کودکان کار در قاره آسیا

کودکان کار در قاره آسیا

همانطور که در مطلب قبلی ( کودکان کار در جهان – قسمت اول و قسمت دوم ) گفتم هیچ کشوری در جهان وجود ندارد که با این پدیده درگیر نباشد ؛ شدت و ضعف دارد ولی استثنایی در کار نیست . هر جا فقز هست ، کودکان کار هم هستند ؛ هر جا جنگ و کشت و کشتار هست ، اولین قربانیان ، کودکان هستند . خود ما هشت سال این مسئله را با گوشت و پوست خود لمس کردیم و چه نازنین کودکانی را از دست دادیم .

سالها پیش گزارشی در باره افغانستان جنگ زده را از تلویزیون دیدم . گزارشگر ایرانی در یکی از خیابان های کابل با کودک حدوداً ۵ ساله ای صحبت می کرد . پسر بچه بیچاره ، یکی از پاهایش قطع شده بود ولی با این وجود لبخند معصومانه ای به لب داشت . گزارشگر در پایان صحبت هایش از او پرسید : « چه آرزویی داری ؟ از خدا چه میخواهی ؟ » پسربچه پاسخ داد : « دلم می خواهد یک پای مصنوعی داشته باشم ! » گزارشگر چیزی را که شنیده بود باور نمی کرد ، برای همین سوالش را چند بار و به اشکال مختلف تکرار کرد  : « آخر تو الآن باید آرزوی اسباب بازی بکنی ؛ آرزوی تفریح و بازی کنار دریا را بکنی . . . این چه آرزویی است که تو می کنی ؟ » ولی هر بار پسر بچه با همان لبخند زیبا و معصومانه ، پاسخش را تکرار می کرد . گزارشگر هم وقتی دید نمی تواند نظر او را عوض کند با او خداحافظی کرد ، و بغضش را که تا آن لحظه نگهداشته بود رها کرد و زار زار گریه کزد . . .

این دنیایی است که ما به کودکانمان تحویل می دهیم ! آنها ، چه دنیایی تحویل آیندگانشان خواهند داد ، خدا می داند ! امیدوارم تا دیر نشده تکانی به خودمان بدهیم و کاری بکنیم . حتماً می پرسید چه کاری از دست ما برمی آید ؟ اگر هر کس بتواند شرایط زندگی بهتری فقط برای یک کودک فراهم کند دیگر هیچ کودکی احتیاجی به کارکردن نخواهد داشت .

1 - کودکان کار در آسیا

1 – کودکان کار در آسیا

تعداد کودکان کار در سرتاسر قاره آسیا رقمی بین ۴۴ تا ۱۱۰ میلیون نفر است ؛ اما رقمی که امروزه سازمان های غیر دولتی روی آن توافق دارند ۶۰ میلیون نفر است . این ارقام شامل کودکان کار در کشور چین نمی شود .

در پاکستان ، هندوستان یا نپال ، والدینی که قادر به تامین نیازهای کودکانشان نیستند آنها را به تولیدکنندگان فرش می فروشند . بعضی از این کودکان که سن آنها حتی به ۴ سال هم نمی رسد باید ساعتها در حالت چمباتمه به بافتن فرش مشغول باشند . پزشکان معتقدند که کودکانی که در این حالت کار می کنند از سن ۶ سالگی به بعد دچار مشکلات رشد خواهند شد . گاهی اوقات دستانشان ورم کرده و به شدت درد می کند . غیر از این اکثراً بر اثر تنفس گرد و غبار پشم ، دچار بیماری های تنفسی می شوند .

2 - کودکان کار در آسیا

2 – کودکان کار در آسیا

بسیاری از کودکانی که از این کارگاه ها فرار می کنند به خیابان های شهرهای بزرگ پناه می برند . آنها برای زنده ماندن گدایی می کنند ولی اکثر اوقات توسط توریست های خارجی و در مقابل چند روپیه مورد سو استفاده جنسی قرار می گیرند . چون ایجاد رابطه جنسی با کودکان در کشور نپال جرم و جنایت محسوب نمی شود ، تعداد توریست های خارجی در این کشور که به این ******** کاری علاقه دارند روز به روز در حال افزایش است . اکثر کودکانی که آواره ی خیابان های « دهلی » ( Delhi ) ، « کلکته » ( Calcutta ) و « ********ئی » ( Bombay ) می شوند به کارهای خلاف اخلاق روی می آورند .

در کشور نپال ، قاچاقچیان کودک ، دختربچه ها را از چنگ والدینشان درمی آورند . بعضی از آنها با میل خودشان با یک خارجی که به آنها قول زندگی در یک سرزمین رویایی را می دهد ، همراه می شوند و بعضی از آنها هم توسط والدینشان به فروش می رسند .

3 - کودکان کار در آسیا

3 – کودکان کار در آسیا

چند سال پیش و فقط طی یک سال ۱۰/۰۰۰ دختر بچه در هندوستان توسط والدینشان فروخته شدند . این دختران جوان که بعضی از آنها فقط ۷ سال سن داشتند ، خود را در خانه های فساد یافتند . طبق بررسی های سازمان یونیسف ، در حال حاضر ۲۰۰/۰۰۰ دختر جوان در خیابان های بزرگترین شهرهای هندوستان خودفروشی می کنند . ۲۰% آنها حتی به سن ۱۶ سالگی هم نخواهند رسید . کودکان دیگری هم هستند که در کوره های آجرپزی ، صنایع تولید اسباب بازی و وسایل آتش بازی ، و کارگاه های مختلف دیگر از قبیل جواهرسازی کار می کنند . آنها همچنین در کارگاه های تراش و صیقل الماس و دیگر سنگ های قیمتی کار می کنند . این کار ظریف و دقیق ، برای کودکان به شدت عذاب آور است . کارهای دیگری هم هستند که این بچه ها مجبور به انجام آنها می شوند مانند : جستجو در میان زباله ها ، گدایی ، هدایت « تاکسی-دوچرخه » ، پیک یا خدمتکار موقتی .

4 - کودکان کار در آسیا

4 – کودکان کار در آسیا

5 - کودکان کار در آسیا

5 – کودکان کار در آسیا

در هندوستان بچه هایی را می بینیم که کفش ها را واکس می زنند یا بطری آب و چای می فروشند . در فیلیپین بیش از یک میلیون کودک در محوطه های وسیع تخلیه زباله ی حومه ی « مانیل » ( Manille ) در میان زباله ها دنبال چیزهایی می گردند که شاید بتوان آنها را به پول نزدیک کرد . در کامبوج و ویتنام ، کودکان جوانی را می بینیم که کارهای خیابانی از قبیل فروشنده کارت پستال ، سیگار ، بلیط های بخت آزمایی ، واکسی و آشغال جمع کن را انجام می دهند ؛ یا نوجوانانی را می بینیم که برای موسسات تولیدی کوچک مانند ریسندگی و یا تولید اسباب بازی جهت صادرات کار می کنند .

در آفریقا ، کودکان آسیایی زیادی که هنوز به سن قانونی نرسیده اند به عنوان خدمتکار به کار گمارده شده اند که طبق گزارشات سازمان بین المللی کار تعداد آنها به ۵ میلیون نفر می رسد .

6 - کودکان کار در آسیا

6 – کودکان کار در آسیا

7 - کودکان کار در آسیا

7 – کودکان کار در آسیا

در قاره آسیا دیدن کودکانی که در مزارع و شالیزارهای خانوادگی کار می کنند بسیار رایج و متداول است ( مزارع کشت تنباکو ، نیشکر ، کشتزارهای درخت کائوچو در مالزی ، کشتزارهای چای در سریلانکا ، یاسمن و چای و . . . در هندوستان ) . در مناطق روستایی هند از هر ۱۰ کشاورز حقوق بگیر ، یک نفر کودک است . در فیلیپین کلیه مشاغل روستایی ۶۳% کودکان را به کار گرفته است . حتی بخش صنایع دریایی هم جهت کار در کارخانجات کنسرو ماهی و غیره از کودکان استفاده می کند .

در کارگاه هایی در هند ، پاکستان و نپال ، کودکان مجبور به انجام کارهایی در شرایطی فوق العاده دشوار می شوند . آنها گاهی تا ۲۰ ساعت در روز کار می کنند ، و در بعضی از کارگاه های نساجی آنها را با قل و زنجیر به دستگاه های نساجی می بندند تا جلوی فرارشان را بگیرند .

8 - کودکان کار در آسیا

8 – کودکان کار در آسیا

در قاره آسیا دلایلی که کودکان را وادار به کارکردن می کند مانند نقاط دیگر دنیا همگی اجتماعی و اقتصادی هستند ؛ نیمی از مردم با درآمدی کمتر از یک دلار در روز زندگی می کنند . ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون کودک یعنی نیمی از کودکان رده سنی ۶ – ۱۴ سال ، از سیستم آموزشی کشورشان گریخته اند .

در چین ، مقامات رسمی حتی وجود کودکان کار در کشورشان را انکار می کنند و اجازه هیچگونه تحقیقی جهت کشف واقعیت ها را در این زمینه نمی دهند . ولی شواهد ، نشان دهنده پراکندگی کودکان کار در سرتاسر کشور چین است . روزنامه های محلی چین گاهی اوقات نمایانگر اتفاقاتی هستند که نشان دهنده وجود یک استثمار واقعی کودکان کار است . ******** به رسمیت شناختن بعضی مالکیت های خصوصی در مناطق روستایی ، فقط می تواند کودکان را به سمت مشاغل کشاورزی سوق دهد .

9 - کودکان کار در آسیا

9 – کودکان کار در آسیا

10 - کودکان کار در آسیا

10 – کودکان کار در آسیا

فقر که به شدت قشر قابل توجهی از جمعیت را در بر گرفته باعث افزایش کودکان متکدی شده که به راحتی قابل مشاهده هستند . میزان بالای بیسوادی و ترک تحصیل کودکان در دوران ابتدایی به یک اندازه افزایش می یابند ؛ و بالاخره رشد اقتصادی در بعضی مناطق شهری باعث شده تا تعداد کودکان کارگر زیر ۱۵ سال مهاجر از مناطق روستایی به طرف شهرها افزایش قابل ملاحظه و غیر قابل انکاری داشته باشد . ما در اینجا علائمی را می بینیم که نشان دهنده وجود یک گرایش بسیار قوی برای رشد نیروی کار کودکانه است . وقتی بدانیم که جمعیت کودکان چینی زیر ۱۵ سال ، چیزی در حدود ۴۰۰ میلیون نفر است ناچاریم بپذیریم که سکوت مقامات چینی در این رابطه ، به دست آوردن یک دیدگاه کلی در باره موضوع کودکان کار در قاره آسیا را غیرممکن می کند ، و حتی آمار و اطلاعات جهانی را هم زیر سوال می برد .

11 - کودکان کار در آسیا

11 – کودکان کار در آسیا

12 - کودکان کار در آسیا

12 – کودکان کار در آسیا

در کشور هندوستان از سال ۲۰۰۶ میلادی قانونی وجود دارد که کار کردن کودکان زیر ۱۴ سال را به کلی ممنوع اعلام کرده است . از ماه اکتبر ۲۰۰۶ هر کس که این کودکان را در منازل ، هتل ها و رستوران ها به کار گمارد به مجازات زندان تا ۲ سال و جریمه نقدی تا ۴۲۴ دلار محکوم خواهد شد . ۲۰ سال پیش قانونی شبیه به این در مورد کودکانی که در صنایع خطرناک کار می کنند وضع شد ؛ اما کنترل ها بسیار اندک ، و قوانین دقیق نبودند . ارزیابی ها نشان می دهد که تعداد کودکان کار در این کشور چیزی در حدود ۱۲/۵ میلیون نفر است .

عنوان اصلی :    Les enfants du travail , en Asie

منبع :    www.droitsenfant.fr/travail.htm

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید