بازی و سرگرمی برای کودکان هنگام سفر – قسمت دوم

بازی و سرگرمی برای کودکان هنگام سفر – قسمت دوم

تعطیلات تابستانی مدارس شروع شد . مسافرت های خانوادگی در پیش است و باید برای آن برنامه ریزی کرد . سرگرم کردن بچه ها هنگام سفر با خودروی شخصی ، اتوبوس ، قطار یا هواپیما یکی از مسائلی است که باید آن را خیلی جدی گرفت ، مخصوصاً اگر راه درازی در پیش دارید که ساعتها طول خواهد کشید ، وگرنه مسافرت ، تبدیل به یک شورش دسته جمعی خواهد شد و هیچکس آنطور که باید از آن لذت نخواهد برد ! بنابراین اگر نمی خواهید بعد از طی چند کیلومتر ، هر ۱۰ دقیقه ، جمله معروف « مامان ، پس کی می رسیم ؟ » را بشنوید باید از قبل خودتان را آماده کنید ! در قسمت اول ، ۵ بازی و سرگرمی را به شما پیشنهاد کردم که برای انجام آنها به هیچ وسیله ای نیاز ندارید ؛ تنها چیزهایی که در بعضی موارد لازم خواهید داشت یک ورق کاغذ و یک عدد مداد ، آن هم برای والدین است . در قسمت دوم ، ۶ بازی دیگر را به شما معرفی می کنم . امیدوارم به کمک « بازی و سرگرمی برای کودکان هنگام سفر – قسمت دوم » لحظات خوشی را در کنار هم و در جمع خانواده سپری کنید ، و سفری خوش و بی خطر در پیش داشته باشید . اگر قسمت اول این مطلب را مطالعه نکرده اید حتماً این کار را بکنید .

1 - بازی برای کودکان هنگام سفر

1 – بازی برای کودکان هنگام سفر

بازی شماره ۱ : « بیست سوالی »

شما یک کلمه رمز را انتخاب می کنید ( یک حیوان ، شیئی ، کشور ، شخصیت معروف . . . ) . کودکان با پرسیدن سوالاتی از شما ، باید این کلمه رمز را کشف کنند . بهتر است در ابتدای بازی تعداد سوالات را محدود کنید ؛ در ضمن شما فقط مجاز هستید با « آری » یا « نه » به آنان پاسخ دهید . هر کس زودتر کلمه رمز را کشف کرد ، برنده است .

اگر دیدید که کودکان قادر به کشف کلمه رمز نیستند ، می توانید کمک کوچکی به آنها بکنید ، مثلاً حرف اول یا آخر آن کلمه و یا نام محل و یا رنگ مربوط به آن را به آنها بگویید . همه می توانند در این بازی شرکت کنند . سختی و آسانی کلمه رمز ، کاملاً به سن و سال شرکت کنندگان بستگی دارد .

2 - بازی برای کودکان هنگام سفر

2 – بازی برای کودکان هنگام سفر

بازی شماره ۲ : « من سردمه – من گرممه »

مخصوصاً اگر در حال حرکت هستید ، چیزی را انتخاب کنید که احتمال دیدن مکرر آن وجود داشته باشد ، مثل : یک موتورسیکلت ، تابلوی راهنما ، درخت و غیره .

شما وقتی چیزی را که انتخاب کرده اید می بینید باید بگویید : « من گرممه ! » و وقتی از آن دور می شوید باید بگویید : « من سردمه ! » بازی وقتی با مزه تر می شود که شما داخل اتومبیل و در حال حرکت باشید ؛ وقتی به سوژه مورد نظر نزدیک می شوید : « من کمی گرممه . . . من واقعاً گرممه . . . من خیلی خیلی گرممه » ! و وقتی از سوژه رد شدید و در حال دور شدن از آن هستید : « من زیاد گرمم نیست . . . من کمی سردمه . . . من خیلی خیلی سردمه » ! به مرور زمان و با کمی استدلال ، کودکان می توانند سوژه انتخابی شما را پیدا کنند .

3 - بازی برای کودکان هنگام سفر

3 – بازی برای کودکان هنگام سفر

بازی شماره ۳ : « کلمه ممنوعه »

همه اعضای خانواده با هم م******** کرده و یک یا چند کلمه معمولی را انتخاب می کنند مانند : اتومبیل ، تابلوی راهنما ، خانه و از این قبیل . در طول یک مدت زمان از قبل تعیین شده ، استفاده از این کلمات برای کلیه اعضای خانواده اکیداً ممنوع خواهد بود . پس از انتخاب این کلمات به سفر خود ادامه می دهید در ست مثل اینکه هیچ اتفاقی نیفتاده است . کسی که یکی از کلمات ممنوعه را بر زبان بیاورد ، بازی را باخته است . بدون شک همه بازیکنان تمام سعی خودشان را خواهند کرد تا دیگران را وادار کنند که در میان صحبتهایشان از یکی از کلمات ممنوعه استفاده کنند .

4 - بازی برای کودکان هنگام سفر

4 – بازی برای کودکان هنگام سفر

بازی شماره ۴ : « مجسمه ساکت »

این بازی ممکن است فقط مورد توجه کوچولوها قرار بگیرد و بزرگترها هیچ علاقه ای از خود نشان ندهند ، اما شما می توانید سعی خودتان را بکنید !

قانون بازی خیلی ساده است : اولین کسی که حرف بزند یا تکان بخورد ( به جز مجری بازی ) بازنده است . شما می توانید مدت زمان مشخصی برای بازی تعیین کنید مثلاً یک یا دو دقیقه یا بیشتر ؛ البته فراموش نکنید که بیشتر از این زمان ممکن است بچه ها را خسته کند . در طول این مدت ، مجری می تواند کاری بکند تا شاید بچه ها حرف بزنند و یا تکان بخورند .

اگر بچه ها هیجان زده هستند و شلوغ می کنند ، این بازی بهترین وسیله برای بازگرداندن آرامش به داخل اتومبیل است ؛ البته ممکن است زیاد دوام نداشته باشد ؛ این کاملاً به صبر و حوصله و هنر شما ، و چگونگی معرفی بازی به کودکانتان بستگی دارد !

5 - بازی برای کودکان هنگام سفر

5 – بازی برای کودکان هنگام سفر

بازی شماره ۵ : « تقلید »

مجری بازی حرکتی انجام می دهد یا ژستی می گیرد و یا شکلکی در می آورد ( در سکوت و بی سر و صدا ) که بقیه باید عیناً همان حرکات را انجام دهند . بعد از چند لحظه مجری ، حرکت و ژست و شکلک جدیدی را اجرا می کند و باز هم بقیه باید همان حرکات را انجام بدهند . کسی که اشتباه کند و حرکت مورد نظر را انجام ندهد بازنده است . در جریان بازی اگر کسی حرفی بزند ، بازنده است حتی اگر مجری بازی باشد . معمولاً بازی آنقدر ادامه پیدا می کند تا فقط یک نفر باقی بماند ؛ در این صورت او جایگزین مجری خواهد شد .

خطراتی که ممکن است این بازی داشته باشد کاملاً به تخیلات کودکان بستگی دارد یعنی ممکن است آنها سعی کنند حرکات عجیب و غریبی انجام بدهند . بنابراین بهتر است قبل از شروع ، مقرراتی را برای بازی وضع کنید مثل ممنوع کردن حرکات خطرناک از قبیل : « روی صندلی به عقب برگشتن » ، « پاها را روی لبه شیشه قرار دادن » . . .

نوع دیگری از این بازی ، بدین ترزتیب است که نفر اول ، حرکت ، ژست یا شکلکی را انجام می دهد ؛ نفر دوم آن حرکت را تکرار کرده و ژست خودش را به آن اضافه می کند ؛ نفر سوم ، حرکات نفرات قبلی را تکرار و حرکت خودش را به آنها اضافه می کند ، و الی آخر . هر کس اشتباه کند ، از دور بازی خارج می شود تا اینکه در پایان فقط یک نفر باقی بماند .

6 - بازی برای کودکان هنگام سفر

6 – بازی برای کودکان هنگام سفر

بازی شماره ۶ : « شصت ثانیه »

برای اجرای این بازی به یک « کرونومتر » یا ساعتی که عقربه ثانیه شمار داشته باشد ، احتیاج دارید . کودکان باید با چشمان بسته و در ذهن خودشان ، ۶۰ ثانیه را محاسبه کنند و زمانی که فکر می کنند ۶۰ ثانیه تمام شده سریعاً اعلام کنند . هر کس به پایان واقعی ۶۰ ثانیه نزدیکتر بود ، برنده است .

عنوان اصلی :    Vive les vacances

منبع :    www.cap-eveil.fr

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید