کودکان کار در جهان – قسمت اول

کودکان کار در جهان – قسمت اول

امروزه بیش از ۲۰۰ میلیون کودک در سرتاسر جهان به کارهایی اشتغال دارند که به رشد روانی ، فیزیکی و احساسی آنان به شدت صدمه می زند . کودکان ناچار به انجام این کارها هستند چون زندگی خود و خانواده هایشان به درآمد هر چند اندکی که از این راه کسب می کنند ، بستگی دارد . پدیده کار کودکان حتی در کشورهایی که اکیداً ممنوع اعلام شده ، در بیشتر موارد در پشت دیواری از سکوت و بی تفاوتی پنهان شده ؛ اما این دیوار ، شروع به مت******** شدن کرده است ! ریشه کنی این معضل در بسیاری از کشورها ، سالها به طول خواهد انجامید ، ولی با بعضی از انواع کار کودکان باید خیلی فوری برخورد و مبارزه کرد . سه چهارم کودکان کار از روی اجبار و بر خلاف میل شخصی به بدترین انواع ممکن کار می پردازند ، مانند : مبارزات مسلحانه ، بردگی ، بهره برداری غیر اخلاقی و کارهای خطرناک . از میان برداشتن واقعی کار کودکان ، یکی از ضروری ترین اه******** دورانی است که در آن به سر می بریم . « کودکان کار در جهان – قسمت اول » اولین مطلب از سلسله مطالبی در مورد کار کودکان و قوانین مربوط به آن در کشورهای مختلف جهان است که به مرور زمان تقدیم حضورتان خواهم کرد . در قسمت دوم همین مطلب ، دلایل اصلی کار کودکان ، عواقب وخیم آن و راهکارهای موجود برای حذف کامل آن را بررسی خواهیم کرد . امیدوارم مورد توجه شما قرار بگیرند .

1 - کودکان کار در جهان

1 – کودکان کار در جهان

چه کسانی را می توان « کودکان کار » نامید ؟

طبق گزارش سازمان بین المللی کار ( Bureau International du Travail ) یک کودک از هر ۶ کودک ۵ تا ۱۷ ساله یعنی در مجموع ۲۰۰ میلیون کودک ناچارند برای زنده ماندن کار کنند . نگران کننده تر از این آمار ، تعداد کودکانی است که به انجام سخت ترین و کثیف ترین کارها که سلامت جسمی ، روحی و روانی آنان را به خطر می اندازد ، وادار می شوند یعنی یک کودک از هر ۸ کودک ( در مجموع حدود ۱۷۹ میلیون کودک ) .

از اینها گذشته :

-حدود ۱۱۱ میلیون کودک زیر ۱۵ سال وادار به انجام کارهای بسیار خطرناک می شوند که باید فوراً جلوی این کار گرفته شود .

2 - کودکان کار در جهان

2 – کودکان کار در جهان

-۵۹ میلیون جوان بین ۱۵ تا ۱۷ ساله نیز وادار به انجام کارهای بسیار خطرناک می شوند که یا باید تحت حمایت قرار گیرند و یا اینکه به کلی جلوی این کار نیز گرفته شود .

-۸/۴ میلیون کودک وادار به انجام کارهای کثیفی می شوند که ذاتاً محکوم و غیر قابل قبول هستند ، از قبیل : بردگی ، خدمتکاری به خاطر بدهی و دیگر اشکال کار اجباری مانند سربازی اجباری جهت شرکت در جنگ های مسلحانه ، خود فروشی ، تهیه عکس و فیلم های غیراخلاقی و مستهجن ، و دیگر کارهای نامشروع و غیر قانونی .

3 - کودکان کار در جهان

3 – کودکان کار در جهان

مشکل « کودکان کار » ، مشکلی بین المللی است که هیچ کشور و یا منطقه ای از جهان وجود ندارد که با آن سر و کار نداشته باشد ، انواع بحران ها ، فجایع طبیعی ، شوک های اقتصادی ، بیماری های واگیردار مانند ایدز ، جنگ های مسلحانه ، هر یک تعداد همواره رو به افزایشی از جوانان را به سوی شغل هایی که دیر یا زود باعث ناتوانی و ضعف آنان می شود ، و اکثراً هم غیرقانونی و مخفیانه هستند سوق می دهد ، کارهایی مانند : خود فروشی ، قاچاق مواد مخدر ، بازی در فیلم ها و عکس های غیر اخلاقی و دیگر فعالیت های نامشروع و کثیف .

4 - کودکان کار در جهان

4 – کودکان کار در جهان

وسعت پراکندگی کودکان کار :

طبق آمار سازمان جهانی کار ، تعداد کودکان بین ۵ تا ۱۴ ساله در کشورهای در حال رشد که مجبور به کار کردن هستند حدود ۲۵۰ میلیون نفر است . طبق همین گزارش ، کار کودکان در قرن بیست و یکم به دلیل شکل ها و فرم ها مختلفی که به خود می گیرد ، همیشه در حال تغییر است و پدیده ثابتی نیست . با توجه به جدیدترین اطلاعات ، حدود ۳۵۲ میلیون کودک ۵ تا ۱۴ ساله ، امروزه به نوعی از فعالیت های اقتصادی مشغول هستند .

5 - کودکان کار در جهان

5 – کودکان کار در جهان

از این تعداد ، ۱۰۶ میلیون کودک که به سن قانونی برای کار کردن ( معمولاً ۱۵ سال ) زسیده اند ، به کارهای معقول و مناسب و یا کارهای سبکی مانند کارهای خانه و یا فعالیت هایی در راستای تربیت و آموزش آنان ، اشتغال دارند ؛ ولی ۲۰۰ میلیون کودک دیگر مجبور به انجام کارهایی هستند که سریعاً باید جلوی آنها گرفته شود . طبق ارزیابی سازمان جهانی کار ، بزرگترین مانع بر سر راه ریشه کنی قطعی کار کودکان ، بدون توجه به وضعیت اقتصادی کشورها ، گستردگی و غعالیت آن در زمینه هایی است که از چنگ کنترل مقامات و سازمان های مسئول می گریزند ؛ تعدادی از این حوزه های تقریباً غیر قابل کنترل کار کودکان عبارتند از :

-کودکان تولید کننده ( معادن ، صنایع شیشه و قالی بافی )

-کودکان خدمتکار به خاطر بدهی ( برای مثال در قاره آسیا )

6 - کودکان کار در جهان

6 – کودکان کار در جهان

-کودکان برده ( نوکری و کلفتی در منازل ، و اعمال خلاف اخلاق . . . کارهایی که در آفریقا کودکان از سن ۵ سالگی ناچار به انجام آنها می شوند )

-کودکان کارگر در خانواده و یا قبیله و اجتماع خودشان ( این کودکان ۱/۳ کارگران بخش کشاورزی در بعضی کشورهای در حال رشد را تشکیل می دهند )

-دخترانی که به کارهای خانه و خانه داری می پردازند « کارگر » یا « کودک کار » محسوب نمی شوند !

از دیدگاه سازمان « یونیسف » ( Unicef ) و دیگر سازمان هایی که پیگیر مسئله کودکان کار هستند ، کار قابل قبول و مناسب برای کودکانی که به سن قانونی کار کردن رسیده اند ، به فعالیت هایی گفته می شود که به اطلاعات و مهارت آنان افزوده و به خاطر انجام آنها کاملاً طبق قانون با آنان رفتار می شود ؛ و کار غیر قابل قبول و غیر قابل تحمل برای کودکان به فعالیت هایی گفته می شود که در راه رشد فکری ، جسمی و روانی آنان موانع اساسی و خطرناکی ایجاد می کنند .

7 - کودکان کار در جهان

7 – کودکان کار در جهان

کودکان کار چه کارهایی انجام می دهند ؟

در سرتاسر جهان ، کودکان کار را می توان در مزارع کشاورزی ، معادن ، کارگاه های تولیدی و آشپزخانه ها پیدا کرد . صنایع کشاورزی ، بزرگترین استفاده کننده از کار کودکان هستند . کار در این ح.زه ، در اکثر موارد طوری سالزماندهی می شود که کودکان ناچارند به همان اندازه و دشواری والدینشان کار کنند . آمار مرگ و میر ، سوءتغذیه و بیسوادی تقریباً در همه مناطق روستایی جهان بسیار بالاتر از مناطق شهری است . معمولاً شرکت های بزرگ ،قوانین مربوط به سن و سال ، و مدت زمان کار کودکان را رعایت می کنند ؛ ولی این موضوع در مورد شرکت های کوچک و کارگاه های تولیدی زیر زمینی و غیر قانونی که به طور مفرط از این کارگران بسیار کم هزینه و اقتصادی استفاده می کنند ، صدق نمی کند . کودکانی را می توان یافت که به ذوب فلزات ، قالی بافی و یا تولید کبریت مشغولند . این کارگاه های تولیدی غیر قانونی اکثراً فاقد دستگاه های تهویه هوا و نور کافی هستند ؛ اصطلاحاً به اینگونه اماکن « آتلیه های عرق ریزی » می گویند !

8 - کودکان کار در جهان

8 – کودکان کار در جهان

کودکانی که تحت عنوان خدمتکار به کار مشغول هستند ، معمولاً توسط والدینشان ، اجاره داده شده و یا به خانواده های ثروتمند فروخته می شوند ! در بیشتر موارد ، این خدمتکاران ، دخترانی ( اکثراً زیر ۱۳ سال ) هستند که در منزل اربابشان زندگی می کنند . اکثر کسانی که در این زمینه تحقیق می کنند معتقدند که در بسیاری از موارد این دختر بچه ها هدف کودک آزاری اربابانشان قرار می گیرند . شاید این دسته از کودکان ( خدمتکاران بی جیره و مواجب در خانه ثروتمندان ) بیش از بقیه کودکان کار ، استثمار شده و قادر به دفاع از خودشان و طلب کمک نیستند چون به صورت کاملاً منزوی در خانه اربابانشان زندگی کرده و تماسی با دنیای خارج ندارند .

9 - کودکان کار در جهان

9 – کودکان کار در جهان

در این میان ، کودکان خیابانی را هم نباید فراموش کرد ؛ کودکانی که به خاطر فقر از خانه و کاشانه شان رانده شده و یا یتیم و بی سرپرست هستند و به صورت دائمی در خیابان ها زندگی می کنند . این کودکان از راه فروش سیگار و آدامس ، واکس زدن کفش ها ، شستن ماشین ها ، آواز خواندن در پیاده روها و گدایی امرار معاش می کنند . بسیاری از آنان سرنوشتی به جز عضویت در باندهای خلاف کار و جنایتکار و یا اعمال خلاف اخلاقی ندارند .

10 - کودکان کار در جهان

10 – کودکان کار در جهان

چرا کودکان کار می کنند ؟

آنها به خاطر مسائل اقتصادی یا سیاسی از دنیای کودکی شان جدا شده اند تا بهای فقر ، یک بحران و یا یک جنگ را بپردازند . چون نیروی کار فرمانبردار و مطیعی هستند ، روز به روز ، بیشتر مورد استثمار و انواع سوءاستفاده ها قرار می گیرند ؛ حتی در پاک سازی میادین مین هم به کار گمارده می شوند . . . می بینید که هیچ چیز از آنان دریغ نمی شود ! مورد توجه ، به خاطر انعطاف پذیری بدنشان ، اندازه کوکشان یا فقط به خاطر چهره بانمکشان ، در معادن ذغال سنگ کلمبیا ، کلنگ می زنند . . .

11 - کودکان کار در جهان

11 – کودکان کار در جهان

ریه هایشان در دباغ خانه های پاکستان دچار مسمومیت می شود ؛ یا به عنوان مانکن ، ساعتها زیر آفتاب سوزان بی حرکت برای موسسات تبلیغاتی نقش مجسمه را بازی می کنند . پدیده کار کودکان از بیش از ۳۰ سال پیش به این طرف تغییر چهره داده و دچار تحولات زیادی شده است ؛ و دیگر نمی توان عنوان « کارآموزی » یا هر عنوان فریب دهنده دیگری را روی آن نهاد .

بحران های اقتصادی ، بدهی های کشورهای فقیر ، برنامه های انطباق ساختاری و ریاضت های اقتصادی تحمیل شده توسط « صندوق بین المللی پول » ( le Fond Monetaire International ) و « بانک جهانی » ( la Banque Mondiale ) به این کشورها باعث کاهش چشمگیر بودجه امور اجتماعی و آموزشی آنان شده است . بعضی از شرکت های چند ملیتی ابایی از استفاده از نیروی ارزان قیمت کار کودکان ندارند .

12 - کودکان کار در جهان

12 – کودکان کار در جهان

کودکان ناچارند برای زنده ماندن کار کنند و کارفرمایان بی رحم و بی وجدان برای استفاده از نیروی کار کودکان تردیدی به خود راه نمی دهند . در بیشتر موارد برآوردن نیازهای اولیه خانواده ها بر عهده کودکان است .

عنوان اصلی :    Le travail des enfants

منبع :    www.droitsenfant.ir/travail.htm

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید