بازی و سرگرمی برای کودکان هنگام سفر – قسمت اول

بازی و سرگرمی برای کودکان هنگام سفر – قسمت اول

تعطیلات تابستانی مدارس شروع شده . مسافرت های خانوادگی در پیش است و باید برای آن برنامه ریزی کرد . سرگرم کردن بچه ها هنگام سفر با خودروی شخصی ، اتوبوس ، قطار یا هواپیما یکی از مسائلی است که باید آن را خیلی جدی گرفت . مخصوصاً اگر راه درازی در پیش دارید که ساعتها طول خواهد کشید ، وگرنه مسافرت ، تبدیل به یک شورش دسته جمعی خواهد شد و هیچکس آنطور که باید از آن لذت نخواهد برد ! بنابراین اگر نمی خواهید بعد از طی چند کیلومتر ، هر ۱۰ دقیقه ، جمله معروف « مامان ، پس کی می رسیم ؟ » را بشنوید باید از قبل خودتان را آماده کنید ! در قسمت اول ، ۵ بازی و سرگرمی بسیار ساده را به شما پیشنهاد می کنم که برای انجام آنها به هیچ وسیله ای نیاز نخواهید داشت ؛ تنها چیزهایی که در بعضی موارد لازم خواهید داشت یک برگ کاغذ و یک عدد مداد ، آن هم برای والدین است . در قسمت دوم ، ۶ بازی دیگر را به شما معرفی خواهم کرد . شما می توانید مسیرهای طولانی سفرتان را برای کودکانتان تبدیل به بهترین موقعیت برای کشف چیزهایی کنید که در طی سال ، شانس و امکان دیدن آنها را ندارند . در بین تصاویر این مطلب دو نقاشی وجود دارد که اگر برایشان پرینت بگیرید بچه ها می توانند آنها را رنگ آمیزی کنند . امیدوارم به کمک « بازی و سرگرمی برای کودکان هنگام سفر – قسمت اول » لحظات خوشی را در کنار هم و در جمع خانواده سپری کنید ، و سفری خوش و بی خطر در پیش داشته باشید .

1 - بازی برای کودکان هنگام سفر

1 – بازی برای کودکان هنگام سفر

بازی شماره ۱ : « پلاک ماشین ها »

شما می توانید یک عدد دو رقمی را انتخاب کنید و از کودکانتان بخواهید که پلاک ماشین های عبوری را کنترل کنند و هر وقت که آن شماره را روی پلاک یکی از ماشین ها دیدند به شما اطلاع دهند تا یک امتیاز برای آنها ثبت شود . هر کدام که موفق شد قبل از پایان زمان بازی ( که می تواند مثلاً تا رسیدن به شهر یا روستای بعدی باشد ) امتیاز بیشتری کسب کند ، برنده است . برای جلوگیری از جر و بحث های کودکانه ، شما می توانید برای هر یک از کودکان ، شماره جداگانه ای را انتخاب کنید ؛ ولی اگر یک شماره را برای همه آنها انتخاب کردید در ابتدای بازی بگویید که امتیاز به کسی تعلق دارد که قبل از بقیه ، شماره مذکور را ببیند .

2 - بازی برای کودکان هنگام سفر

2 – بازی برای کودکان هنگام سفر

بازی شماره ۲ : « بهترین ماشین »

این بازی ، نوع دیگری از بازی قبلی است . هر یک از کودکان ، مدل ، رنگ و یا نوع مشخصی از خودرو را انتخاب می کنند . بچه ها طی مدت زمان یا مسیر مشخصی ، باید اتومبیل انتخابی خودشان را پیدا و به شما نشان بدهند . امتیازات ، ثبت و در پایان ، برنده مشخص خواهد شد .

3 - بازی برای کودکان هنگام سفر

3 – بازی برای کودکان هنگام سفر

بازی شماره ۳ : « دیدنی های مسیر »

برای انجام این بازی ، شما باید از قبل فهرستی از چیزهایی که بچه ها باید در حین سفر پیدا کنند را تهیه کنید مانند : یک اتومبیل نارنجی رنگ ، یک کامیون سبز ، خط راه آهن ، یک حیوان ( مثل : یک سگ داخل یک اتومبیل ، گاو در یک مزرعه و . . . ) ، یک تابلوی راهنمایی و رانندگی از قبل تعیین شده ( مثل : سرعت بیش از ۱۱۰ کیلومتر ممنوع ، و یا هر تابلوی دیگر ) ، پمپ بنزین ، پل ، رودخانه ، مسجد ، مزرعه و . . .

هر یک از بچه ها که موفق به پیدا کردن همه موارد درج شده در فهرست شد ، یا کسی که تعداد بیشتری از آنها را در مدت زمان یا مسیر از قبل تعیین شده پیدا کرد ، برنده است .

4 - بازی برای کودکان هنگام سفر

4 – بازی برای کودکان هنگام سفر

بازی شماره ۴ : « زنجیر کلمات »

زوش بازی بسیار ساده است . هر یک از بازیکنان باید به نوبت و با رعایت اصولی که از قبل تعیین شده ، کلمه ای را پیدا کنند ، مانند :

-کلماتی که با حروف مشخصی شروع می شوند ؛ شما می توانید نوع کلمات را هم مشخص کنید ، مانند : حیوان ، کشور ، شغل و غیره ( همان بازی معروف « اسم – فامیل » خودمان است که همه بچه ها خیلی خوب آن را می شناسند . )

-کلمات هم قافیه مانند : مرداب ، سراب ، خواب ، کتاب و غیره .

5 - بازی برای کودکان هنگام سفر

5 – بازی برای کودکان هنگام سفر

-کلماتی که یک ارتباط منطقی بین آنان وجود دارد ، مانند : کاکتوس ، سبز ، گیاه ، طبیعت ، گردش ، جمعه و غیره .

وقتی یکی از بازیکنان مرتکب اشتباه می شود ، و یا اینکه کلمه مناسب را پیدا نمی کند ، از بازی کنار می رود . وقتی در پایان فقط یک نفر باقی ماند ، او برنده است و می توان بازی را از اول شروع کرد .

روش دیگر انجام این بازی بدین ترتیب است که هر بازیکن باید همه کلمات اعلام شده از ابتدای بازی را گفته و سپس کلمه خودش را اعلام کند و بازیکنان بعدی به همین ترتیب بازی را ادامه می دهند .

6 - بازی برای کودکان هنگام سفر

6 – بازی برای کودکان هنگام سفر

بازی شماره ۵ : « کلاغ پر »

هر بار یکی از بچه ها را برای گفتن کلماتی از قبیل نام اشیا ، حیوانات ، و غیره مانند پر ، حلزون ، هلیکوپتر ، میز و . . . انتخاب کنید . بقیه بازیکنان در صورتی که کلمه مورد نظر قادر به پرواز است باید بگویند : « پر » ، در غیر اینصورت ساکت می مانند .

کسانی که اشتباه کنند از بازی خارج می شوند تا اینکه یک نفر باقی می ماند ؛ او برنده است و می تواند کلمات جدید را انتخاب کند . بازیکنان باید سریع پاسخ بدهند و در صورت مکث طولانی از بازی حذف خواهند شد . مجری بازی می تواند برای آزمایش هشیاری بازیکنان ، آنان را فریب بدهد ، برای مثال : یک خیاط . . . خیاط که پرواز نمی کند !

عنوان اصلی :    Vive les vacances

منبع :    www.cap-eveil.fr

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید