کودکان کار در کشور هندوستان

کودکان کار در کشور هندوستان

در کشور هندوستان و خدا می داند در چند جای دیگر ، انسانها برای نمردن از تشنگی و داشتن اجازه برداشتن چند سطل آب ، بچه هایشان را صبح خیلی زود و قبل از رفتن به مدرسه ، به سر کار می فرستند ! چطور می توان از این کودکان معصوم انتظار پیشرفت تحصیلی داشت ؟

بعد از خواندن مطلب کودکان کار در کشور هندوستان ، شخصاً هر بار که می خواهم لیوان آبی را سر بکشم ، خدا را با تمام وجودم شکر می کنم که این نعمت را به ما داده ،و دعا می کنم که هیچ بنده ای در هیچ نقطه این جهان پهناور طعم گرسنگی و تشنگی را نچشد ؛ و تمام فکر و ذکر همه بچه های دنیا ، فقط درس و بازی و لذت بردن از زندگی باشد ، نه کار و پول درآوردن ! اگر روزی کسی را دیدید که خدای ناکرده آب را هدر می دهد ، زندگی واقعی بچه های این روستا در هندوستان را برایش تعریف کنید ، شاید وجدانش بیدار شده و به این کارش ادامه ندهد !

1 - کودکان کار در هندوستان

1 – کودکان کار در هندوستان

در « اومبلی کا آم پاتی » ( Umblikaampatti ) بخش « سالم » ( Salem ) ، کودکان برای گرفتن دستمزد کار نمی کنند بلکه برای به دست آوردن آب کار می کنند ، قبایلی که پای تپه های « شه وا روی » ( Shevaroy ) زندگی می کنند با مشکلات زیادی دست به گریبان هستند که مهمترین آنها کمبود آب است . به همین دلیل کودکان باید غنچه های یاسمن را بچینند تا در مقابل به آنان اجازه بردن چند سطل آب داده شود . حدود ۲۰ کودک ۵ تا ۱۰ ساله ساعت چهار صبح از خواب بیدار می شوند . بزرگترها ، آنها را به مزارع می برند . کوچکترها پشت سر آنها راه می روند ، و بعد از آنها ، مادرها و خاله ها و عمه ها و مادر بزرگ ها در حالیکه ظرفها و سطل هایی را در دست دارند حرکت می کنند .

2 - کودکان کار در هندوستان

2 – کودکان کار در هندوستان

3 - کودکان کار در هندوستان

3 – کودکان کار در هندوستان

تا ساعت ۸ صبح غنچه های یاسمن را چیده و آنها را درون ظرفها می گذارند . آنها هفت روز هفته را کار می کنند و دستمزدی در حدود ۱ تا ۲ روپیه در روز یعنی چیزی معادل ۱۵ روپیه در هفته در یافت می کنند . اما آنها نه برای پول بلکه برای گرفتن آب کار می کنند . مالکین باغ ها خیلی واضح و روشن توضیح داده اند که کودکان باید کار کنند تا والدینشان بتوانند از پمپ ، آب بردارند . در بازگشت ، بچه ها به مدرسه می روند ، ولی آنها خسته هستند و به خاطر آفت کش هایی که به بوته های یاسمن زده شده ، بیشتر مواقع حالشان بد است ؛ چطور می توان از آنها انتظار داشت که دانش آموزان موفق یا حتی متوسطی باشند ؟! اگر هنگام کار سعی کنند کمی استراحت کنند ، فوراً به آنان اخطار داده می شود .

4 - کودکان کار در هندوستان

4 – کودکان کار در هندوستان

5 - کودکان کار در هندوستان

5 – کودکان کار در هندوستان

به خاطر خشکسالی های مکرر در منطقه ، چاه های آب کاملاً خشک شده اند و اهالی از تشتگی رنج می برند . زنها برای پر کردن یک ظرف آب آشامیدنی ، کیلومترها راه را پیاده طی می کنند . شدت خشکسالی به حدی بود که اکثر خانواده ها نتوانستند روی زمین هایی که اخیراً در اختیار آنان قرار گرفته بود ، مستقر شوند . آنان بارها و بارها تقاضاهای خود را به مقامات محلی ارائه دادند ولی نتیجه ای نداشت .

6 - کودکان کار در هندوستان

6 – کودکان کار در هندوستان

اگر مقامات ، آب مورد نیاز مردم را تامین می کردند ، کودکان نیازی به کار کردن نداشتند !

 

عنوان اصلی :  Les enfants de travail en Inde

منبع :  www.droitsenfant.fr/travail.htm

 

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید