کودکان کار در کشور فرانسه

کودکان کار در کشور فرانسه

در کشور فرانسه ، جایی که هزاران کودک کاملاً خارج از هر گونه سیستم آموزشی زندگی می کنند تعداد قابل توجهی از آنان مورد استثمار قرار می گیرند ؛ به این تعداد باید کودکانی را که تحت عنوان « کار آموزی » پیش از این وارد دنیای کار و تولید شده اند را نیز افزود . اما کلیه حقایق مربوط به « کودکان کار در کشور فرانسه » در تاریکی محض قرار دارند .

همانطور که قبلاً هم گفتم ، هیچ کشوری از عوارش پدیده کودکان کار در امان نیست ، حتی کشوری مانند فرانسه در قلب اروپا . درست است که عمق فاجعه به اندازه آفریقا و آسیا و آمریکای لاتین نیست ولی به هیچ عنوان نمی توان وجود آن را انکار کرد . اگر این جمله که « کودکان ، نوجوانان و جوانان ، آینده سازان جهان هستند » فقط یک شعار خشک و خالی نیست ، وجود حتی یک کودک استثمار شده در جهان ، در هر کشوری که باشد ، می تواند مسیر آینده جهان را تغییر دهد . البته در کشورهای غربی ، تعداد بسیار زیادی از کودکان کار ، اگر نگوییم اکثریت آنان ، از میان مهاجرین و پناهندگان خارجی هستند .

اگر به مطالعه مطالبی در این زمینه علاقه مندید ، می توانید به عناوین زیر نیز مراجعه کنید : کودکان کار در جهان ، قسمت اولکودکان کار در جهان ، قسمت دومکودکان کار در قاره آسیاکودکان کار در آمریکای لاتین و حوزه کارائیب .

به امید روزی که هیچ کودکی در این جهان پهناور ، نگران فردای خود نباشد .

1 - کودکان کار در فرانسه

1 – کودکان کار در فرانسه

در فرانسه تحصیل تا سن ۱۶ سالگی اجباری است ؛ ولی این قانون تحت عناوین مختلفی از قبیل « آشنایی با دنیای کار » و « ورود به عرصه مشاغل » زیر پا گذاشته می شود ؛ این نقض قانون در موارد زیر بیشتر به چشم می خورد : کار آموزان جوانی که آموزش های پیوسته ای را دنبال می کنند ؛ نوجوانانی که هنگام تعطیلات مدارس ، کارهای سبکی را انجام می دهند ؛ و یا در تعاونی های خانوادگی که در زمینه های تجارت ، صنایع دستی و کشاورزی فعالیت دارند به کار مشغول هستند .

آمار نوجوانان زیر ۱۸ سال که حقوق بگیر محسوب می شوند حدود ۰/۶۵% یا ۱۳۰/۰۰۰ جوان از ۲۰ میلیون نفر ********ن زده می شود . این میزان در زمینه تجارت و تعمیرات اتومبیل بیشترین درصد را به خود اختصاص می دهد ( ۲/۸۲% ) ؛ و به دنبال آن ، صنایع کشاورزی و غذایی ، هتلداری ، رستوران و ساختمان سازی قرار دارند . کارآموزان ( ۲۱۱/۰۰۰ قرارداد در سال ۲۰۰۲ ) بیشترین تعداد جوانان زیر ۱۸ سال مشغول به کار را به خود اختصاص می دهند .

2 - کودکان کار در فرانسه

2 – کودکان کار در فرانسه

این موضوع بهترین امکان برای انواع سوءاستفاده توسط کارفرمایانی که دقت و توجه چندانی به این مسائل ندارند را به آنان می دهد . قانون کار در مورد بسیاری از این کودکان به مورد اجرا گذاشته نمی شود ؛ عدم پرداخت دستمزد ، تعهد به استخدام که هرگز اجرا نمی شود ؛ ساعات کار بیش از حد طولانی عدم رعایت قانون ممنوعیت کار شبانه کودکان زیر ۱۸ سال ، عدم رعایت ۱۲ ساعت استراحت اجباری ، و حتی سوءاستفاده های جنسی . ارائه آمار دقیقی از کودکانی که هنگام تعطیلات مدارس به کارهای سبکی در زمینه کشاورزی مشغول می شوند بسیار دشوار است ( حدود ۱۲/۰۰۰ اظهارنامه در سال ۲۰۰۰ در این زمینه به ثبت رسید ) . و بالاخره ۱۳/۵۰۰ کودک که به استخدام موسسات مد و مانکن درآمده اند ( فقط با تکیه بر مدارک و مچوزهای ارائه شده توسط کارفرمایانشان ) شناسایی شده اند !

3 - کودکان کار در فرانسه

3 – کودکان کار در فرانسه

به جز همه این سوءاستفاده ها در کشور فرانسه نوجوانان برای تامین پول توجیبی خود به مشاغلی روی می آورند که اصطلاحاً به آنها « کارهای کوچک » گفته می شود . علت مشکلاتی که اکثر جوانان پس از طی دوره های آموزشی خاص ، برای پیدا کردن شغل مناسب و دلخواهشان با آنها برخورد می کنند ، به سوءاستفاده های بیش از اندازه ای مربوط می شود که از کلمه « دوره آموزشی » می شود ، بدین ترتیب که تحت پوشش این عنوان ، جوانان را به انجام کارهایی می گمارند که در واقع وظیفه یک حقوق بگیر رسمی و واقعی است . اکثراً دستمزدی بابت کاری که جوانان طی این دوره های آموزشی انجام می دهند به آنان پرداخت نمی شود ؛ اگر هم وجهی به آنان پرداخت شود ، تحت عنوان « پاداش » یا « انعام » و بسیار پایین تر از حداقل حقوقی است که طبق قانون باید دریافت می کردند . برای مثال ، صاحب یک رستوران در « کالوادوس » ( Calvados ) به خاطر عدم پرداخت حداقل حقوق به دو نفر از کارکنانش به پرداخت یک جریمه نقدی به مبلغ ۷۶۳ یورو ، و به خاطر استخدام دو نفر در تعطیلات تابستان که به سن قانونی نرسیده بودند و به آنان فقط ۳۰% حداقل حقوق قانونی را پرداخته بود و از این گذشته ، آنان در حال گذراندن هیچ دوره آموزشی خاصی هم نبودند ، به پرداخت یک جریمه نقدی دیگر به مبلغ ۲۲۸۷ یورو محکوم شد .

4 - کودکان کار در فرانسه

4 – کودکان کار در فرانسه

نگران کننده تر از همه اینها استثمار خانگی کودکانی است با مدارک شناسایی تقلبی در سرتاسر کشور فرانسه پراکنده شده اند . این کودکان که هیچ تماسی با دنیای خارج ندارند موظفند بدون هیچگونه دستمزدی کلیه کارهای خانه از جمله نگهداری از بچه های کارفرمایشان را گاهی اوقات در شرایط بسیار دشواری انجام دهند ؛ این کودکان از دریافت هر گونه آموزش و تحصیل محروم هستند . از میان ۷۷ کارفرمای شناسایی شده در سال ۲۰۰۲ توسط « انجمن مبارزه با برده داری مدرن » ( Le comite contre l’esclavage moderne ) ، ۲۶ نفر از آنان دیپلمات بودند که از مصونیت سیاسی برخوردار بوده و در نتیجه امکان پیگرد قانونی آنان وجود نداشت .

5 - ...کمکم کنید...

5 – …کمکم کنید…

در کشور فرانسه ، اکثر کودکان زیر ۱۸ سال که در شرایط نابرابر و غیر قانونی ، خارج از ساعات مدرسه و برای یک دستمزد واقعاً مسخره کار می کنند ، به خانواده هایی که با مشکلات اقتصادی دست به گریبان هستند تعلق دارند . با این اوصاف ، وسعت موضوع کار غیر قانونی کودکان ، قابل شناسایی کامل به نظر نمی رسد . تعداد اخطاریه هایی که توسط بازرسین مربوطه صادر می شود بسیار کم بوده و تصویر محدودی از این پدیده را که بردگی خانگی دختران بسیار جوان را نیز شامل می شود به ما ارائه می دهد .

در پایان نباید اشکال دیگر استثمار کودکان که رابطه ای با « کار » ندارند را نیز فراموش کرد ، از قبیل : گدایی ، انواع قاچاق ، یا استثمار و سوءاستفاده جنسی از آنان .

6 - کودکان کار در فرانسه

6 – کودکان کار در فرانسه

قوانین موجود در زمینه کار کودکان در کشور فرانسه :

قانون کار اصلاح شده طبق حکم ۱۷۴-۲۰۰۱ مورخ ۲۲ فوریه ۲۰۰۱ :

-دایره بازرسی کار ، موظف است بر اجرای این قوانین نظارت داشته باشد .

-حداقل سن مجاز کودکان برای کار کردن ، ۱۶ سال ( ۱۵ سال برای کارآموزان ) می باشد .

-مدت زمان مجاز کار کودکان ۷ ساعت در روز و ۳۵ ساعت در هفته می باشد .

-کار کودکان بین ساعت ۸ شب تا ۶ صبح ممنوع می باشد ( به جز چند استثنا که قانون آنها را مشخص کرده است ) .

7 - کودکان کار در فرانسه

7 – کودکان کار در فرانسه

-مدت زمان استراحت هفتگی برای کودکانی که کار می کنند ، ۲۴ ساعت در هفته می باشد .

-مدت زمان استراحت روزانه آنان ، ۱۴ ساعت در روز می باشد .

-مدت زمان استراحت بین کار کودکان ، بعد از هر ۴/۵ ساعت کار ، ۳۰ دقیقه می باشد .

 

عنوان اصلی :    Les enfants du travail  en France

منبع :    www.droitsenfant.fr/travail.htm

 

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید