کودکان کار در کشور انگلستان

کودکان کار در کشور انگلستان

انگلستان اولین کشوری بود که در سال ۱۸۸۳ میلادی قوانینی در مورد کار کودکان وضع و آنها را به مورد اجرا گذاشت ؛ با وجود این طبق گزارش سازمان بین المللی کار حدود ۲ میلیون کودک انگلیسی در این کشور مشغول به کار هستند . کودکان کار در کشور انگلستان مانند همه بچه های دنیا ، گرسنه و تشنه و بیمار می شوند . فقر و گرسنگی مختص کودکان کشورهای جهان سوم نیست و مانند بسیاری از کشورها گریبانگیر بعضی از خانواده های انگلیسی هم شده و کودکان آنها را برای تامین خورد و خوراک و هزینه های ضروری خانواده وادار به کار کردن کرده است . به جای پاره کردن حنجره در راه مبارزه با پدیده کار کودکان ، و تشکیل دهها و صدها سمینار و کنفرانس بین المللی ( با هزینه های چند میلیون دلاری ) بهتر است فکری به حال فقر و گرسنگی مردم دنیا کرد . . . مشکل کودکان کار ، خود یه خود حل خواهد شد !

1 - کودکان کار در انگلستان

1 – کودکان کار در انگلستان

در انگلستان مانند بسیاری از کشورهای اروپایی رسم « کارهای موقت » ( job ) به خوبی جا افتاده . این کارها فقط برای تامین پول توجیبی بچه هاست و نمی توانند زندگی کودک یا خانواده اش را تامین کنند . بدین ترتیب کودکان جوان به راحتی می توانند شغلی برای چند ساعت در هفته به عنوان صندوقدار سوپر مارکت یا روزنامه فروش محله پیدا کنند . آنها روزهای یکشنبه یا بعد از ساعات مدرسه به عنوان توزیع کننده شیر یا روزنامه ( صبح خیلی زود ) ، پرستار بچه یا فروشنده مغازه ( عصرها ) کار می کنند . بدبختانه بعضی ها از این رسم برای بهره برداری از نیروی کار ارزان قیمت سوءاستفاده می کنند .

2 - کودکان کار در انگلستان

2 – کودکان کار در انگلستان

امروزه بسیاری از این کودکان ، بدون مجوز کار ( که داشتن آن اجباری است و توسط شهرداری ها صادر می شود ) ، و خیلی بیشتر از ۱۷ ساعت ( مدت زمان قانونی کار کودکان ۱۳ تا ۱۴ ساله در هفته ) کار می کنند ؛ حالا که انگلستان از اتحادیه اروپا خارج شده دیگر الزامی به رعایت این رهنمودها ندارد ! سازمان بین المللی کار اعلام کرده است که ۳۶% دانش آموزان قبل از ساعت ۷ صبح و یا بعد از ساعت ۷ شب به سر کار می روند ، چیزی که کاملاً بر خلاف قانون است .

3 - کودکان کار در انگلستان

3 – کودکان کار در انگلستان

دیده شده که نوجوانان بیش از ۲۵ ساعت در هفته و بعضی وقتها تا دیر وقت در کافه ها کار می کنند و دستمزدی کمتر از یک لیور ( livre ) معادل ۱/۵۰ یورو در ساعت دریافت می کنند ؛ حتی مواردی از کار موقتی کودکان بسیار جوان ( ۶ ساله ) هم مشاهده شده است . باز هم طبق گزارش سازمان بین المللی کار ، یک نفر از هر پنج کودک مشغول به کار ، دچار حوادث کار شده است . در انگلستان ، سازمان های غیر دولتی به شدت نگران رشد این پدیده که مخصوصاً در میان کودکان خانواده های فقیر رواج پیدا کرده ، هستند . فقر و نابرابری های اجتماعی باعث شده اند که درآمد ناچیز کودکان غیر از پول توجیبی آنان ، قسمت مهمی از نیازهای ضروری خانواده های کم درآمد را نیز تامین کند .

4 - کودکان کار در انگلستان

4 – کودکان کار در انگلستان

انگلستان بهای سالها مخالفت مفرط با نوآوری های سیاسی و اجتماعی که باعث تضعیف حمایت های اجتماعی قانونی از کودکان شد را می پردازد . اکثر کودکان که از گروههای مهاجر هستند در سلمانی ها ، رستوران ها ، خشکشویی ها ، موسسات نظافت و غیره کار می کنند . چند نفر هستند ؟ دهها و شاید صدها هزار ؟ هر گونه برآوردی در این زمینه از حد حدس و گمان پیش تر نمی رود زیرا کار کودکان در انگلستان مانند کشورهای اتحادیه اروپا ممنوع و غیرقانونی است .

خلاصه ای از قوانین مربوط به کار کودکان در انگلستان به شرح زیر است :

-حداقل سن مجاز کودکان برای کار ۱۶ سال می باشد .

5 - کودکان کار در انگلستان

5 – کودکان کار در انگلستان

-حداکثر مدت زمان مجاز کار کودکان به طور متوسط ۱۷ ساعت در هفته می باشد .

-مدت زمان استراحت روزانه کودکان ۱۲ ساعت در روز می باشد .

-هیچ قانونی در مورد « کار شبانه » ، « مدت زمان استراحت هفتگی » و « ریتم استراحت های کوتاه روزانه در حین کار » وجود ندارد .

 

عنوان اصلی :  Les enfants de travail en Grande Bretagne

منبع :  www.droitsenfant.fr/travail.htm

 

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید