کودکان کار در کشور ایتالیا

کودکان کار در کشور ایتالیا

یکی از اولین چیزهایی که شنیدن نام کشور ایتالیا در ذهن شنونده تداعی می کند ، زادگاه سازمان مخوف « مافیا » ( Mafia ) است که بیشترین بهره برداری را از کار غیر قانونی کودکان در این کشور می کند . در ایتالیا نیز مانند دیگر کشورهای اروپایی قوانین خاصی برای کار کودکان وجود دارد ولی کمتر کسی حتی به فکر رعایت آنها است . کودکان کار در کشور ایتالیا را مطالعه کنید تا با گوشه کوچکی از مشکلاتی که کودکان معصوم ایتالیایی با آن دست و پنجه نرم می کنند آشنا شوید . کسب درآمد سریع و آسان و کلان حتی اگر غیرقانونی باشد ، وسوسه ای است که اروپایی و آمریکایی و آسیایی نمی شناسد و می تواند هر کسی را در هر نقطه این جهان در دام خودش گرفتار کند . زیاد رویایی فکر نکنیم ، این پدیده هرگز به طور صد در صد از بین نخواهد رفت ؛ ولی می توان کسب اینگونه درآمدها را دشوار و دشوارتر کرد تا از تعداد قربانیان آن کاسته شود . امیدوارم روزی برسد که احتیاجی به استفاده از اهرم تنبیه و مجازات و جریمه ، برای وادار کردن بعضی از مردم به رعایت قانون نباشد .

1 - کودکان کار در ایتالیا

1 – کودکان کار در ایتالیا

طبق گزارش « اتحادیه کارگران ایتالیا » ( CGIL ) 300/000 کودک ۸ تا ۱۶ ساله توسط کارفرمایانی که قانونی بودن سن کارگرانشان برایشان مهم نیست ، مخصوصاً در جنوب ایتالیا ، به کار گمارده شده اند . این آمار بر اساس گزارشات حوادث کار تنظیم شده است ؛ ولی بر اساس گزارشات منتشر شده سازمان بین المللی یونیسف ، این رقم به ۳۲۰/۰۰۰ کودک هم می رسد . اکثر این کودکان در منطقه « ناپل » ( Naples ) کار می کنند . دقیق تر بگوییم ، این « کوچولوها » ( Picciotti ) در محله های اسپانیایی تبارها ۱۲ ساعت در روز و برای دستمزد بسیار ناچیزی به مبلغ ۳۵/۲۰ یورو در هفته ، جعبه درست می کنند ، اتومبیل ها را تمیز می کنند ، و کفش و ساک و کیف پول می دوزند .

2 - کودکان کار در ایتالیا

2 – کودکان کار در ایتالیا

این بچه ها درست مثل والدینشان ، اکثراً هیچ راه دیگری برای امرار معاش ندارند . این یک « زنذگی سگی » واقعی برای این بچه هاست که در بیشتر موارد سرنوشتی به جز گرفتار شدن در دام مافیا در انتظارشان نیست ؛ و تا روزی که اولین سلاح گرم خود را در دست بگیرند ، در چهار راه های ناپل ، سیگار قاچاق می فروشند .

به این آمار باید تعداد ۱۴۰/۰۰۰ کودک که در مدت تعطیلات تابستانی کار می کنند را نیز افزود . مناطقی که بیش از دیگر نقاط ایتالیا با این پدیده روبرو هستند عبارتند از : « ناپل » , « میلان » ( Milan ) ، « ژنز » ( Genes ) ، « تورین » ( Turin ) ، ناحیه « رم » ( Rome ) ، « پوی » ( Pouilles ) و « سیسیل » ( Sicile ) .

3 - کودکان کار در ایتالیا

3 – کودکان کار در ایتالیا

در ایتالیا مانند بسیاری از کشورهای اروپایی ، به کار گرفتن کودکان در مزارع و فعالیت های کشاورزی خانوادگی ، یک عادت قدیمی در مناطق روستایی است ، اما در شهرها علت اصلی کار کودکان را باید در فقر و شرایط سختی که در زندگی مردم ریشه دوانده ، جستجو کرد .

کودکان به آسانی و تقریباً همه جا برای چند ساعت در هفته کار پیدا می کنند ؛ جاهایی مانند : کارگاه های تعمیر اسکوتر و اتومبیل ، بارها ، سوپرمارکت ها ، کارگاه های ساختمان سازی و کارگاه های بیشمار دیگری که در سرتاسر کشور وجود دارند مانند تولیدی های کفش ، ساک و سری دوزی ها .

4 - کودکان کار در ایتالیا

4 – کودکان کار در ایتالیا

اینجا ، پایتخت تقلب مارک های معروف است . طبق تحقیقات محلی در ناپل ، حدود ۳۵/۰۰۰ کودک در این کارگاه ها ، که بعضی از آنها ، در تولید محصولات تقلبی با مارک های معروف متخصص هستند ، مشغول به کار می باشند . بعضی از این کودکان ، بعد از ساعات مدرسه به این کار می پردازند و بعضی از آنها هم که اصلاً به مدرسه نمی روند !

بعضی از قوانین مربوط به کار کودکان در ایتالیا عبارتند از :

-حداقل سن کودکان برای کار کردن ۱۵ سال است .

-حداکثر مدت زمان کار آنان ۸ ساعت در روز و ۳۹ ساعت در هفته می باشد . در صورتی که باید بارهای سنگین را جابجا کنند ، این مدت زمان به ۴ ساعت در روز کاهش می یابد .

5 - کودکان کار در ایتالیا

5 – کودکان کار در ایتالیا

-کار کردن کودکان بین ساعتهای ۲۲ تا ۶ صبح اکیداً ممنوع است ( به جز چند استثنا برای کار تا ساعت ۲۳ که قانون ، آنها را مشخص کرده است ) .

-آنان ۲۴ ساعت در هفته با احتساب یکشنبه ها ( تعطیل آخر هفته ) ، زمان استراحت دارند ( در قانون ، استثناهایی هم پیش بینی شده است ) . مدت زمان استراحت روزانه آنان ۱۲ ساعت در روز است .

-زمان استراحت کودکان طی کار روزانه ، یک ساعت بعد از هر ۴/۳۰ ساعت کار است که می توان آن را هنگام بستن قرارداد تغییر داد .

عنوان اصلی :  Les enfants de travail en Italie

منبع :  www.droitsenfant.fr/travail.htm

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید