ماهیخوار ، دو تایی مشغول آبتنی بودند !

12 - اولین قدم های اردک کوچولو

12 – اولین قدم های اردک کوچولو

اما ادوارد خیلی عصبانی است : « من نمی خواهم خیس بشوم ، چون چیزی برای خشک کردن خودم ندارم ! »

مامان اردک و خانم مرغ ماهیخوار از ته دل خندیدند : « تو به حوله یا سشوار احتیاجی نداری ! پرهای تو ضد آب هستند . بیا توی آب ؛ خودت متوجه می شوی . . . خیلی عالی و خوش آیند است ! »

13 - اولین قدم های اردک کوچولو

13 – اولین قدم های اردک کوچولو

ادوارد ناله ای کرد و گفت : « نه ؛ من خیلی گرسنه ام ! می روم ببینم چند تا دانه توی راه پیدا می کنم یا نه ؟ »

14 - اولین قدم های اردک کوچولو

14 – اولین قدم های اردک کوچولو

در همین هنگام ، خانم مرغ ماهیخوار در حالیکه از بالای درخت توی آب شیرجه می زد ، فریاد زد : « اعتراف کن که می ترسی ! چه بد ! حیف شد ! »

ادوارد به قدری از شنیدن این حرف ناراحت شد که برای عقب نماندن از مرغ ماهیخوار ، او هم شیرجه زد توی آب !

15 - اولین قدم های اردک کوچولو

15 – اولین قدم های اردک کوچولو

در اعماق آب و کف رودخانه ، او یک عالمه ماهی ، کرم های کوچک ، تخم قورباغه و چیزهای لذیذ دیگری را پیدا کرد . . . خوراکی های مورد علاقه همه اردک های کوچولو !

16 - اولین قدم های اردک کوچولو

16 – اولین قدم های اردک کوچولو

وقتی هر دو به سطح آب برگشتند ، مامان اردک فریاد زد : « آفرین ! شیرجه فوق العاده ای بود ؛ من به اردک کوجولوی خودم افتخار می کنم ! »

17 - اولین قدم های اردک کوچولو

17 – اولین قدم های اردک کوچولو

از آن روز به بعد ، ادوارد ، اردک کوچولو ، از صبح تا عصر وقتش را به آب بازی توی برکه می گذراند ؛ اما قبل از اینکه هوا تاریک شود با مامان اردک قدم زنان به مرغدانی برمی گردد تا بخوابد .

 

دانستنی های مفید در باره اردک ها

18 - اولین قدم های اردک کوچولو

18 – اولین قدم های اردک کوچولو

در مرغدانی ها ، اردک ماده زیاد دوست ندارد روی تخم های خودش بخوابد ؛ به همین دلیل بیشتر وقتها این کار را بر عهده مرغ ها می گذارد !

19 - اولین قدم های اردک کوچولو

19 – اولین قدم های اردک کوچولو

اردک ها عاشق آب هستند برای همین بیشتر وقت ها از مرغدانی هایشان خارج می شوند و برای آبتنی به برکه ها و تالاب های اطراف می روند . آنها به کمک پاهای پرده دارشان می توانند به خوبی شنا کنند .

20 - اولین قدم های اردک کوچولو

20 – اولین قدم های اردک کوچولو

اردک ، منقار پهنی دارد که لبه آن دارای تیغه های ریزی است که هنگام آب خوردن نقش فیلتر را بازی می کنند و مانع از ورود هر چیزی به دهانشان می شوند .

21 - اولین قدم های اردک کوچولو

21 – اولین قدم های اردک کوچولو

اردک ها راه رفتن خاص خودشان را دارند ؛ در حالی که به جلو قدم برمی دارند ، پشتشان را تکان می دهند .

22 - اولین قدم های اردک کوچولو

22 – اولین قدم های اردک کوچولو

پرهای اردک از لایه نازکی از چربی پوشیده شده اند . به خاطر همین پرهای ضد آب ، آنها هیچوقت خیس نمی شوند و می توانند تا هر وقت که بخواهند آبتنی کنند .

23 - اولین قدم های اردک کوچولو

23 – اولین قدم های اردک کوچولو

اردک ها برای پیدا کردن تخم قورباغه ها ، بچه قورباغه ها ، کرم ها و ماهی های کوچک که غذای مورد علاقه شان هستند ، به داخل آب شیرجه می روند .

عنوان اصلی :  Petit canard clopin – clopant

نویسنده :  Claude Clement

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید