کودکان کار در کشور پرتقال

کودکان کار در کشور پرتقال

مانند همه کشورهایی که با مشکل کودکان کار درگیر هستند ، در کشور پرتقال هم علت اصلی بروز این پدیده ، « فقر » است . بعضی از کشورها حتی به خود زحمت وضع قوانینی در مورد کار کودکان را هم نداده اند ، چه رسد به مبارزه با آن !

اگر از متن « کودکان کار در کشور پرتقال » نام کشور پرتقال را حذف کنیم شاید خواننده پس از خواندن مطلب باور نکند که این مطلب در باره یک کشور اروپایی بوده ! باور کنید شرایط زندگی کودکان در بعضی از کشورهای این قاره بهتر از کودکان کشورهای جهان سوم نیست !

1 - کودکان کار در پرتقال

1 – کودکان کار در پرتقال

مقامات پرتقال قبول دارند که پدیده کودکان کار در کشورشان ریشه کن نشده است . طیق گزارش و******** آموزش و پرورش ۳۰۰/۰۰۰ کودک ۶ تا ۱۵ ساله ترک تحصیل کرده اند . بچه ها از سن ۱۲ سالگی وارد شغل بسیار دشوار و پر خطر ساختمان سازی می شوند . این پدیده ، دهها هزار کودک را در دام خودش گرفتار کرده است ، کارهایی از قبیل : کشاورزی ، کارگاه های نساجی و بافندگی ، خیاطی و گلدوزی و قلاب بافی در منزل ، تولید سرامیک های رنگی با دست ، تولیدی کفش ( کارگاه های روستایی پیمانکاری دست دوم ) ، ساختمان سازی ، معادن سنگ گرانیت و توریسم ، برای مثال در « آمارانته » (  Amarante ) روزانه ۵۰۰ جفت کفش از معروف ترین مارک های اروپایی توسط کودکان تولید می شود ؛ دستمزدی که به آنان پرداخت می شود معادل ۰/۴۰ یورو در ساعت است !

2 - کودکان کار در پرتقال

2 – کودکان کار در پرتقال

کودکان بیش از پیش به کارهایی مانند کار در کارگاه های کوچک ذوب آهن ، نساجی و بافندگی ، سری دوزی ، ساختمان سازی ، تولید کفش و خدمات خانگی روی می آورند . در کارگاه های تولید کفش ، یک کودک اکثر اوقات بین ۱۰ تا ۱۴ ساعت کار می کند . او برای هر جفت کفشی که تولید می کند ۱/۵۰ یورو دستمزد دریافت می کند در حالیکه این کفش ها در خارج از کشور به مبلغ ۷۰ دلار ( ۷۰/۵۰ یورو ) به فروش می رسند .

3 - کودکان کار در پرتقال

3 – کودکان کار در پرتقال

بعضی از قوانین مربوط به کار کودکان در پرتقال عبارتند از :

-حداقل سن کودکان برای کار ۱۶ سال است ( کودکانی که تحصیلات خود را به اتمام رسانده اند می توانند از سن ۱۴ سالگی وارد بازار کار شوند ) .

-در مورد مدت زمان مجاز کار کودکان در روز ، به جز در باره کارآموزان ، قانون خاصی وجود ندارد .

-کار شبانه بین ساعات ۲۰ تا ۶ صبح برای کودکان کمتر از ۱۶ سال ممنوع است ( برای کودکان ۱۶ تا ۱۷ سال ، استثناهایی پیش بینی شده است ) .

-در مورد مدت زمان استراحت هفتگی ، روزانه و طی کار روزانه کودکان چیزی در قانون پیش بینی نشده است .

عنوان اصلی :  Les enfants de travail au Portugal

منبع :  www.droitsenfant.fr/travail.htm

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید