کودکان کار در آمریکای لاتین و حوزه ی کارائیب

کودکان کار در آمریکای لاتین و حوزه ی کارائیب

پدیده کودکان کار ، یک مشکل بین المللی و همیشگی است . تنها و یگانه راه ریشه کن کردن آن ، از میان برداشتن فقر است . کودکانی که در سن بازی کردن ، تفریح کردن ، درس خواندن ، نقاشی کشیدن ، کاردستی درست کردن ، به پارک و باغ وحش و شهر بازی رفتن هستند باید کارهایی را انجام دهند که هیچ مرد و زن بالغی قادر یا لااقل تا مجبور نباشد حاضر به انجام آنها نیست . به کار گرفتن آنها هزینه چندانی ندارد ؛ نه بیمه ای ، نه بازنشستگی ، نه از کار افتادگی ، نه چیز زیادی برای خوردن و نه جای مجللی برای خوابیدن ! کدام سرمایه دار پول پرستی از این برده های کوچولو صرف نظر می کند ؟ « کودکان کار در آمریکای لاتین و حوزه ی کارائیب » گوشه کوچکی از دنیایی است که بعضی از بزرگترها برای بچه ها ساخته اند . در فرصت های بعدی سعی می کنم نگاهی به وضع زندگی کودکان کار در دیگر کشورهای جهان بیندازم . خودم هم می دانم که مطالب شاد و سرگرم کننده ای نیست ولی فکر می کنم اگر همه بدانند که در اطرافشان چه می گذرد ، شاید روزی توانستیم کاری برای این بچه ها انجام بدهیم ، کاری به جز امضا کردن منشور حقوق کودک که همه کشورهای جهان آن را امضا کردند ولی تعداد اندکی به فکر رعایت آن افتادند .

اگر به مطالبی در این زمینه علاقه مندید ، می توانید مطالب زیر را که قبلاً منتشر کرده ام هم مطالعه کنید :

( کودکان کار در جهان – قسمت اول ) ، ( کودکان کار در جهان – قسمت دوم ) ، ( کودکان کار در قاره آسیا ) .

1 - کودکان کار در آمریکای لاتین

1 – کودکان کار در آمریکای لاتین

طبق ارزیابی سازمان بین المللی کار ( .O.I.T ) در سال ۲۰۰۲ در رابطه با کار کودکان ، کمی بیش از ۱۷ میلیون کودک ۵ تا ۱۴ ساله ( ۱۶% کل کودکان این سن ) در وناطق آمریکای لاتین و حوزه ی کارائیب مشغول کار هستند . این میزان بسیار کمتر از آفریقای همجوار صحرا ( ۲۹% ) ولی به آمار قاره آسیا ( ۱۹% ) و آفریقای شمالی و خاورمیانه (۱۵% ) نزدیک تر است . این میزان در بین کودکان ۱۰ تا ۱۴ ساله به دو برابر ( ۲۱/۵% ) هم می رسد ولی در بین کودکان ۵ تا ۹ ساله ۱۰/۶% است . اگر تعداد کودکان زیر ۱۰ سال را که در معادن بولیوی و کلمبیا کار می کنند ، یا بر سر چهار راه های « ریو دو ژانیرو » ( Rio de Janeiro ) ، « لیما » ( Lima ) ، « مکزیکو » ( Mexico ) یا « کاراکاس » ( Caracas ) سیگار و تنقلات می فروشند ، یا در کشتزارها مشغول به کار هستند را به این آمار اضافه کنیم این رقم به ۱۸ تا ۲۰ میلیون کودک هم می رسد .

2 - کودکان کار در آمریکای لاتین

2 – کودکان کار در آمریکای لاتین

3 - کودکان کار در آمریکای لاتین

3 – کودکان کار در آمریکای لاتین

با توجه به موقعیت جغرافیایی و اقتصادی آمریکای لاتین ، تعداد زیادی از کودکان جزو کارگران بخش کشاورزی محسوب می گردند ، آنها به محض رسیدن به سن ۵ یا ۶ سالگی در کار روی زمین های کشاورزی یا فروش محصولات کشاورزی در بازار به والدینشان کمک می کنند . در سرتاسر این قاره ، کودکان در مزارع نیشکر ، کائوچو ، تنباکو ، قهوه و باغ های میوه ویژه صادرات حضور شاخصی دارند . در جمهوری دومینیکن پا را از این هم فراتر گذاشته و کارگران جوان بخش کشاورزی را از کشور هائیتی وارد می کنند . در کشور کلمبیا ، صنعت کشت گل جهت صادرات که در سالهای ۹۰ شکوفا شد نیز کودکان را به کار می گیرد . در چنین مواردی پسران را بیشتر از دختران به کار می گمارند .

4 - کودکان کار در آمریکای لاتین

4 – کودکان کار در آمریکای لاتین

5 - کودکان کار در آمریکای لاتین

5 – کودکان کار در آمریکای لاتین

در کلمبیا و بیش از آن در ونزوئلا ، دختران را بیشتر در صنایع کارخانه ای به کار می گیرند در حالیکه بین یک چهارم تا نیمی از پسران در صنعت ساختمان سازی کار می کنند . حدود سه چهارم کودکان کار ( کمی بیشتر برای دختران و کمتر برای پسران ) در زمینه تجارت یا هتلداری ، و یک چهارم بقیه در خدمت رسانی به افراد فعالیت دارند .

در کلمبیا ، آمارهای ارائه شده ، بین ۸۰۰/۰۰۰ کودک ، و ۲ تا ۳ میلیون ( طبق آمار برخی سازمان های غیر دولتی و سندیکاهای محلی ) بسیار متفاوت هستند . تعداد کودکان کار در کشور پرو به بیش از ۳ میلیون نفر هم می رسد ؛ این تعداد طبق ارزیابی ها در سطح ملی در کشور گواتمالا ۲/۵ میلیون نفر ، و در کشور اکوادور بین ۵۰۰/۰۰۰ ( طبق آمارگیری ها ) ، و یک میلیون نفر ( طبق اطلاعات ارائه شده توسط سازمان یونیسف ) می باشد .

6 - کودکان کار در آمریکای لاتین

6 – کودکان کار در آمریکای لاتین

7 - کودکان کار در آمریکای لاتین

7 – کودکان کار در آمریکای لاتین

در برزیل ، کودکان در کارگاه های تولید ذغال چوب که در دل جنگل های وسیع این کشور پراکنده هستند به کار گمارده می شوند . این کودکان که اکثراً دچار سوءتغذیه حاد هستند باید ۱۲ ساعت در روز کار کنند . آمریکای لاتین یکی از قاره هایی است که شهرنشین ترین جمعیت جهان را دارد ( ۷۵% مردم آن شهرنشین هستند ) ؛ و طبق ارزیابی های سازمان یونیسف ، حداقل ۱۵ میلیون کودک به طور دائمی در خیابان های شهر ها زندگی می کنند ، و کارهای مختلفی از قبیل فروش میوه و روزنامه ، واکسی و شستن ماشین ها را انجام می دهند ؛ و برای خوابیدن ، به زیرزمین ها و خرابه های شهری پناه می برند .

8 - کودکان کار در آمریکای لاتین

8 – کودکان کار در آمریکای لاتین

9 - کودکان کار در آمریکای لاتین

9 – کودکان کار در آمریکای لاتین

نعدادی از کودکان روستاییانی که به شهرها مهاجرت کرده اند به عنوان خدمتکار در خانه های اعیانی شهرهای بزرگ به کار گمارده می شوند و طبق گزارش سازمان بین المللی کار ، مزد دریافتی آنها فقط شامل جایی برای خوابیدن و غذایی برای خوردن است ، همین و بس ! در ونزوئلا ۶۰% دختربچه های فعال کشور ، خدمتکار هستند . در پرو ، شواهد نشان می دهد که کار خدمتکارهای کوچک با طلوع آفتاب شروع می شود ، و اکثراً مورد سوءاستفاده های جنسی کارفرماهایشان قرار می گیرند .

10 - کودکان کار در آمریکای لاتین

10 – کودکان کار در آمریکای لاتین

11 - کودکان کار در آمریکای لاتین

11 – کودکان کار در آمریکای لاتین

چند نمونه دیگر :

-در کشور ال سالوادور بیش از ۲۰۰۰ کودک در صنایع تولید کبریت و وسایل آتش بازی کار می کنند . آنها کارهایی از قبیل مخلوط کردن تا پر کردن پودر و دیگر مواد شیمیایی مخصوص وسایل آتش بازی را انجام می دهند .

-در برزیل و کلمبیا ، کودکان بسیاری به جستجو در میان زباله ها مشغول هستند .

12 - کودکان کار در آمریکای لاتین

12 – کودکان کار در آمریکای لاتین

13 - کودکان کار در آمریکای لاتین

13 – کودکان کار در آمریکای لاتین

-لباسهای عروسی و شب نشینی که دختران جوان و خانم های غربی به تن می کنند ، ممکن است توسط دستهای کوچک دختربچه های هندوراسی دوخته شده باشند که فقط ۱۸ یورو در هفته دستمزد گرفته اند .

-بچه های « موش کور » ( علت این نامگذاری این است که آنها به صورت سینه خیز داخل تونلهای تنگ و تاریک می خزند )در معادن ذغال سنگ کلمبیا کار می کنند و بارهای بسیار سنگین ذغال سنگ را در شرایط ایمنی در حد صفر حمل می کنند .

14 - کودکان کار در آمریکای لاتین

14 – کودکان کار در آمریکای لاتین

15 - کودکان کار در آمریکای لاتین

15 – کودکان کار در آمریکای لاتین

-کودکانی که در معادن طلا در جنگل های پرو و برزیل کار می کنند باید برای جویندگان طلا آشپزی کنند ؛ خشونت ها و سوءاستفاده های جنسی آنها را تحمل کنند ؛ و اگر اقدام به فرار کنند بلافاصله کشته خواهند شد .

 

عنوان اصلی :    Les enfants du travail en Amerique Latine et aux Caraibes

منبع :    www.droitsenfant.fr/travail.htm

 

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید