کودکان کار در جهان – قسمت دوم

کودکان کار در جهان – قسمت دوم

در « کودکان کار در جهان – قسمت اول » ، به تعریف کودکان کار ، وسعت پراکندگی این پدیده در جهان ، انواع کارهایی که انجام می دهند و علت پیدایش این پدیده پرداختیم ؛ و در « کودکان کار در جهان – قسمت دوم » به دلایل اصلی کار کودکان ، عواقب وخیم آن و تاثیراتی که بر روح و روان و جسم آنان می گذارد ، و راهکارهایی که برای حذف کامل آن تا امروز به ذهن مسئولین و مقامات کشورهای مختلف جهان رسیده است ، خواهیم پرداخت .

در باره کودکان و اهمیت پرداختن به آموزش و پرورش آنان در سرتاسر جهان ، فیلم ها ساخته شده ، کتابها نوشته شده و هر روز مطالب بسیاری در این مورد منتشر می شود ، که هر کدام ، حاوی نقطه نظرات و دیدگاه های نویسندگان و سازندگان آنها می باشند ولی نکته ای که در تمامی آنها مشترک است و جای هیچ شک و شبهه ای در آن نیست این نکته است که « این کودکان ، سازندگان آینده ، و ستون های جوامع آینده بشری هستند » . اگر حوصله خواندن مطلب را ندارید به تصاویری که ضمیمه آن کرده ام نگاه کنید چون به اندازه کافی گویا هستند ؛ ببینید چه آینده ای در انتظار آنهاست ؟ منفعت طلبانی که از کار این کودکان سود می برند تنها یک فکر در سر دارند « من زنده ام و باید زندگی خوب و مرفهی داشته باشم . . . به هر قیمتی ! و آینده جهان هم به من ربطی ندارد ! به قول بعضی ها ، وقتی من نباشم می خواهم دنیا نباشد ! » . . .

برای ریشه کن کردن این معضل راه بسیار طولانی و پر پیچ و خمی در پیش داریم ، و در این راه به یک عزم بین المللی نیاز است ؛ این کاری نیست که یک یا دو کشور قادر به انجام آن باشند . خداوند فرشته های کوچولویش را به دست ما سپرده و منتظر است ببیند آیا ما لیاقت این اعتماد الهی را داریم یا خیر ؟

1 - کودکان کار در جهان

1 – کودکان کار در جهان

دلایل اصلی کار کودکان :

-فقر

-بیسوادی

-مرگ یا غیبت دائمی پدر

-میزان توسعه نیافتگی مناطق روستایی

-شرایط زندگی در محله های فقیرنشین شهرها

-غیر ممکن بودن تضمین یک شغل توسط سیستم آموزشی برای دانش آموزان بعد از اتمام تحصیلات

-دارا بودن شرایط جسمی خاص برای انجام بعضی کارها ( معدن ، قالی بافی و از این قبیل )

-کودکان سرراهی یا ولگرد

-فرار کودکان از مدرسه

-خانواده های پر جمعیت

-شغل والدین

2 - کودکان کار در جهان

2 – کودکان کار در جهان

عواقب بسیار وخیم کار روی سلامتی و آینده کودکان :

خطراتی که در حین انجام اکثر کارهایی که کودکان انجام می دهند سلامتی آنان را تهدید می کند ، بسیار مهم و جدی هستند . مواد شیمیایی که در صنایع تولید کفش ، زرگری ، نساجی و حتی کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند ، سیستم حساس و ضعیف بدن کودکان را مسموم می کنند . در کارگاه های قالی بافی و بافندگی ، کودکان در مکان های تنگ و تاریک ، و به شدت آلوده به گرد و خاک کار می کنند ؛ به همین دلیل بعد از مدتی دچار انواع بیماری های چشم و ریه می شوند . کودکانی که همیشه در میان زباله ها در حال جستجو هستند پس از مدتی به انواع بیماری های پوستی دچار می شوند ؛ یا بر اثر بریدگی دست ، پا و یا هر قسمت دیگری از بدنشان دچار بیماری کزاز می شوند .

3 - کودکان کار در جهان

3 – کودکان کار در جهان

کودکانی که در بخش ساختمان سازی کار می کنند به علت حمل بارهای بسیار سنگین ، دچار اختلال در رشد و تغییر شکل اعضای بدن می شوند . کودکانی که در معادن کار می کنند ، در معرض ابتلا به بیماری « سیلیکوز » ( Silicose  ) قرار دارند ( نوعی بیماری که بر اثر استنشاق گرد و خاک سیلیس به وجود می آید ) . کودکانی که از راه های خلاف اخلاق امرار معاش می کنند ، بیش از پیش در معرض ابتلا به بیماری « ایدز » قرار دارند . اکثریت قریب به اتفاق این کودکان ، محکوم به بیسواد ماندن تا پایان عمر هستند زیرا هرگز به مدرسه راه نیافته اند و نخواهند یافت ؛ منزوی و اکثراً دور از خانواده ، این کودکان از کمبود محبت رنج می برند و ممکن است عوارض آن تا پایان عمر باعث رنج و عذابشان شود .

4 - کودکان کار در جهان

4 – کودکان کار در جهان

چه باید کرد ؟

سازمان ملل در سال ۱۹۵۹ میلادی و فقط ۱۰ سال بعد از تصویب منشور حقوق بشر ، منشور حقوق کودک را با اکثریت آرا تصویب کرد . این منشور در رابطه با کودکان کار تاکید داشت که کودکان قبل از رسیدن به سن قانونی نباید کار کنند . نزدیک به ۶۰ سال از آن تاریخ گذشته و در حالیکه تقریباً همه کشورهای جهان در سال ۱۹۸۹ میلادی مجدداً این منشور را تایید و تصویب کردند تعداد انگشت شماری از آنان به مفاد آن عمل کرده اند . در سال ۱۹۹۰ قول های بزرگ و زیادی به کودکان جهان داده شد . در آن سال ۷۱ رئیس دولت در اولین اجلاس جهانی برای کودک که بزرگترین اجتماع از نوع خودش در تاریخ بشر به شمار می آمد ، شرکت کردند . اه******** جاه طلبانه ای برای سال ۲۰۰۰ تعیین شد . . . سال ۲۰۰۰ هم آمد و رفت ، و آن قول ها در حد کلمات مرده ای روی کاغذ باقی ماندند !

5 - کودکان کار در جهان

5 – کودکان کار در جهان

میزان بودجه مورد نیاز برای عمل کردن به قول هایی که به کودکان داده شده بود ، چیزی در حدود ۱۰۰ میلیارد فرانک فرانسه در سال برآورد شده بود ؛ مبلغی که همه کشورهای جهان ، هر ۱۰ روز برای ارتش های خودشان هزینه می کنند ! « راه حل » وجود دارد ولی« اراده سیاسی » نه !

بالاخره در سال ۱۹۹۹ در ژنو ، پروژه ای توسط ۱۷۴ تن از نمایندگان کشورهای جهان به تصویب رسید . در این پروژه از دولت ها خواسته شده بود که تدابیر لازم و فوری برای ممنوعیت و ریشه کنی کارهای بسیار دشوار و خطرناک کودکان را سریعاً به مرحله اجرا بگذارند .

6 - کودکان کار در جهان

6 – کودکان کار در جهان

آیا باید محصولات موسسات تولیدی که از کار کودکان بهره می گیرند را تحریم کرد ؟

تحریم محصولات تولید شده توسط کودکان ، اهرم فشار غیر قابل انکاری است ؛ اظهارات « اقبال مسیح » ( Iqbal MASIH ) کوچک ، چهره واقعی قالی بافی های پاکستان را افشا کرده بود ، و بی شک به همین دلیل بود که در سال ۱۹۹۵ به ضرب گلوله به ******** رسید . این جنایت باعث تشدید عکس العمل افکار عمومی شده و در نتیجه ، بازار صادرات فرش پاکستان به شدت سقوط کرد . بدون این افت قیمت ، تولید کنندگان و صادر کنندگان فرش پاکستان هرگز حاضر نمی شدند در سال ۱۹۹۸ توافقنامه ای در رابطه با ۸۰۰۰ قالیباف کوچولو در منزل را با سازمان بین المللی کار امضا کنند .

7 - اقبال مسیح

7 – اقبال مسیح

اما یک تحریم می تواند نتایج تباه کننده ای هم داشته باشد . در سال ۱۹۹۲ – ۱۹۹۳ زمانی که صحبت از ممنوعیت خرید محصولات ساخت دست کودکان در سطح جهانی مطرح شده بود ، چندین کارخانه نساجی در بنگلادش از ترس کم شدن سفارشات ، حدود ۵۰ هزار کودک مخصوصاً دختربچه ها را اخراج کردند . بسیاری از این کودکان برای تامین نیازهای خانواده هایشان به کارهای غیر رسمی و در برخی موارد بسیار خطرناک مانند سنگ شکنی روی آوردند . بعضی از آنها هم وارد کارهای خلاف اخلاق شدند .

8 - کودکان کار در جهان

8 – کودکان کار در جهان

در نتیجه همیشه نمی توان نتیجه دلخواه را از « تحریم » گرفت . این سلاح را زمانی باید بر علیه کارفرمایان سودجو به کار برد که بتوان کودکان را به مدارس بازگرداند ؛ و برای این کار باید امکانات لازم را به کشورهایی که با این پدیده درگیر هستند ، داد .

۶ مرحله ریشه کنی پدیده « کار کودکان » از دیدگاه سازمان « یونیسف » :

۱ – حذف و ریشه کنی فوری انجام کارهای خطرناک توسط کودکان

۲ – سازماندهی آموزش رایگان و اجباری برای کودکان در مدارس

9 - کودکان کار در جهان

9 – کودکان کار در جهان

۳ – وسعت دادن به حمایت های قانونی از کودکان

۴ – ثبت مشخصات کلیه کودکان در بدو تولد جهت تعیین سن واقعی آنان و جلوگیری از تقلب و جعل سند

۵ – گردآوری و کنترل مناسب و دقیق داده ها و اطلاعات جهت شناسایی دقیق وسعت پدیده کار کودکان

۶ – پیمان ها و قراردادهای بین المللی در مورد بهداشت ، امنیت ، تبعیض ، ساعات کار ، مدت زمان کار ، حمایت و . . . مربوط به کودکان که قدرت اجرایی داشته باشند ؛ چون هر پیمان و قراردادی بدون قدرت و ضمانت اجرایی ، فقط کلمات کم و بیش زیبایی هستند که روی کاغذ نوشته شده اند !

10 - کودکان کار در جهان

10 – کودکان کار در جهان

از سال ۱۹۱۹ میلادی ، سازمان جهانی کار ، اقدام به تصویب و به امضا رساندن پیمان های خاص مربوط به اصول استاندارد کار کودکان ، توسط کلیه کشورها کرده است ؛ ولی برای ریشه کن شدن واقعی این پدیده هنوز راه درازی در پیش داریم ، و به چیزی بیش از امضای چند پیمان نامه توسط ********مداران جهان نیاز داریم .

 

عنوان اصلی :    Le travail des enfants

منبع :    www.droitsenfant.fr/travail.htm

 

نشریه اینترنتی زندگی کودکان

 


پاسخ دهید