کودکان کار یا « موش های کور » در کشور کلمبیا

کودکان کار یا « موش های کور » در کشور کلمبیا

در جایی جمله ای خواندم بدین مضمون : « بچه ها ، ستون های آینده جوامع بشری هستند » !! بچه هایی که خودشان آینده روشنی ندارند ، چه آینده ای می خواهند برای جوامع بشری بسازند ؟ کودکان کار یا « موش های کور » در کشور کلمبیا را بخوانید تا بفهمید که چرا به این کودکان معصوم لقب « موش های کور » را داده اند ؟!

نمی دانم آیا این بچه ها به مرگ طبیعی از دنیا خواهند رفت یا اصلاً زنده از معادن ذغال سنگ کلمبیا بیرون خواهند آمد یا خیر ؟ چند تا بچه ۱۰ یا ۱۲ ساله یا کمی بیشتر می توانند ۶ روز در هفته و ۸ ساعت در روز ، آنهم در عمق چند صد متری زیر زمین ، در میان گرد و غبار ذغال و بدون دیدن نور آفتاب کار کنند ، و از نظر روحی و جسمی سالم هم بمانند ؟

1 - کودکان کار در کلمبیا

1 – کودکان کار در کلمبیا

آنها به زحمت ۱۰ سال از عمرشان می گذرد ، با وجود این در معادن ذغال سنگ در عمق ۴۰۰ متری زیر زمین کار می کنند . علت به کار گرفتن آنها در این معادن ، این است که به خاطر قد و قواره کوچکشان ، فقط آنها قادر به رفتن داخل سوراخ های معدن هستند ، و به همین خاطر است که به آنان لقب « موش کور » داده اند .

2 - کودکان کار در کلمبیا

2 – کودکان کار در کلمبیا

آنها تغذیه مناسبی ندارند و برای مقاومت در مقابل خستگی ، برگ های گیاه « کوکا » ( Coca ) را به خاطر اثر محرکی که دارد آنقدر می جوند تا در دهانشان به شکل یک توپ کوچک دربیاید . آنها در معادن قلع ، نمنک و طلا در مقابل دستمزدی بسیار کم و ناچیز اکثراً در شرایطی بسیار سخت و دشوار ، و با شرایط ایمنی در حد صفر کار می کنند . آنها بیش از ۸ ساعت در روز ، از دوشنبه تا شنبه در مقابل ۱۰ یورو در هفته کار می کنند .

3 - کودکان کار در کلمبیا

3 – کودکان کار در کلمبیا

در کشور کلمبیا از سال ۱۹۸۹ قانونی به مرحله اجرا درآمد که کار کردن زنها و کودکان در معادن را ممنوع اعلام کرد . اما فقدان نظارت و کنترل های لازم  باعث شده که این قانون زیر پا گذاشته شود . کمپانی های معدنی هم از این وضع سوءاستفاده کرده و ذغال را به قیمت پایین از صاحبان معادن می خرند ؛ صاحبان معادنی که تا آخرین رمق کارگران خود از آنها کار می کشند ولی در مقابل ، دستمزد بسیار ناچیزی به آنان می پردازند .

عنوان اصلی :  Les enfants taupes de Colombie

منبع :  www.droitsenfant.fr/travail.htm

نشریه اینترنتی زندگی کودکان


پاسخ دهید